Nauka
Badania pokazują, że Wielka Rafa Koralowa straciła połowę swoich koralowców w ciągu zaledwie 20 lat
Populacja koralowców w obrębie Australijska Wielka Rafa Koralowa spadł o 50 procent w ciągu ostatnich dwóch dekad, wynika z nowego badania opublikowanego w środę.
Naukowcy z ARC Center of Excellence for Coral Reef Studies w Queensland w Australii ocenili wielkość kolonii koralowców na rafie – największej na świecie – w latach 1995-2017 i stwierdzili drastyczne zmniejszenie populacji małych, średnich i dużych koralowców .
„Spadek nastąpił zarówno w płytkich, jak i głębszych wodach oraz praktycznie we wszystkich gatunkach, ale zwłaszcza w rozgałęziających się i stołowych koralowcach” – powiedział współautor badania, profesor Terry Hughes, o odkryciach opublikowanych w czasopiśmie Royal Society.
Naukowcy stwierdzili, że te specyficzne korale są szczególnie ważne w zapewnianiu siedlisk dla życia morskiego, takiego jak ryby zamieszkujące rafę, co oznacza, że ich utrata powoduje również spadek różnorodności biologicznej raf. Pomimo tego, że zajmują mniej niż 0,1% dna oceanu, rafy są siedliskiem ponad 25% wszystkich gatunków ryb morskich, według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, sieci organizacji rządowych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego.
„Najbardziej na to wpłynęły rekordowe temperatury, które spowodowały masowe wybielanie w 2016 i 2017 roku” – dodał Hughes.
Blaknięcie koralowców następuje w wyniku cieplejszych temperatur morza niż zwykle. Zmiany klimatyczne dramatycznie zwiększyły częstotliwość tych zdarzeń, co ogranicza zdolność rafy do regeneracji. Raport Międzyrządowego Zespołu ds.Zmian Klimatu ONZ z 2019 r. Ostrzegł, że odbudowa raf może zająć ponad 15 lat, a kolejne masowe blaknięcie – trzecie zdarzenie w ciągu zaledwie pięciu lat – wydarzyło się ponownie w tym roku.
„Kiedyś myśleliśmy, że Wielka Rafa Koralowa jest chroniona przez sam rozmiar, ale nasze wyniki pokazują, że nawet największy na świecie i stosunkowo dobrze chroniony system raf jest coraz bardziej zagrożony i podupadający” – powiedział Hughes.
Pobierz Aplikacja NBC News za najświeższe informacje i politykę
Rafy koralowe – które są siedliskiem największej różnorodności biologicznej ze wszystkich ekosystemów na ziemi – to jedne z najbardziej narażonych na kryzys klimatyczny środowisk. Raport ONZ ostrzegł, że zdecydowana większość wszystkich raf tropikalnych na Ziemi zniknie, nawet jeśli globalne ocieplenie będzie ograniczone do 2,7 stopnia Fahrenheita; aspiracja, której osiągnięcie wydaje się coraz mniej prawdopodobne.
Ziemia ogrzała się już o ponad 1,8 stopnia powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, a aktualne szacunki wskazują, że świat jest na dobrej drodze do ocieplenia od 3,6 do 4,4 stopnia.
„Nie ma czasu do stracenia, musimy jak najszybciej ostro obniżyć emisję gazów cieplarnianych” – podsumowali autorzy badania.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”