Nauka
Badacz polskiej nauki zajmujący się nocnymi zanieczyszczeniami sztucznym światłem
Nadmierna ekspozycja na światło w nocy może nie tylko powodować problemy ze snem, ale także zwiększać ryzyko chorób takich jak wysokie ciśnienie krwi, otyłość, depresja, cukrzyca, a nawet nowotwory.
Karolina Zielińska-Dąbkowska z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej jest pierwszą autorką pracy na temat wpływu zanieczyszczenia światłem sztucznym w porze nocnej na zdrowie człowieka. Do udziału w badaniu zaproszono ekspertów z Europy i Stanów Zjednoczonych, w tym badaczy z Harvard Medical School, Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu i Uniwersytetu Thomasa Jeffersona.
Termin „zanieczyszczenie światłem” zaczęto stosować w nauce jako sumę wszystkich negatywnych skutków nadmiernej ekspozycji na światło w nocy dla środowiska i człowieka. Likwidacja oświetlenia nocnego, wprowadzonego w niektórych miastach na skutek kryzysu energetycznego, np. z pomników, naukowcy postrzegają jako krok we właściwym kierunku. Ochronę można jednak podjąć także we własnych czterech ścianach, na przykład stosując źródła światła o ciepłej barwie bursztynu zamiast mocnego światła o dużej zawartości koloru niebieskiego.
Badanie polegało na syntezie i analizie artykułów naukowych z ostatnich lat na temat wpływu nocnego zanieczyszczenia sztucznym światłem na zdrowie publiczne. Autorzy przedstawiają aktualny stan wiedzy, wskazują krytyczne obszary przyszłych badań oraz zwracają uwagę na ostatnie kroki polityczne w tym obszarze, odnosząc się m.in. do skutków kryzysu energetycznego. Przedstawiają także swoje propozycje naprawcze, w tym zalecenia dotyczące ograniczenia i lepszego zarządzania oświetleniem na obszarach miejskich.
„Dotychczasowe badania pokazują, że nadmierna ekspozycja człowieka na światło w nocy może zaburzać rytm dobowy, w tym fizjologię, poprzez hamowanie wydzielania melatoniny i zakłócanie snu” – mówi dr Karolina Zielińska-Dąbkowska, cytowana na stronie internetowej uczelni. „Coraz pojawia się także coraz więcej artykułów wskazujących, że może on zwiększać ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, otyłość, depresja i wiele innych”.
Wiele funkcji naszego organizmu, w tym produkcja hormonów, jest regulowanych i podyktowanych kolejnymi momentami dnia i nocy. Zbyt duża ilość sztucznego światła w porze, gdy powinno być ciemno, zaburza ten naturalny rytm, a co za tym idzie, także funkcjonowanie układu hormonalnego.
Na przykład tłumione jest wydzielanie melatoniny – hormonu ułatwiającego zasypianie, stąd problemy ze snem i chroniczne zmęczenie.
Ekspozycja na światło w nocy powoduje również przeciążenie układu wzrokowego, ponieważ nawet bodźce wzrokowe niezauważone przez śpiących mogą wywołać procesy zakłócające główne mechanizmy naprawcze organizmu.
Rozwój chorób układu krążenia i nowotworów może wiązać się także z ekspozycją na sztuczne światło w nocy. Istnieją dowody na zwiększone ryzyko zachorowania na raka u osób regularnie pracujących w nocy.
Ekspozycja na nocne światło osłabia również układ odpornościowy i jest uważana za czynnik ryzyka cukrzycy typu 2, nadciśnienia, otyłości i depresji.
„Badania nad skutkami ekspozycji na światło w nocy przedstawiają niepokojący obraz” – mówi współautorka badania, dr Eva Schernhammer z Wiednia. „Biorąc pod uwagę ten narastający problem, pilnie opowiadamy się za większą liczbą badań naukowych, w tym analizą indywidualnej ekspozycji na światło wpadające do pomieszczeń z zewnątrz”. Jego zdaniem potrzebne jest głębokie zrozumienie tego problemu, aby sformułować wiarygodne rekomendacje dotyczące korzystania z oświetlenia zewnętrznego w porze nocnej i przekonać polityków do działań na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia świetlnego.
„Naukowcy coraz poważniej podchodzą do tego tematu, jednak – jak wskazujemy w dokumencie – potrzebne są dodatkowe badania środowiskowe, na podstawie których możliwe byłoby opracowanie metod zapobiegania i zarządzania zanieczyszczeniami światłem sztucznym oraz przygotowanie wytycznych dla projektantów i producentów źródeł światła, aby to oświetlenie stało się zdrowsze i bezpieczniejsze” – dodaje dr Zielińska-Dąbkowska.
Jak podkreśla naukowiec, publikacja na temat zanieczyszczenia światłem w nocy w tak prestiżowym czasopiśmie jak Nauka (https://doi.org/10.1126/science.adg5277) wyraźnie pokazuje, że dyskusja publiczna na ten temat wkracza na nowy poziom. Widać to po rosnącej na przestrzeni ostatnich pięciu lat liczbie artykułów i rosnącej świadomości społecznej.
„Publikacja w Nauka oraz moje dwa poprzednie artykuły na ten temat w Natura są ważne, bo pokazują potrzebę i wartość badań interdyscyplinarnych, a także to, że profesjonaliści, architekci, mogą mieć coś ważnego do powiedzenia na forum międzynarodowym” – mówi dr Zielińska-Dąbkowska. (PAPKA)
PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
kap/zan/
tr. RL
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”