Connect with us

technologia

Babcock i PGZ modelują polską fregatę Miecznik na AH140

Published

on

Babcock i PGZ modelują polską fregatę Miecznik na AH140

Południowokoreańskie czołgi podstawowe, amerykańskie myśliwce, a teraz brytyjskie fregaty? Polskie Siły Zbrojne po raz kolejny pracują nad rozszerzeniem swojego zróżnicowanego portfolio platform, przyjmując projekt fregaty Arrowhead 140 (AH140).

Brytyjski producent broni Babcock i polskie konsorcjum zbrojeniowe PGZ ogłosiły ramową umowę o utworzeniu joint venture w celu ściślejszej współpracy Realizacja programu polskiej fregaty Miecznik.

Fregata projektowa Miecznik będzie oparta na fregacie projektowej AH140, a Babcock i PGZ planują zrealizować ten program, łącząc swoje możliwości w zakresie budowy statków i wsparcia sprzętowego.

Projekt AH140 dla fregat

AH140 to lekka wielozadaniowa fregata opracowywana przez Zespół 31 kierowany przez Babcocka. Zespół 31 składa się z Thales Group, Harland and Wolff, BMT, OMT i Ferguson Marine. Zwodowany w maju 2018 roku AH140 został zaprojektowany w celu zaspokojenia potrzeb brytyjskiej Royal Navy Program fregaty typu 31.

Rząd brytyjski zamawia pięć Type 31 Inspiracja-class fregaty, które zastąpią flotę fregat typu 23 Królewskiej Marynarki Wojennej w służbie od wczesnych lat 90-tych.

Ich strategiczne porozumienie będzie również poszukiwać możliwości partnerstwa dla innych morskich i szerszych programów obronnych poza projektem AH140, poprzez optymalizację zasobów, zdolności i infrastruktury w obu organizacjach.

Umowa ramowa wynika z Partnerstwo strategiczne 2030 Umowa między Polską a Wielką Brytanią, która z kolei opiera się na umowie o współpracy strategicznej podpisanej przez oba kraje w marcu 2022 roku.

Polska rozszerza zdolności poprzez integrację sojuszniczą

Wymiana informacji o AH140 to najnowszy przykład wykorzystania przez Siły Zbrojne RP zagranicznych metod produkcji obronnych zgodnie z intencjami kraju eksportować własne wojskowe pojazdy lądowe.

Wielka Brytania i Polska również podpisały major Umowa eksportowa o wartości 1,9 miliarda funtów 28 kwietnia w celu wprowadzenia brytyjskiego systemu obrony powietrznej w całym kraju Europy Środkowej. Umowa jest jedną z największych dwustronnych europejskich umów o obronie powietrznej tego rodzaju w NATO.

READ  Nowy Razer Book 13 firmy Razer to wydajny laptop z ekranem 16:10

Ponadto Polska pozyskała już projekt o wartości 19 mln USD rozproszone interaktywne, oparte na symulacji laboratorium integracji systemów przez Departament Obrony USA (DoD) w czerwcu tego roku. Laboratorium konsoliduje rosnący program obronny kraju; Pozwoli to Polsce na zacieśnienie więzi wojskowych z partnerami z USA i NATO poprzez testowanie nowych, gotowych elementów systemu.

Sebastian Chwałek, prezes PGZ, potwierdził ambicje Polski, by stać się europejskim ośrodkiem obronnym i stwierdził: Wzmocnienie potencjału Marynarki Wojennej RP jest naszym priorytetem, ale w dłuższej perspektywie chcemy również wspólnie z Babcock tworzyć możliwości eksportowe.

„Współpraca w zakresie rozwoju sił morskich to także środek wzmacniający NATO, dla którego nasze dwa kraje są niezwykle ważnymi przedstawicielami”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *