technologia
Azerbejdżan zacieśnia kontakty z polskim ekosystemem startupowym
Baku, 16 grudnia AZERTAK
W Baku odbyło się polsko-azerbejdżańskie seminarium poświęcone innowacjom, zorganizowane wspólnie przez Ambasadę RP, Agencję Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw Republiki Azerbejdżanu, Fundację Startup Hub Poland oraz centrum innowacji i technologii IdealHub.
Podczas wydarzenia omówiono możliwości rozwoju współpracy polsko-azerbejdżańskiej w zakresie wspierania innowacyjności i start-upów, zwłaszcza na tle wielostronnego programu V4-Azerbejdżan Tech Bridge (V4ATB) realizowanego w Azerbejdżanie z polskiej inicjatywy od 2010 r. na początku 2022 r. przez konsorcjum partnerów z Czech, Węgier, Polski, Słowacji i Azerbejdżanu. Projekt jest wspierany i finansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.
Otwierając wydarzenie, Orkhan Mammadov, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw (KOBIA), powiedział: „Jestem przekonany, że rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości utoruje drogę do wzmocnienia obecnego potencjału gospodarczego Azerbejdżanu i Polski. Wspólne inicjatywy pomogą stworzyć odpowiednie platformy pomiędzy przedsiębiorcami, startupami i inwestorami z obu krajów i pobudzą naszą przyszłą współpracę.”
Orkhan Mammadov poinformował również uczestników seminarium o mechanizmach wsparcia KOBII w zakresie promocji innowacyjnej działalności lokalnych przedsiębiorców, w tym wydawania świadectw założycielskich oraz ogólnych narzędzi wspierania biznesu w Azerbejdżanie.
Ambasador RP w Azerbejdżanie Rafał Poborski bezpośrednio odniósł się do programu V4ATB: „Miałem okazję otwierać i uczestniczyć w dwóch wydarzeniach DemoDay w ramach tego programu i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem propozycji młodych talentów. zespoły poszukują partnerów i finansowania w Europie. W większości są dobrze przygotowani od strony technologicznej i biznesowej. Ponieważ Polska była inicjatorem całego programu, nie mam wątpliwości, że jego kontynuacja w 2023 roku, a także podpisane dzisiaj umowy, stworzą nowe perspektywy współpracy polsko-azerbejdżańskiej w zakresie innowacji, w tym na płaszczyźnie instytucjonalnej i naukowej. poziomy”.
Prezes i założyciel Fundacji Startup Hub Poland (szef programu V4ATB) Maciej Sadowski przedstawił kluczowe dane dotyczące polskiego ekosystemu startupowego oraz polskich narzędzi wspierających innowacyjność. Odniósł się również do aktualnych wyników programu V4ATB. „Począwszy od Warszawy, region wyszehradzki gościł do tej pory łącznie 8 podobnych rozdziałów w najbardziej dynamicznym technopolis w Czechach, na Węgrzech, na Słowacji i w Polsce, najszybciej rozwijającym się regionie startupowym w Unii Europejskiej. Tu w tej chwili trwa jednorożcowy boom i nie widzę powodu, dla którego Azerbejdżan nie miałby skorzystać z tego tygla” – powiedział Maciej Sadowski.
Od początku programu zgłosiło się ponad 160 startupowych zespołów. Do tej pory 80 projektów wzięło udział w sesjach mentoringowych i akceleracyjnych oraz demodayach, podczas których azerbejdżańskie startupy prezentowały się przed gronem inwestorów z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, a także z USA i Turcji .
Ze swojej strony założyciel Centrum Innowacji i Technologii IdealHub (lokalny azerbejdżański partner V4ATB), Tural Karimli, powiedział: „IdealHub działa od mniej niż roku i jest naszym pierwszym międzynarodowym projektem, w którym jesteśmy głównymi Azerbejdżan był nasz Otrzymanie stypendium Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego na program V4-Azerbejdżan Tech Bridge, do którego udało nam się już pozyskać 80 azerbejdżańskich startupów w 8 europejskich rozdziałach. I naprawdę jest to dla mnie wyjątkowy moment, że mogę być tu dzisiaj z wami. Na poziomie zawodowym to wydarzenie jest dla nas ważnym kamieniem milowym. Dziś widzimy, że naprawdę udało nam się wypromować w Azerbejdżanie atmosferę startupowej społeczności, co jest jednym z naszych głównych priorytetów.”
Na zakończenie wydarzenia Agencja Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw (KOBIA) oraz Republika Azerbejdżanu podpisały umowę o współpracy z Fundacją Startup Hub Poland, mającą na celu zacieśnienie współpracy w promowaniu współpracy między polskimi i azerbejdżańskimi środowiskami biznesowymi a startupami, inwestorami itp. , wymieniać się informacjami i doświadczeniami oraz organizować wspólne wydarzenia.
© Zawartość tej witryny musi być połączona, gdy jest używana.