Connect with us

Sport

Austriacy ocaleni z Holokaustu „Mrs. Gertruda „umiera w wieku 94 lat | Wiadomości, sport, praca

Published

on

Austriacy ocaleni z Holokaustu „Mrs.  Gertruda „umiera w wieku 94 lat |  Wiadomości, sport, praca

FILE – Światło oświetla nazwiska pod pomnikiem Shoah Wall of Names Memorial podczas ceremonii inauguracji w Wiedniu, Austria, 9 listopada 2021 r. Urodzona w Wiedniu ocalała z Holokaustu Gertrude Pressburger, która zasłynęła podczas kampanii prezydenckiej w Austrii w 2016 r. dzięki wideo Wiadomość w komunikacie, w którym „Frau Gertrude” ostrzegała przed nienawiścią i marginalizacją przez skrajną prawicę, zmarła w wieku 94 lat. (AP Photo / Lisa Leutner, pliki)

Autor: KIRSTEN GRIESHABER undefined

BERLIN (AP) – Ocalona z Holokaustu Gertrude Pressburger, która stała się znana podczas austriackich wyborów prezydenckich 2016 dzięki przekazowi wideo, w „Mrs. Gertruda, która ostrzegała przed nienawiścią i marginalizacją przez skrajną prawicę, zmarła w wieku 94 lat.

Pressburger zmarła w piątek po długiej chorobie, poinformowała w sobotę jej rodzina austriackiej agencji prasowej APA.

Pressburger urodziła się i wychowała w Wiedniu jako córka stolarza. Jej żydowska rodzina przeszła na katolicyzm na początku lat 30., ale to nie powstrzymało ich przed prześladowaniami ze strony nazistów po aneksji Austrii przez Niemcy w 1938 r.

Po tym, jak jej ojciec został aresztowany i torturowany przez nazistowską tajną policję Gestapo za rzekomą działalność polityczną, rodzina mogła uciec do Jugosławii, a później do Włoch, donosi APA.

W 1944 r. rodzina została schwytana i deportowana do nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz w okupowanej przez Niemcy Polsce, gdzie zamordowano ich matkę i dwóch młodszych braci. Jej ojciec również został zamordowany przez hitlerowców.

Pressburger wróciła do Wiednia po wojnie, ale początkowo nie mówiła o swoich straszliwych cierpieniach podczas Holokaustu. W końcu postanowiła otworzyć się na temat Holokaustu i antysemickich doświadczeń, jakie miała w powojennej Austrii.

„Nie wróciłem do Wiednia, aby znów być uciskany. Przysięgam sobie, że nic więcej nie zniosę. Będę walczył ustami ”- cytuje ją APA.

Pressburger opublikowała także wspomnienia, które napisała wspólnie z autorką Marlene Groihofer.

W książce „Przeżył, przeżył, przeżył” opisała przybycie swojej rodziny do Auschwitz w 1944 r.

Jej matkę i dwóch braci odesłano ciężarówką. Sama Gertruda została wysłana w innym kierunku i zbyt szybko straciła ojca z oczu. Pressburger ciągle szukał członków swojej rodziny w obozie zagłady, aż podszedł do niej nieznajomy, wskazał na dym z kominów za barakami i powiedział jej, że wszyscy ludzie, którzy zostali wywiezieni ciężarówką, byli już zagazowani i spaleni . W tym momencie, pisał Pressburger, zdała sobie sprawę, że zostali zamordowani.

W 2016 roku Pressburger zwrócił się do młodszego pokolenia Austrii w internetowym nagraniu wideo i ostrzegł przed upokorzeniem i wykluczeniem mniejszości pośród prawicowej ekstremistycznej retoryki w wyborach prezydenckich. Wezwała młodych Austriaków do głosowania. Film obejrzano i udostępniono miliony razy.

„Po prostu powiedziałem to, co myślałem. Otóż ​​to. I tak się stało. Nigdy nie rozumiałam dlaczego ”- powiedziała później APA.

Austriacki prezydent Alexander Van der Bellen z Zielonych powiedział później, że jest pewien, że ich wideoapelacja miała jakiś wpływ na wynik wyborów, w których wygrał tylko nieznacznie po kolejnej kampanii wyborczej przeciwko prawicowemu ekstremistycznemu kandydatowi FPÖ Norbertowi Hoferowi.

„Nigdy nie dowiemy się na pewno, ale jestem przekonany, że miało to wpływ, to znaczy wpływ, zwłaszcza na młodych i bardzo młodych ludzi” – powiedział Van der Bellen.

Otrzymuj najnowsze wiadomości i nie tylko w swojej skrzynce odbiorczej

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *