Connect with us

Świat

Australia twierdzi, że chiński okręt wojenny „laserował” jeden ze swoich samolotów za pomocą lasera.

Published

on

Australia twierdzi, że chiński okręt wojenny „laserował” jeden ze swoich samolotów za pomocą lasera.

„Działania takie jak te mogą potencjalnie zagrażać życiu” – czytamy w oświadczeniu Australijskich Sił Obronnych, w którym stanowczo potępiono „nieprofesjonalne i niebezpieczne postępowanie wojskowe”.

Piloci, którzy byli celem ataków laserowych, zgłaszali dezorientujące błyski, ból, skurcze i plamy w polu widzenia, a nawet chwilową ślepotę.

„Podczas krytycznych faz lotu, kiedy pilot nie ma wystarczająco dużo czasu na odzyskanie sił, konsekwencje narażenia na działanie lasera mogą być tragiczne” – czytamy w dokumencie amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa.

Incydent miał miejsce we wtorek, jak podano w oświadczeniu, kiedy australijski samolot P-8A, samolot zwiadowczy i przeciw okrętom podwodnym, przeleciał nad Morzem Arafura, zbiornikiem wodnym między Terytorium Północnym Australii a wyspą Nową Gwineą na północy.

Australijskie wojsko poinformowało, że statek Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAN), który wycelował laser w australijski odrzutowiec, był jednym z dwóch okrętów wojennych PLAN, które w tamtym czasie pływały na wschód przez Morze Arafura.

Opublikowała zdjęcia dwóch chińskich okrętów z wyjaśnieniem, które według numerów kadłubów to niszczyciel rakietowy Hefei i dok transportowy desantowy Jinggang Shan.

Australia nie powiedziała, który z dwóch statków skierował laser na australijski samolot.

Po tym incydencie chińskie statki weszły na Morze Koralowe przez Cieśninę Torresa, czytamy w oświadczeniu.

Chiny początkowo nie skomentowały australijskich zarzutów.

Incydent nie jest pierwszym doniesieniem o chińskich statkach celujących laserami w australijskie samoloty.

W maju 2019 r. Australijscy piloci powiedzieli, że byli na celowniku kilkakrotnie przy użyciu komercyjnych laserów podczas misji nad Morzem Południowochińskim.

W raporcie z czerwca 2018 r. amerykańscy urzędnicy wojskowi powiedzieli CNN, że od września 2017 r. do czerwca 2018 r. miało miejsce co najmniej 20 podejrzanych incydentów z chińskimi laserami na wschodnim Pacyfiku.

wojskowy Napięcia między Chinami a Australią rosną, osiągając szczyt w listopadzie, kiedy Canberra ogłosiła pakt ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią w sprawie nabycia atomowych okrętów podwodnych.

W dniu ogłoszenia pod-umowy rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Zhao Lijan powiedział, że Australia powinna „poważnie rozważyć, czy postrzegać Chiny jako partnera, czy jako zagrożenie”.

READ  Meduza pudełkowa: Australijski nastolatek umiera tydzień po użądleniu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *