Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Austin wita polskich odpowiedników w Pentagonie na rozmowy Departament Obrony Departament Obrony Wiadomości

Published

on

Austin wita polskich odpowiedników w Pentagonie na rozmowy Departament Obrony Departament Obrony Wiadomości

Jako sekretarz obrony Lloyd J. Austin III. przyjął dziś na spotkaniu w Pentagonie ministra obrony RP Mariusza Błaszczaka, Orkiestra Marynarki Wojennej zagrała skoczną aurę polskiego hymnu narodowego – mazurka.

Stosunki amerykańsko-polskie zacieśniły się i zacieśniły od czasu akcesji tego kraju NATO W 1999 roku powiedział Austin. Stany Zjednoczone wysłały do ​​Polski wojska i aktywa, aby odstraszyć odradzającą się Rosję. Stany Zjednoczone są państwem ramowym NATO w Polsce, do którego dołączają sojusznicy NATO Rumunia, Chorwacja i Wielka Brytania.

Ponadto, w ramach zdolności NATO do obrony przeciwrakietowej, Stany Zjednoczone budują w Polsce obiekt lądowy Aegis.

Przyjaźń amerykańsko-polska sięga czasów wojny o niepodległość. Tadeusz Kościuszko dołączył do powstającej armii amerykańskiej i służył jako inżynier dla Jerzego Waszyngtona. Opuścił służbę jako generał brygady.

Ta przyjaźń trwa do dziś. Austin zauważył, że walczył u boku polskich żołnierzy w Afganistanie i Iraku oraz pochwalił ich odwagę i profesjonalizm w walce.

W 2014 roku, gdy środowisko bezpieczeństwa w Europie stało się bardziej niebezpieczne, Stany Zjednoczone rozpoczęły rozmieszczanie sił rotacyjnych nad wschodnią flanką NATO, „z których większość działała w Polsce i działa do dziś” – powiedział. „W ubiegłym roku nasze kraje podpisały umowę o wzmocnionej współpracy obronnej, która daje personelowi amerykańskiemu w Polsce jeszcze większe wsparcie. To wspaniały przykład Waszego zaangażowania we współodpowiedzialność”.

Austin chce wykorzystać postęp, który już został poczyniony. „Nasze dwa kraje są bardziej niż kiedykolwiek zaangażowane we wspólne bezpieczeństwo i stabilność regionalną NATO, zwłaszcza wzdłuż wschodniej flanki NATO” – powiedział. „Będziemy nadal współpracować w celu wzmocnienia zdolności obronnych i odstraszania NATO oraz zapewnienia, że ​​więź transatlantycka pozostanie silna”.

Błaszczak powiedział, że obecność wojskowa USA w Polsce „nadal jest centralnym filarem naszej obecnej i przyszłej współpracy dwustronnej oraz naszą wspólną odpowiedzią na wyzwania bezpieczeństwa stojące przed NATO”.

READ  Baker & Baker otwiera biuro w Polsce po „stałym wzroście” | Aktualności

Sekretarz Obrony z zadowoleniem przyjął aktywację wysuniętego V Korpusu Armii USA i powołanie polskiego generała na zastępcę dowódcy. Polska kontynuuje także wysiłki na rzecz poprawy zdolności obronnych poprzez zakup najnowocześniejszego sprzętu wojskowego produkcji amerykańskiej. Należą do nich F-35, czołgi Abrams, systemy rakietowe HIMARS i baterie Patriot.

„Rozwijająca się polsko-amerykańska współpraca obronna w decydujący sposób przyczynia się do opanowania szeregu wspólnych wyzwań bezpieczeństwa” – powiedział Błaszczak. „Stałe i silne zaangażowanie USA w Europie, a w szczególności w [the] Wschodnia flanka NATO ma fundamentalne znaczenie dla spójności Sojuszu, skutecznego odstraszania i stabilności całego obszaru euroatlantyckiego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *