Nauka
ASU Regents Professor uhonorowany nagrodą Materials Science Award
Alexandra Navrotsky z ASU została odznaczona Medalem Czochralskiego Europejskiego Towarzystwa Badań nad Materiałami, najwyższym odznaczeniem za całokształt osiągnięć badawczych w dziedzinie materiałoznawstwa.
Medal miał zostać wręczony na zjeździe stowarzyszenia w Warszawie w 2020 roku, ale spotkanie zostało odwołane z powodu COVID-19. Zamiast tego został przedstawiony na niedawnym spotkaniu towarzystwa w Bostonie przez prezesa Europejskiego Towarzystwa Badań nad Materiałami, Juana Ramona Morante, podczas ceremonii podczas sesji poświęconej termodynamice nowoczesnych materiałów, której gospodarzem był Navrotsky i współpracownicy.
Nagroda Czochralskiego obejmuje Złoty Medal Czochralskiego i pamiątkowy dyplom, oba wręczone Navrotsky’emu.
Profesor Jan Czochralski był jednym z najbardziej znanych polskich naukowców. W 1916 roku, po przypadkowym zanurzeniu pióra w małym aluminiowym tyglu zamiast kałamarza i wyjęciu go, zauważył, że z pióra zwisał aluminiowy drut. Drut aluminiowy okazał się monokryształem i tak narodziła się metoda Czochralskiego wzrostu monokryształu. Jego metoda jest obecnie wykorzystywana do hodowli monokryształów germanu i krzemu, które są podstawą szerokiej gamy nowoczesnych urządzeń i urządzeń elektronicznych.
Nagroda przyznawana jest co roku naukowcowi na podstawie jego osiągnięć w zaawansowanej materiałoznawstwie. Inni wybitni amerykańscy odbiorcy to Mildred Dresselhaus , emerytowany profesor fizyki na MIT w 2010 r., który również otrzymał nagrodę Enrico Fermi w 2012 r. i Prezydencki Medal Wolności Stanów Zjednoczonych w 2014 r. Wybitny profesor Harvardu, George Whitesides, również otrzymał tę nagrodę w 2014 r.
Dyrektorem jest Alexandra Navrotsky Navrotsky Eyring Centrum Materiałów Wszechświata i profesor na Szkoła Nauk Molekularnych oraz Szkoła Inżynierii Materii, Transportu i Energii na Uniwersytecie Stanowym Arizony. Jest także afiliowanym członkiem wydziału School of Earth and Space Exploration.
Członek Narodowa Akademia NaukNavrotsky, który rozpoczął karierę akademicką na ASU w 1969 r., wyjechał w 1985 r. na Uniwersytet Princeton i oficjalnie powrócił 1 października 2019 r., aby kierować nowym i wyjątkowym Centrum Materiałowe Wszechświata🇧🇷
„Profesor Navrotsky i jej grupa są światowymi liderami w wielu dziedzinach nauki o ciele stałym, od struktury mikroskopowej i właściwości wiązań po makroskopowe zachowanie termodynamiczne w minerałach, ceramice i innych złożonych materiałach” – powiedziała profesor Tijana Rajh, dyrektor Szkoła Nauk Molekularnych🇧🇷 „Cieszę się, że została doceniona tą prestiżową i zasłużoną nagrodą”.
„Otrzymanie nagrody E-MRS im. Jana Czochralskiego było wielką niespodzianką i wielkim zaszczytem” – powiedział Navrotsky. „Czochralski był pionierem inżynierii chemicznej; Polska ma wielkie tradycje w katalizie i materiałoznawstwie”.
Promując wysoko- i niskotemperaturową kalorymetrię reakcyjną jako podstawowe narzędzie badawcze, Navrocki przyczynił się do szerokiego spektrum zastosowań, od termodynamiki minerałów po obróbkę ceramiki i zeolitu.
Navrotsky opublikował ponad 900 artykułów naukowych i otrzymał wiele wyróżnień, w tym Medal Harry’ego Hessa, Medal Goldschmidta i nagrodę Kingery’ego. Zasiada w różnych komitetach i panelach doradczych w rządzie i środowisku akademickim, promując wspólne badania w różnych dyscyplinach i instytucjach.
„W nauce, tak jak w życiu, każdy dzień to nowa przygoda!” — powiedział Nawrocki.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”