Nauka
ASU honoruje studenta, który łączy się z ukraińskimi uchodźcami poprzez wolontariat
Sarah Martin, studentka drugiego roku politologii w Barrett, The Honors College of Arizona State University, wykorzystała taniec hip-hopowy – wyjątkową amerykańską formę sztuki – do nawiązania kontaktu z ukraińskimi uchodźcami w Polsce.
Martin spędził majowy tydzień pracując w międzynarodowej organizacji Globalni Wolontariusze w Siedlcach, ucząc języka angielskiego i uczestnicząc w zajęciach z Ukraińcami, którzy uciekli z ojczyzny w środku wojny rosyjskiej przeciwko Ukrainie, która rozpoczęła się w lutym. Uchodźcami były głównie matki z małymi dziećmi.
„Powiedziałem mamom, że jestem tancerką, i to natychmiast wzbudziło ich zainteresowanie i przełamało lody” — powiedział Martin, który przez siedem lat brał udział w konkursach tańca hip-hopowego w Waszyngtonie.
„Te małe połączenia są ważne do zerwania. To było coś, czego się nie spodziewałam: nawiązanie w Polsce kontaktów z matkami i dziećmi, które były w tak trudnej sytuacji, ale które były tak otwarte i akceptujące. To było naprawdę zmieniające życie doświadczenie”.
Według Emily Johansen, dyrektor ds. partnerstw strategicznych w Global Volunteers, jej organizacja oferuje krajowe i międzynarodowe programy, w których wolontariusze służą przez jeden, dwa lub trzy tygodnie. Global Volunteers prowadzi programy w 14 krajach i pięciu społecznościach w całych Stanach Zjednoczonych.
Programy koncentrują się na świadczeniu podstawowych usług w celu wyeliminowania głodu, poprawy zdrowia i poprawy funkcji poznawczych; nauka konwersacji w języku angielskim; wspierać rozwój społeczności; służąc jako zasoby klasowe dla uzdolnionych uczniów; i zapewniaj korepetycje indywidualne lub w małych grupach.
Global Volunteers wspierają również społeczności, pracując ramię w ramię z lokalną ludnością nad projektami, które uznali za ważne dla ich długoterminowego rozwoju, powiedział Johansen.
Kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, a Polska przyjęła setki tysięcy ukraińskich uchodźców, partner społeczności Global Volunteers Polska poprosił o pomoc w utrzymaniu tych gości w ich kraju, powiedział Johansen. I tu właśnie pojawiają się wolontariusze tacy jak Martin.
Martin był zaangażowany w organizowanie zajęć dla ukraińskich uchodźców, których celem było zaoferowanie komfortu, relaksu i chwilowego wytchnienia od zmartwień i złamanych serc spowodowanych konfliktem w ich kraju, powiedział Johansen.
Ukraińskie matki i dzieci przychodziły do Dworu Reymontówka, domu kultury i schroniska dla wolontariuszy, aby uczestniczyć w popołudniowych zajęciach i dzielić się posiłkami z wolontariuszami – powiedziała.
Od ponad 30 lat Global Volunteers uczy konwersacyjnego języka angielskiego w Polsce, a teraz ten projekt jest kontynuowany z ukraińskimi uchodźcami.
W miejscowej szkole podstawowej Martin pracował nad umiejętnościami konwersacji w języku angielskim z ukraińskimi uczniami klas 1-8. Korzystali z fiszek, książeczek z obrazkami i arkuszy roboczych i zapisywali każde nowe słowo na tablicy. Włączyli także piosenki i gry, aby wzmocnić naukę i uczestniczyli w zajęciach tanecznych i dyskusjach na temat kultury amerykańskiej.
„Zawsze chciałem zrobić coś takiego i wyjechać za granicę, aby spróbować coś zmienić. To było naprawdę satysfakcjonujące doświadczenie” – powiedział Martin.
Martin powiedział, że jego doświadczenie w Polsce wzmocniło jego zainteresowanie pracą na całym świecie w przyszłości.
„Chcę skupić się na sprawach globalnych z moim doświadczeniem w naukach politycznych, a także prawach człowieka” – powiedziała, dodając, że interesuje ją praca ambasadora.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”