Nauka
Astronomowie UVA zmapują to, co niezmapowane w kosmosie
Kosmiczny Instytut Naukowy Teleskopu Kosmicznego przedstawił prawie 1200 propozycji obserwatorów generalnych od naukowców z 44 różnych krajów. Mniej niż jedna czwarta z nich została wybrana na 6000 godzin czasu teleskopu dostępnego w pierwszym cyklu programu.
Ponadto były absolwent UVA Yu Cheng, obecnie pracujący w Narodowym Obserwatorium Astronomicznym Japonii, jest głównym badaczem innego wybranego projektu. Silna reprezentacja UVA odzwierciedla siłę Departamentu Astronomii jako ośrodka badawczego zajmującego się polami powstawania gwiazd i planet.
„Po wybraniu naszych projektów do tego pierwszego cyklu działamy trochę jak świnki morskie” – żartował Cleeves, który jest uważany za jednego z czołowych światowych ekspertów w dziedzinie astrochemii teoretycznej i jej zastosowań na nowo powstałych i powstałych planetach. „Ale to niesamowite, że znalazłem się na czele testowania możliwości tego teleskopu. To może zrewolucjonizować nasze rozumienie tego, jak powstają planety”.
Możliwość odkrycia
Zaprojektowany do badania początków pierwszych gwiazd i galaktyk, których początki sięgają 13,7 miliarda lat, Teleskop Webba jest siedmiokrotnie czulszy niż Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który bada w różnych zakresach długości fal, głównie optycznych/czerwonych. Naukowcy są przekonani, że Teleskop Webba i jego zdolność do wykrywania słabych źródeł światła podczerwonego może zmienić grę, jeśli chodzi o nasze zrozumienie, w jaki sposób powstają planety, jakie typy planet się rozwijają i jakie są ich potencjalne możliwości życia.
Uzbrojony w szereg złotych, sześciokątnych luster, Teleskop Webba został zaprojektowany do zbierania światła podczerwonego w szerokim zakresie długości fal z niespotykaną dotąd czułością. Ta zdolność oferuje niezrównaną zdolność do badania egzoplanet – planet krążących wokół innych gwiazd poza naszym Układem Słonecznym.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”