Connect with us

Nauka

Asteroidy i Księżyc mogą zawierać nieodkryte pierwiastki

Published

on

Asteroidy i Księżyc mogą zawierać nieodkryte pierwiastki

Według nowego modelu może istnieć stabilny, superciężki, nieodkryty pierwiastek. To nie wszystko: może istnieć w kosmosie, na przykład na asteroidach. Polska firma chce Cię szukać.

Niedawno zespół kierowany przez profesora Johanna Rafelskiego z Uniwersytetu Arizony w Tucson opisał w Europejski Magazyn Fizyczny Plus model matematyczny przewidujący istnienie superciężkiego, stabilnego pierwiastka, którego jądro atomowe składa się ze 164 protonów (liczba atomowa 164).

Do tej pory fizycy zdołali zaobserwować istnienie pierwiastka, którego jądro zawiera maksymalnie 118 protonów. Oganeson (Og) nie występuje w przyrodzie, ponieważ rozpada się po około 1 milisekundie. Jego atomy można było wytworzyć jedynie w laboratorium.

Problem w tym, że im więcej dodatnio naładowanych protonów znajduje się w jądrze, tym bardziej się odpychają i tym łatwiej jądro rozpada się na mniejsze.

„Naukowcy od dawna przewidywali, że pierwiastki zawierające około 164 protony mogą mieć stosunkowo długi okres półtrwania, a nawet być stabilne. Nazywają to +wyspą stabilności+ – tutaj przyciągające oddziaływanie jądrowe jest na tyle silne, że zrównoważy wszelkie odpychanie elektromagnetyczne” – wyjaśnia profesor Rafelski w Rozmowa.

Niektórzy jednak uważają, że pierwiastek 164 opisany w nowym modelu może powstać w przestrzeni kosmicznej w wyniku ekstremalnych zdarzeń, na przykład podczas zderzeń gwiazd.

Gdyby jednak dotarła do Ziemi, na przykład asteroidą, ze względu na swoją masę zapadłaby się głęboko w jądro planety.

Jednak pierwiastek ten może nadal być obecny w niektórych asteroidach. Niektóre z nich (np. dobrze znana asteroida Polyhymnia) wydają się mieć gęstość większą niż osm – najcięższy pierwiastek występujący na Ziemi.

Badania profesora Rafelskiego pozwoliły zidentyfikować także inne superciężkie asteroidy, które mogą zawierać w swoich jądrach wyjątkowo ciężkie pierwiastki. Istnienie pierwiastka 164 może wyjaśniać szczególnie duże gęstości tych obiektów.

READ  Warszawa potwierdza zatrzymanie polskiego naukowca w Iranie

Tymczasem polska firma Solar System Resources Corporation chce szukać tego pierwiastka na Księżycu, skąd mógł zostać przyniesiony przez asteroidy. Zgodnie z wizją firmy w badaniach mieli brać udział polscy naukowcy z różnych ośrodków.

„Chcemy zebrać grupę naukowców, którzy będą przewidywać właściwości pierwiastka 164 (głównie linie spektroskopowe) i powiedzieć nam, jak zbudować urządzenie do jego poszukiwania. W kolejnym kroku chcemy takie urządzenie zbudować i opatentować. A w kolejnym kroku, jeśli uda nam się pozyskać środki, chcemy wysłać misję poszukiwawczą, a w przypadku wykrycia pierwiastka 164 sprowadzić go na Ziemię” – mówi współzałożyciel firmy, dr Adam Jan Zwierzyński. (PAPKA)

Marka Matacza

mata/bar/pokrowiec/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i leadu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, a także na naszym profilu na Facebooku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *