technologia
Artystka przekształca swoje akwarele w poruszające dzieła sztuki
Od lśniących drapaczy chmur po rzędy kamienic, każde miasto ma swoją niepowtarzalną tożsamość i malarza Maja Wrońska uchwyci je w całej okazałości. Po ukończeniu studiów na architekta, polski artysta uchwycił niektóre z nich historyczne miasta Europy w żywych akwarelach. Ostatnio odkryła zupełnie nowy sposób ożywiania energii miejskich miejsc – poprzez animację.
Te krótkie gify zamieniają akwarele Wrońskiej w poruszające dzieła sztuki. Światło dzienne przechodzi w noc, a neony zapalają się, świecąc na czerwono i żółto, aby podkreślić znajome widoki miejskiego życia. „Chciałam pokazać, że akwarela nie jest kiepską ani przestarzałą techniką w erze cyfrowej, ale może być także współczesnym narzędziem, które sprawdza się w dobie sztuki cyfrowej” — mówi Wrońska w rozmowie z My Modern Met. Jej swobodny, ekspresyjny styl przynosi ulotne sceny do życia bardzo indywidualny styl.
Wszystkie te zapętlone filmy zaczynają się jako oryginalne obrazy, którymi następnie manipuluje się w Photoshopie, aby utworzyć wiele klatek. „Najpierw muszę namalować tradycyjną akwarelę i zeskanować ją w dobrej jakości. Malowanie zajmuje mi sześć godzin – wyjaśnia Wrońska. „Następnie otwieram zeskanowaną grafikę w Photoshopie i wycinam warstwy, które się poruszają i powielają, dodaję wersję wieczorową cyfrowo z gradientami. Myślę, że zajmuje mi to trzy godziny, czasem mniej więcej, w zależności od tego, ile okien wycinam lub ile samochodów i ludzi animuję”.
Jako dodatkową warstwę integracji nowoczesnych technologii, Wrońska zanurzyła się w rozszerzonej rzeczywistości dzięki swoim animacjom. Dzięki bezpłatnej aplikacji o nazwie artsprawiła, że jej obrazy można było przeszukiwać i animować. Choć Wrońska nie jest oficjalnie związana z aplikacją ani nie pracuje z nią zawodowo, mówi nam, że jest zaintrygowana funkcjonalnością. Jak wyjaśnia Wrońska, aplikacja działa w następujący sposób: „Po otwarciu skanuje obrazy, a gdy rozpozna grafikę przesłaną do bazy danych, odtwarza animację. Pozwala na wykonanie 100 wersji i działa z oryginałami, wydrukami, a nawet widokiem ekranu”.
Przewiń w dół, aby zobaczyć niektóre z przyciągających wzrok akwarelowych gifów z widokami miast autorstwa Wrońskiej. Odwiedź je, aby kupić oryginalne obrazy i grafiki Wrońskiej stronie internetoweji bądź na bieżąco z najnowszymi dziełami artystki, śledząc ją Instagram.
Polska artystka Maja Wrońska ożywia swoje pejzaże miejskie.
Polski artysta – znany z akwarelowych przedstawień miast – znalazł nowy sposób na uchwycenie energii różnych miejsc.
Serwis My Modern Met wyraził zgodę na publikację zdjęć Mai Wrońskiej.
Powiązane artykuły:
Ekspresyjne akwarele to niezafałszowane migawki ludzi żyjących chwilą
Obrazy akwarelowe łączą fantazję i realizm z olśniewającymi detalami [Interview]
Delikatne obrazy akwarelowe w skali szarości wyglądają jak ziarniste stare fotografie