Najważniejsze wiadomości
Artefakty znalezione w Polsce od XIX wieku Century”, które faktycznie pochodzą ze starożytnego Egiptu i Rzymu
Brązowe figury egipskich i rzymskich bóstw Ozyrysa i Bachusa, odkryte w zeszłym roku we wschodniej Polsce i pierwotnie datowane na XIX wiek, obecnie datowane są na starożytny Egipt i Rzym.
Konserwator zabytków województwa lubelskiego potwierdził, że figura Ozyrysa jest oryginałem z I tysiąclecia pne. pne, podczas gdy przedstawienie Bachusa pochodzi z I wieku naszej ery.
Znaleziska dokonano w maju 2022 r. na terenie dworu należącego do rodziny Kleniewskich, miejscowej rodziny ziemiańskiej. Doprowadziło to do początkowych spekulacji, że figury były częścią dekoracji wnętrz od czasu budowy domu w XIX wieku.
Jednak ze względu na bezprecedensowy charakter znaleziska zawsze istniały wątpliwości co do tej teorii, a teraz eksperci z Muzeum Narodowego w Lublinie i Zakładu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego potwierdzili, że obiekty rzeczywiście są oryginałami z czasów starożytnych.
Łukasz Miechowicz z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk powiedział PAP, że eksponaty należą do prywatnej kolekcji starożytności zamożnej rodziny Kleniewskich, przechowywanej w kluczkowickiej rezydencji.
Kleniewscy zostali zmuszeni do szybkiej ucieczki z domu w 1942 r., kiedy to niemieccy okupanci skonfiskowali majątek i wykorzystali go do leczenia rannych żołnierzy Wehrmachtu.
To skłoniło Miechowicza do przypuszczeń, że figury ukrywała rodzina albo w czasie wojny, aby chronić je przed Niemcami, albo po wojnie, gdy pałac został splądrowany. Lokalny mieszkaniec również niedawno znalazł zakopany w pobliżu XVII-wieczny miecz, który prawdopodobnie również należał do rodzinnej kolekcji.
Podczas prac remontowych w Łodzi odkryto ponad 400 przedmiotów, najprawdopodobniej ukrytych przez Żydów w czasie II wojny światowej.
Wśród nich były dwie Chanuki, których miasto używało podczas obchodów Chanuki osiemdziesiąt lat po jej pogrzebie w zeszłym miesiącu https://t.co/KlCr4ORPJE
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 9 stycznia 2023 r
Miechowicz uważa, że figurkę Ozyrysa prawdopodobnie kupiła Maria Kleniewska podczas jej czteromiesięcznego pobytu w Egipcie w 1904 r., o czym świadczą jej wspomnienia.
Tymczasem popiersie Bachusa mogło zostać znalezione w odkrytym w 1906 r. grobowcu z okresu kultury przeworskiej, znalezionym na terenach dzisiejszej Polski między III w. p.n.e. i V wieku naszej ery – mówi Miechowicz.
Popiersie było prawdopodobnie częścią statywu używanego do celów ceremonialnych, podobnie jak nienaruszony okaz obecnie wystawiany w British Museum w Londynie po odkryciu go w pobliżu Wezuwiusza w XVIII wieku.
Artefakty znajdują się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Lublinie.
Grupa miłośników historii odkryła w północnej Polsce artefakty, które mają ponad 2500 lat – topór i dwie brązowe obręcze https://t.co/XTWZ9SjDGg
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 29 marca 2023 r
Główne źródło obrazu: Łukasz Miechowicz, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków / Facebook
Anna Hackett jest asystentką redakcyjną w Notes from Poland. Jest absolwentką europeistyki na Trinity College w Dublinie i ma wcześniejsze doświadczenie dziennikarskie w Irish Independent News & Media Group.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.