Świat
Argentyna oficjalnie odrzuca członkostwo w BRICS – DW – 29 grudnia 2023
Argentyna Prezydent Javier Milei wysłał listy do cegły Jak ogłoszono w piątek, premier chce sformalizować swoją decyzję o wycofaniu swojego kraju z planowanego wejścia do sojuszu głównych krajów wschodzących.
Milei stwierdziła, że moment nie jest „sprzyjający” dla Argentyny, aby przystąpiła do UE w charakterze pełnoprawnego członka.
Blok – składający się z państw G20: Brazylii, Rosji, IndieChiny i Republika Południowej Afryki – ogłosiły swoje włączenie w sierpniu sześciu nowych członków.
Członkostwo Argentyny, Etiopii, Iranu, Arabia SaudyjskaEgipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie powinny wejść w życie 1 stycznia 2024 r.
Kraje BRICS Obecnie stanowią około 40% światowej populacji i ponad jedną czwartą światowego PKB, a przyłączeniem do bloku zainteresowanych jest aż 14 krajów, głównie z Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu.
Milei odwraca plany swojego poprzednika
W listach podpisanych przez Milei i opublikowanych przez kilka mediów stwierdzono, że członkostwo Argentyny „nie jest obecnie uważane za właściwe”, ale Milei wyraziła chęć odbycia spotkań z każdym z pięciu przywódców BRICS.
Libertariańska outsiderka Milei objęła urząd w tym miesiącu po zdecydowanym pokonaniu tradycyjnych partii politycznych Argentyny i podczas kampanii przyrzekła, że nie przystąpi do BRICS.
W swoich listach stwierdzał, że jego polityka zagraniczna „różni się pod wieloma względami od polityki poprzedniej administracji. W tym sensie dokonuje się przeglądu niektórych decyzji poprzedniego rządu.”
Poprzednik Milei, były centrolewicowy prezydent Alberto Fernandez, opowiadał się za przystąpieniem do sojuszu jako szansą na otwarcie nowych rynków.
Argentyna „nie sprzymierzy się z komunistami”
Podczas swojej kampanii Milei powiedział: „Nasza geopolityczna uwaga skupia się na Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Nie będziemy sprzymierzać się z komunistami”.
Przez całą kampanię prezydencką Milei oczerniał kraje rządzone „komunizmem” i zapowiadał, że nie będzie z nimi utrzymywał stosunków dyplomatycznych pomimo rosnących inwestycji Chin w Ameryce Południowej.
Chociaż obiecał zerwanie stosunków z głównymi partnerami handlowymi Chinami i Brazylią, od objęcia urzędu przyjął bardziej ugodowy ton.
Milei określa siebie jako „anarchokapitalistę” i wdrożyło szereg środków do deregulacji gospodarki, którą w ostatnich dziesięcioleciach charakteryzował interwencjonizm państwowy.
Niedługo potem objął urząd Milei ostrzegała przed swoimi planami gospodarczymitwierdząc, że „nie ma alternatywy dla polityki oszczędnościowej ani alternatywy dla leczenia szokowego”.
Upierał się, że jego poprzednicy pozostawili kraj bez środków do życia i na ścieżce hiperinflacji.
mds/lo (AFP, AP)
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”