Connect with us

Nauka

Archiwum RCIN – Przeszłość w przyszłości

Published

on

Archiwum RCIN – Przeszłość w przyszłości

RCIN, to jest Cyfrowe repozytorium instytutów naukowych, w 2010 roku w wyniku popularnej inicjatywy instytutów PAN. Jej misją jest jak najszersza digitalizacja i rozpowszechnianie zasobów naukowych.

RCIN jest kontynuacją działań rozpoczętych w 2008 roku pod nazwą Biblioteka cyfrowa instytutów Polskiej Akademii Nauk. Repozytorium cyfrowe powstało i jest rozwijane głównie w wyniku realizacji dwóch projektów realizowanych wspólnie przez grupę polskich instytutów badawczych. Oba projekty są finansowane ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa. Założeniem pierwszego projektu było stworzenie ponadregionalnego i interdyscyplinarnego repozytorium cyfrowego złożonego z cyfrowych materiałów archiwalnych, publikacji naukowych, dokumentacji badawczej oraz literackiego dziedzictwa kulturowego.

Istota drugiego projektu OZwRCIN, to otwarty dostęp, archiwizacja i rozpowszechnianie informacji sektora publicznego od partnerów zebranych z instytutów badawczych. ZwRCIN to projekt open source realizowany w ramach platformy RCIN, tworzony we współpracy z 16 instytutami badawczymi. Projekt ten ma na celu udostępnienie open source w repozytorium cyfrowym instytutów naukowych. Jest finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.

cotygodniowe rcin

Jakie są cechy platformy RCIN? Jak podkreśla Dorota Czarnoka Chichiora, Kierownik Projektu OZwRCIN w Instytucie Matematyki PAN, Dzięki funkcjom repozytorium możliwe jest prowadzenie nowoczesnych wyszukiwań i analizowanie ich wyników. Ponadto materiały zebrane przez RCIN przyczyniają się do podniesienia konkurencyjności polskiej nauki na arenie międzynarodowej oraz transferu wyników badań do gospodarki.

Obecnie użytkownicy repozytorium cyfrowego mają dostęp do ponad 200 000 pozycji, w tym cyfrowych danych naukowych, pozycji z literatury wielojęzycznej, rękopisów, aktualnych artykułów naukowych oraz zbiorów historycznych związanych z naukami ścisłymi, medycyną, naukami przyrodniczymi i humanistycznymi. Czy w najbliższej przyszłości będzie możliwe włączenie jego również tam? Cenne dane z plików astronomicznychW tym obrazy na szkle i obrazy? Czas pokaże.

READ  Siostry Ukrainki spotykają się w Wielkiej Brytanii po pomocy sąsiadów

Platforma RCIN daje nam również dostęp do bardzo ekskluzywnych pozycji. Znajdziemy tam m.in. rzadkie materiały oraz niepublikowane prace naukowe (w tym astronomia i kosmologia) Albo grupy, których nie widzimy np. ze względu na ich zły stan techniczny. Portal zawiera m.in. stare książki polskich botaników – Zwraca uwagę Dorota Czarnoka Chikiura, kierownik projektu.

Repozytorium cyfrowe jest w zasadzie przeznaczone dla każdego. ZAWIERA RCIN zbiór Skierowany do szerokiego grona społeczeństwa. Mogą z niego korzystać zarówno osoby pasjonujące się literaturą, jak i osoby bliższe naturze i kulturze. Bogactwo zasobów repozytorium sprawia, że ​​jest to idealne miejsce dla ekspertów, dziennikarzy, hobbystów, nauczycieli czy uczniów. Korzystanie z platformy jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę RCIN i wpisać w wyszukiwarkę interesujący temat w języku polskim lub angielskim. Większość pozycji w repozytorium cyfrowym jest dostępna za darmo i nie wymaga posiadania konta ani opłat za pobieranie. Jednak założenie konta pozwoli Ci stworzyć własne listy ulubionych, wyeksportować te listy do pliku oraz zapisać się do listy nowo dodanych obiektów.

A co z prawami autorskimi? Repozytorium dokłada wszelkich starań, aby w zasobach platformy pojawiło się jak najwięcej postów, a jednocześnie respektowane są prawa autorskie do każdego elementu zbioru. Zespół RCIN codziennie sprawdza, czy prawa autorskie do zebranego materiału wygasły i czy dokumenty można umieścić na platformie. Wszystko po to, by przekazać jak najwięcej materiału przyszłym pokoleniom.

– Archiwizujemy przeszłość i teraźniejszość dla przyszłości, dla naukowców, studentów, internautów i… dla Ciebie! Podsumowując eksperci RCIN.

Zobacz więcej informacji:

Źródło: RCIN

Opracowała: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu: przykłady obiektów astronomicznych RCIN.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *