Nauka
Architekci staruń wanik łączą w polskiej rezydencji trzy obłożone drewnem i kamieniem bloki
„dom na łące” architektów Staruń wanik
Staruń Wanik Architekci połączyli trzy bloki w „Dom na łące”, a osiedle mieszkaniowe budynek, który ma na celu przedefiniowanie domów na wsi. ustalać się łąka w Opolu, Polska, projekt znajduje się poza historyczną tkanką poniemieckiej zabudowy, która jest częsta we wsi Śląsk. Dlatego proponowana forma i rozwiązania estetyczne budynku są nowoczesnym odzwierciedleniem historycznego i kulturowego ukształtowania terenu. Miejsce drewno i minimalnie obrobione elewacje z wapienia zostały wykorzystane do odróżnienia trzech struktur od siebie, jednocześnie nadając im surowy, naturalny wygląd.
„Dom na łące” składa się z trzech solidnych konstrukcji
wszystkie obrazy dzięki uprzejmości Nate Cook
Elewacja zapewnia zgodność dwóch brył
Dom projektu Staruń Wanik Architekci składa się z parterowego pawilonu z płaskim dachem usytuowanego równolegle do ulicy oraz dwupiętrowej części działki. Podział budynku na dwie podstawowe bryły odzwierciedla podział na strefy funkcji. Konstrukcje połączone są jednokondygnacyjnym łącznikiem, który służy jako główne wejście do budynku. Pawilon stanowi osłonę dla wewnętrznej przestrzeni ogrodu od strony ulicy. Dodatkowo od strony wschodniej kompozycję zamyka dwukondygnacyjna bryła nakryta dwuspadowym dachem. Dzieląc budynek na dwa elementy, architekci zamierzali przekształcić dom w pomieszczenie przestrzenne, a nie dominującą bryłę.
Usunięcie górnego elementu na działce gwarantuje zgodność obu brył bez ryzyka, że górna część zdominuje dolną. Na szczycie budynku polska pracownia architektoniczna zaprojektował geometrię dachu dwuspadowego z kalenicą umieszczoną ukośnie nad ryzalitem podstawy, umożliwiającą osiąganie różnych poziomów wysokości elewacji w różnych obszarach. W ten sposób wysokość budynku została dostosowana do ludzkiej skali. Pomimo znacznej wysokości elewacji użytkownicy przebywający blisko budynku nie czują się przytłoczeni wymiarami bryły.
Do wykończenia elewacji użyto kamienia naturalnego poddanego minimalnej obróbce
Fasada budynku stanowi mur inspirowany lokalnym wapieniem
bloki są zróżnicowane pod względem wysokości i przesunięte względem siebie
pionowe drewno, element wspólny występujący w ocalałych zabytkowych zabudowaniach śląskich wsi
otwarta przestrzeń przed wejściem do budynku jest otwarta na ulicę i sąsiednie działki
niewykończona pionowa elewacja z drewna nadaje surowy, naturalny wygląd
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”