Nauka
Archeolodzy znajdują rzymską lodówkę do chłodzenia wina
Polscy archeolodzy odkryli starożytną lodówkę używaną przez rzymskich żołnierzy do chłodzenia wina.
Do odkryć dokonał zespół profesora Piotra Dyczka, dyrektora Centrum Badań nad Starożytnością Europy Południowo-Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim (więcej: TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ) podczas badań w starożytnej twierdzy Novae w Bułgarii.
Zespół drewniano-ziemnych koszar wojskowych kojarzony był z Legio VIII Augusta, który był pierwszym legionem, który na stałe stacjonował na granicy Dunaju w Cesarstwie Rzymskim.
Mierząca 38 metrów szerokości i 60 metrów długości naukowcy odkryli w Novae pierwszą znaną studnię, która zaopatrywała legionistów w wodę, a także odsłoniła system akweduktów.
Profesor Dyczek opowiada: „W ołowianej rurze wodociągowej na podłodze ustawiono pojemnik wykonany z płytek ceramicznych, tak aby rura ciągnęła się wzdłuż jej najdłuższego boku.
„To była stara lodówka. Odkryliśmy, że inna ma dodatkowe chłodzenie. Wewnątrz znaleźliśmy fragmenty naczyń do picia wina, mis i kości zwierzęcych. To pozwoli nam odtworzyć ostatni posiłek.
Eksploracja pieca garncarskiego z IV wieku przyniosła kolejne odkrycie w postaci zestawu unikalnych naczyń, w tym zestawu do picia wina.
Rzadkie wazony o czarnej powierzchni ozdobione są gładkim motywem w kształcie grzebienia, który zdaniem profesora Dyczka można dokładnie datować.
Wśród znalezisk znajduje się także niewielka srebrna zawieszka przedstawiająca misternie wykonaną mysz, dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach oraz ponad 200 innych przedmiotów z przeszłości. (PAPKA)
kol/ zan/ kap/
tr. RL
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o fakcie skorzystania z portalu oraz wskazania źródła artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i tytułu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie internetowej, tak jak ma to miejsce na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”