Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Archeolodzy odkryli w Polsce szczątki XVIII-wiecznego mężczyzny, któremu w czaszce wszczepiono medyczną protezę. Po raz pierwszy w Europie znaleziono protezę podniebienia

Published

on

Archeolodzy odkryli w Polsce szczątki XVIII-wiecznego mężczyzny, któremu w czaszce wszczepiono medyczną protezę.  Po raz pierwszy w Europie znaleziono protezę podniebienia

Na długo przed erą współczesnej medycyny starożytne cywilizacje musiały znaleźć innowacyjne rozwiązania, aby pokonać wyzwania związane z przywróceniem mobilności po wyniszczających urazach.

Był to czas, gdy protezy wykonywano z materiałów takich jak drewno, metal i skóra, aby zapewnić funkcjonalność osobom, które straciły nogę w walce lub rękę z powodu choroby.

Podczas badań prowadzonych w Polsce archeolodzy odkryli szkielet XVIII-wiecznego mężczyzny. Co ciekawe, w jego czaszce znajdował się medyczny implant protetyczny.

Sztuczną część ciała stworzono dla osób z rozszczepem podniebienia – stanem wrodzonym charakteryzującym się otworem lub szczeliną w podniebieniu. Występuje, gdy tkanki tworzące podniebienie nie łączą się w pełni podczas rozwoju w macicy.

Znaleziska dokonano w kryptach kościoła św. Franciszka z Asyżu w Krakowie. Szkielet należał do mężczyzny, który zmarł w wieku 50 lat. Projektem kierowała Anna Drażkowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Szczegóły odkrycia opublikowano w Journal of Archaeological Science: raporty.

Po raz pierwszy w Europie znaleziono protezę podniebienia. Zespół badawczy początkowo zakładał, że obiekt w czaszce mężczyzny był rodzajem pieczęci.

Jednak po bliższym przyjrzeniu się okazało się, że to proteza. Składał się z dwóch części: wełnianej podkładki oraz metalowej płytki wykonanej z miedzi, srebra i złota.

Proteza miała oddzielić jamę ustną mężczyzny od jamy nosowej, co prawdopodobnie znacznie poprawiło jakość jego życia. Rozszczep podniebienia może powodować trudności w mówieniu i jedzeniu.

„Zapobiegał przedostawaniu się pokarmu z jamy ustnej do jamy nosowej i zmniejszał ryzyko infekcji jamy nosowo-gardłowej [which connects the back of the nose to the back of the mouth], ułatwiło oddychanie i poprawiło mowę” – mówi Marta Kurek, współautorka badania z Uniwersytetem Polskim. „Wielkość rozszczepu podniebienia i wymiary protezy wskazują na dobre dopasowanie obiektu. Można zatem przypuszczać, że dobrze spełnił swoje zadanie.”

Yasonya – stock.adobe.com – wyłącznie w celach ilustracyjnych

Zapisz się na biuletyn Chip Chick i otrzymuj takie historie prosto do swojej skrzynki odbiorczej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *