Connect with us

Świat

Archeolodzy mapują zaginione miasta w ekwadorskiej Amazonii, osady, które istniały 1000 lat

Published

on

Archeolodzy mapują zaginione miasta w ekwadorskiej Amazonii, osady, które istniały 1000 lat

WASZYNGTON (AP) – Archeolodzy odkryli zbiór zaginionych miast w lasach deszczowych Amazonii, w których około 2000 lat temu zamieszkiwało co najmniej 10 000 rolników.

Szereg kopców i zasypanych dróg w Ekwadorze zostało po raz pierwszy odkrytych ponad dwie dekady temu przez archeologa Stéphena Rostaina. Ale wtedy „nie byłem pewien, jak to wszystko do siebie pasuje” – powiedział Rostain, jeden z badaczy, który w czwartek poinformował o odkryciu w czasopiśmie Science.

Niedawne mapowanie przy użyciu technologii czujników laserowych ujawniło, że miejsca te były częścią gęstej sieci osad i dróg ukrytych u zalesionych podnóża Andów, która istniała przez około 1000 lat.

„To była zaginiona dolina miast” – powiedział Rostain, który kieruje badaniami we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych. „To niesamowite.”

Osady powstały około 500 roku p.n.e. Naukowcy odkryli, że zamieszkiwany był przez lud Upano w okresie od 300 r. p.n.e. do 300–600 r. n.e. – czyli w okresie mniej więcej równoczesnym istnieniu Cesarstwa Rzymskiego w Europie.

Budynki mieszkalne i ceremonialne wzniesione na ponad 6000 kopców otoczone były polami uprawnymi z kanałami odwadniającymi. Największe drogi miały 33 stopy (10 metrów) szerokości i rozciągały się na 6 do 12 mil (10 do 20 kilometrów).

Chociaż trudno oszacować wielkość populacji, na tym stanowisku żyło co najmniej 10 000 ludzi – być może w szczytowym okresie aż 15 000 lub 30 000 – powiedział archeolog Antoine Dorison, współautor badań w tym samym francuskim instytucie. To liczba porównywalna z szacowaną populacją Londynu z czasów rzymskich, wówczas największego miasta Wielkiej Brytanii.

„To pokazuje bardzo gęste osadnictwo i niezwykle złożone społeczeństwo” – powiedział archeolog Michael Heckenberger z Uniwersytetu Florydy, który nie był zaangażowany w badania. „Jeśli chodzi o początki, region ten jest naprawdę klasą samą w sobie”.

José Iriarte, archeolog z Uniwersytetu w Exeter, powiedział, że do budowy dróg i tysięcy kopców potrzebny byłby wyrafinowany system zorganizowanej siły roboczej.

„Inkowie i Majowie budowali z kamienia, ale mieszkańcy Amazonii zazwyczaj nie mieli dostępu do kamienia, z którego mogliby budować – budowali z gliny. „To wciąż ogrom pracy” – stwierdziła Iriarte, która nie była zaangażowana w badania.

Amazonię często postrzega się jako „nieskazitelną dzicz, na której żyją tylko małe grupy ludzi”. Jednak ostatnie odkrycia pokazały nam, o ile bardziej złożona jest przeszłość” – powiedział.

Naukowcy odkryli również niedawno dowody na istnienie złożonych zbiorowisk lasów deszczowych, które istniały w innych częściach Amazonii przed kontaktem z Europą. także w Boliwii I w Brazylii.

„W Amazonii zawsze istniała niesamowita różnorodność ludzi i osiedli, a nie tylko jeden sposób życia” – powiedział Rostain. „Po prostu dowiadujemy się o niej więcej”.

___

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Grupy ds. Mediów Naukowych i Edukacyjnych Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *