Świat
Arauca, Kolumbia: co najmniej 23 zabitych w starciach między grupami zbrojnymi
„Kontynuujemy ze wstępną liczbą 23 ofiar, ale informacje nadal nie są dostępne”. [fully] jasne. Bardzo trudno jest wejść na teren, na którym doszło do starć, dlatego te liczby należy traktować z ostrożnością – powiedziała CNN rzeczniczka Paola Tovar.
Rzecznik praw obywatelskich Kolumbii Carlos Camargo powiedział, że wczesnym rankiem po raz pierwszy wybuchły walki między Armią Wyzwolenia Narodowego – największą lewicową grupą partyzancką w kraju, znaną pod hiszpańskim akronimem ELN – a dysydenckimi frakcjami Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii ( FARC) jest od 2 stycznia.
Ugrupowania dysydenckie ELN i FARC, utworzone przez rebeliantów, którzy odmówili przyłączenia się do kolumbijskiego procesu pokojowego w 2016 roku, walczyły o kontrolę nad nielegalnymi gospodarkami, takimi jak handel narkotykami, powiedział w poniedziałek dziennikarzom kolumbijski prezydent Ivan Duque.
Co najmniej 12 rodzin zostało przesiedlonych w wyniku przemocy, powiedział Camargo.
Lokalne organizacje praw człowieka i Human Rights Watch (HRW) uważają, że liczba ofiar śmiertelnych może być jeszcze wyższa.
„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tymi starciami” – powiedział Juan Pappier, starszy badacz ds. Ameryki w HRW. Pappier powiedział CNN, że otrzymali wiadomość, że 24 osoby zostały zabite, wraz z doniesieniami o „porwaniach i przymusowych eksmisjach”.
Duque powiedział, że kolumbijska armia rozmieści dwa bataliony helikopterów i wywiadu, aby przywrócić spokój w Arauca, dodając, że sekretarz obrony Diego Molano również pojedzie do regionu w poniedziałek wieczorem.
Rząd kolumbijski oskarżył prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro o ukrywanie dysydentów FARC i bojowników ELN, czemu Maduro wielokrotnie zaprzeczał.
W poniedziałek Duque powiedział: „Jak wiecie, za zgodą i ochroną reżimu dyktatorskiego grupy te działały swobodnie na terytorium Wenezueli”.
FARC i ELN zaczęły walczyć ze sobą w 2006 roku w Arauca, na granicy z Wenezuelą, oraz w sąsiednim wenezuelskim stanie Apure. Jak wynika z raportu HRW z 2020 roku, walki zakończyły się w 2010 roku, kiedy zginęło co najmniej 868 osób, a 58 000 zostało przesiedlonych.
Tysiące ludzi uciekło z Apure po starciach kolumbijskich grup zbrojnych z wenezuelską armią w marcu 2021 roku.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”