Najważniejsze wiadomości
Andrzej Duda złoży ślubowanie przed Zgromadzeniem Narodowym. Szczególne środki ostrożności w Sejmie
Andrzej Duda złoży w czwartek ślubowanie przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpocznie drugą, pięcioletnią kadencję prezydencką. Prezydent wyśle również wiadomość do Zgromadzenia Narodowego i przejmie władzę nad siłami zbrojnymi. W związku z epidemią COVID-19 należy zachować szczególne środki ostrożności podczas uroczystości w Sejmie.
12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, w której Andrzej Duda zdobył 51,03 proc. (10 mln 440 tys. 648) głosów, reelekcji. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski uzyskał wynik 48,97 proc. (10 mln 18 tys. 263 głosów). W poniedziałek Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego orzekła o ważności wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta.
O godz. 10.00 w sali plenarnej Sejmu rozpocznie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego (wspólne obrady Sejmu i Senatu), przed którym Andrzej Duda złoży ślubowanie i wygłosi przemówienie inaugurujące drugą kadencję. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwróci się do prezydenta o złożenie ślubowania. Przeczyta też kolejne fragmenty przysięgi, powtórzy je za nią Andrzej Duda.
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział, że po zakończeniu Zgromadzenia Narodowego Prezydent spotka się z Zjazdami Seniorów Sejmu i Senatu. W związku z epidemią COVID-19 w Sejmie w czwartek zostaną podjęte szczególne środki ostrożności.
Politycy przechodzą testy na koronawirusa
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej i wicemarszałek Izby Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości poinformował w środę na Twitterze, że otrzymali negatywne wyniki swoich badań na obecność koronawirusa. „Przetestowany, zdrowy i gotowy! Jutro z dumą wezmę udział w Zgromadzeniu Narodowym” – napisał na Twitterze Marek Pęk.
Fakt, że marszałek Senatu Tomasz Grodzki wykonał test na koronawirusa i jego wynik jest negatywny – poinformowała PAP wiceprezes Senackiego Centrum Informacyjnego Anna Godzwon.
Podwyższone procedury związane są między innymi z wystąpienie zakażeń koronawirusem u trzech senatorów. W sobotę Jan Filip Libicki z Polskiej Koalicji PSL-Kukiz’15 poinformował o zakażeniu koronawirusem. W poniedziałek okazało się, że zarażeni zostali także Ryszard Bober z KP-PSL i Artur Dunin z Koalicji Obywatelskiej.
Należy przestrzegać procedur sanitarno-epidemiologicznych
Nie ma jednak ograniczeń co do liczby uczestników, bo – jak wyjaśniła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska z Prawa i Sprawiedliwości – takiej możliwości nie przewiduje regulamin Zgromadzenia Narodowego.
Szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska powiedziała, że podczas obrad będą przestrzegane wszystkie procedury sanitarno-epidemiologiczne. Każdy z parlamentarzystów i zaproszonych gości zostanie zmierzony i otrzyma maskę.
W liście do posłów minister poprosił o zachowanie dystansu społecznego na korytarzach i po uroczystości. Kaczmarska powiedziała też, że każdy klub parlamentarny będzie miał swój sektor w sali plenarnej i to przewodniczący klubów zadecydują, jak ustawić parlamentarzystów podczas Zgromadzenia Narodowego.
Długa lista nieobecnych
Zdecydowana większość posłów PiS ma być obecna w Zgromadzeniu Narodowym. Prezydium Koalicji Obywatelskiej zdecydowało, że klub wyśle niewielką delegację do Zgromadzenia Narodowego pod przewodnictwem marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i wicemarszałka Sejmu Małgorzaty Kidawa-Błońska.
W skład delegacji nie będą wchodzić przywódcy partii tworzący Koalicję Obywatelską, w tym szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Rzeczniczka lewicy Anna Maria Żukowska poinformowała, że w Zgromadzeniu Narodowym weźmie udział większość posłów i senatorów klubu Lewica – około 40 osób. Klub Koalicji Polskiej-PSL-Kukiz15 ma reprezentować około 15 posłów, w tym prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Kukiz i Stanisław Tyszka.
Szef koła sejmowego Konfederacji Jakub Kulesza zapowiedział, że w posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego wezmą udział posłowie Janusz Korwin-Mikke, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun, Artur Dziambor, Michał Urbaniak, Krystian Kamiński i Krzysztof Tuduj.
W Zgromadzeniu Narodowym nie wezmą udziału byli prezydenci Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski, byli premierzy: Ewa Kopacz, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz oraz były marszałek Sejmu i były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, były marszałek Sejmu i były szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, a także Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Obecny będzie były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Msza św., Hołd zmarłym poprzednikom i przejęcie zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi
Po uroczystości w Sejmie Andrzej Duda udaje się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie o godz. 11.15 odbierze meldunki od dowódcy Garnizonu Warszawskiego gen. Dyw. Roberta Głęba oraz dowódcy Służby Ochrony Państwa mjr SPO Pawła Olszewski. Po tej uroczystości Prezydent udaje się do Katedry św. Jana Chrzciciela, gdzie w południe odprawiona zostanie msza w intencji Ojczyzny i Prezydenta. Mszy św. Przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski, podobnie jak pięć lat temu.
Krzysztof Szczerski zapowiedział, że po zakończeniu mszy prezydent złoży hołd swoim zmarłym poprzednikom na urzędzie Prezydenta RP – złoży wieńce i kwiaty w miejscach upamiętnienia Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego, Ignacy Mościcki i Lech Kaczyński.
O godzinie 14 na Zamku Królewskim Andrzej Duda obejmie przewodnictwo w kapitułach Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski. Pięć lat temu uroczystość połączona była z odznaczeniem Prezydenta oboma orderami, tym razem Andrzej Duda ponownie będzie przewodniczył rozdziałom tych orderów. Później o godz. 15.30 na placu Piłsudskiego odbędzie się uroczystość przejęcia przez Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi. Planowane jest wystąpienie prezydenta.
Główne źródło zdjęć: Kancelaria Sejmu / Aleksander Zieliński
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.