technologia
Amerykańskie, polskie i włoskie samoloty prowadzą misję obrony powietrznej NATO
Myśliwce USA, Włoch i Polski mają przeprowadzone seria ćwiczeń lotniczych wspierających misję obrony powietrznej NATO.
W jednodniowym zaplanowanym wydarzeniu uczestniczyły włoskie samoloty Eurofighter, myśliwce F-16 i samoloty MiG-29 Polskich Sił Powietrznych oraz samoloty F-22 Raptor Sił Powietrznych USA (USAF).
Wydarzenie było relacjonowane przez międzynarodowe i polskie media lecące na pokładzie dwóch polskich samolotów transportowych Casa C-295.
Podczas ćwiczeń uczestniczące samoloty myśliwskie alianckie przeprowadziły szkolenie przechwytujące z innym uczestniczącym samolotem, symulując serię kroków podejmowanych przez NATO w celu przeciwdziałania potencjalnemu zagrożeniu z powietrza.
Za nimi podążały myśliwce, które wykonywały precyzyjne manewry powietrzne skoordynowane z samolotami transportowymi, w tym loty w bliskim szyku, eskortowanie i przechwytywanie.
Dowódca 90. Eskadry Myśliwców Ekspedycyjnych USAF, podpułkownik Michael Kendall, powiedział: „Wygląda to na lepszą postawę na wschodniej flance terytorium NATO, nie tylko po to, by odstraszyć naszych przeciwników, ale także uspokoić naszych sojuszników, że jesteśmy gotowi do reagować na każde zagrożenie, w każdej chwili.
„Ponieważ jesteśmy na scenie europejskiej, zintegrowaliśmy się i przeszkoliliśmy z ponad dziesięcioma sojusznikami NATO, co zwiększyło naszą interoperacyjność i gotowość, zapewniając temu regionowi wiarygodny i skuteczny środek odstraszający w zmieniającym się środowisku zagrożeń”.
Ćwiczenie miało na celu poprawę umiejętności planowania i latania uczestników poprzez dzielenie się technikami, taktykami i procedurami.
Od sierpnia zeszłego roku w bazie lotniczej w Łasku (AB) stacjonuje oddział myśliwców F-22 USAF, który brał udział w ćwiczeniach, aby wzmocnić połączenia transatlantyckie.
Ponadto Lask AB jest bazą wypadową dla polskich samolotów F-16, a włoskie Eurofightery dołączyły do ćwiczeń w Malborku, gdzie oddział został rozmieszczony w celu wsparcia wzmocnionej misji policyjnej NATO.