Świat
Amerykański statek wojskowy wyrusza w rejs, aby pomóc w budowie molo w pobliżu Gazy dla dostaw pomocy
W niedzielę wojsko amerykańskie poinformowało, że u wybrzeży Strefy Gazy wypłynął statek przewożący sprzęt do budowy pływającego molo. Wpisuje się to w wysiłki administracji Bidena mające na celu dostarczenie enklawie pomocy drogą morską i złagodzenie kryzysu głodowego.
Ogłoszony w zeszłym tygodniu rządowy plan dotyczący molo i grobli może ostatecznie pomóc w dostarczeniu mieszkańcom Gazy nawet dwóch milionów posiłków dziennie. Pentagon stwierdził jednak, że ukończenie projektu zajmie tygodnie, a urzędnicy humanitarni skrytykowali plany, twierdząc, że dostarczanie pomocy ciężarówkami byłoby znacznie wydajniejsze.
W niedzielę armia amerykańska podała, że dzień wcześniej statek wojskowy, generał Frank S. Besson, wypłynął z bazy w pobliżu Norfolk w Wirginii. Nie było jasne, kiedy dotrze do Gazy.
„Besson, statek wsparcia logistycznego, przewozi wstępne wyposażenie, które ma utworzyć tymczasowe nabrzeże dla dostaw niezbędnych dostaw humanitarnych” – głosi komunikat. post w mediach społecznościowych.
Pentagon podał, że jedną z kluczowych jednostek wojskowych zaangażowanych w budowę pływającego pirsu jest 7. Brygada Transportowa Armii (ekspedycyjna), a nad jej ukończeniem będzie pracować około 1000 amerykańskich żołnierzy.
Izraelskie wojsko pomoże w koordynowaniu montażu pirsu, powiedział kontradmirał Daniel Hagari, rzecznik Sił Obronnych Izraela, powiedział w sobotę. Dodał, że dostawy zostaną sprawdzone przez żołnierzy izraelskich, zanim zostaną przekazane organizacjom pomocowym, które będą je dystrybuować.
Projekt amerykański jest najnowszym z szeregu wysiłków mających na celu zapewnienie enklawie większej pomocy – w tym drogą morską – zgodnie z ostrzeżeniami Organizacji Narodów Zjednoczonych przed grożącą klęską głodu w Gazie.
Dyplomaci i urzędnicy twierdzą, że takie plany będą stanowić poważne wyzwania logistyczne i wysoką cenę. Pracownicy organizacji humanitarnej stwierdzili, że ciężarówki to najskuteczniejszy i najtańszy sposób dostarczania żywności i zaopatrzenia do Gazy, i wezwali Izrael do otwarcia większej liczby przejść granicznych i złagodzenia ograniczeń wjazdu.
Wielka Brytania, Unia Europejska i Zjednoczone Emiraty Arabskie oświadczyły w piątek, że przyłączą się do odrębnej inicjatywy morskiej na rzecz niesienia pomocy Strefie Gazy.
A w sobotę, Kuchnia Centralna Świataorganizacja non-profit założona przez znanego hiszpańskiego szefa kuchni Jose Andresa, poinformowała, że jej pracownicy ładowali na Cypr statek towarowy 200 ton ryżu, mąki i białek. Dodała, że oczekuje się, że statek opuści Larnakę na Cyprze tak szybko, jak to możliwe i wyruszy w szacunkowo 60-godzinną podróż do Strefy Gazy.
Statek o nazwie „Open Arms” należy do hiszpańskiej organizacji pomocowej o tej samej nazwie, która wraz ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi jest partnerem tej inicjatywy. Próbują dostarczyć do Gazy pierwszy morski transport żywności i pomocy humanitarnej.
Helenę Cooper, Gaja Gupta I Aarona Boxermana przyczynił się do zgłoszenia.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”