Najważniejsze wiadomości
Amerykańska firma Westinghouse prawdopodobnie otrzyma polskie zamówienie nuklearne
WARSZAWA (Reuters) – Polska prawdopodobnie wybierze amerykańską firmę Westinghouse Electric Co do budowy swojej pierwszej elektrowni jądrowej, a Korea Hydro Nuclear Power (KHNP) może być zaangażowana w projekt planowany przez firmy prywatne – powiedział wicepremier Polski.
Polska poszukuje partnerów do budowy 6-9 gigawatów (GW) mocy jądrowej w kraju i zapewnia 49% finansowania kapitałowego dla projektu, podczas gdy Warszawa ogranicza emisje dwutlenku węgla i wycofuje węgiel.
„Jeszcze nie ma decyzji, ale… wiele wskazuje na to, że będzie to amerykański Westinghouse” – powiedział Jacek Sasin, odnosząc się do wyboru technologii dla pierwszej elektrowni jądrowej, która składa się z trzech reaktorów.
Westinghouse walczy o umowę z południowokoreańskim państwowym KHNP, który złożył ofertę w kwietniu. Warszawa rozmawiała również o projekcie z francuskimi firmami.
Polskie ministerstwo klimatu poinformowało w zeszłym miesiącu, po spotkaniu z ambasadorem USA w Polsce i lokalnym przedstawicielem Westinghouse, że otrzymało ofertę ze Stanów Zjednoczonych dotyczącą możliwości współpracy przy budowie projektów energetyki jądrowej w Polsce.
Lokalne media podały, że największa polska firma energetyczna, państwowa PGE, spółka energetyczna ZE PAK należąca do miliardera Zygmunta Solorza i KHNP, podpiszą wkrótce memorandum o budowie oddzielnej elektrowni jądrowej w miejscowości Patnów w centralnej Polsce.
„Być może w niedalekiej przyszłości będzie można również przedstawić kolejny projekt, który będzie realizowany równolegle z tym rządowym projektem, projekt biznesowy, który będzie realizowany wspólnie z partnerami z Korei Południowej” – powiedział Sasin.
„Prawdopodobne jest również, że (ten) projekt biznesowy zostanie zrealizowany” – dodał.
(Sprawozdawczość Anny Koper i Pawła Florkiewicza; Redakcja Jana Harveya)
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.