Nauka
Ambicje kosmiczne Omanu zostały dotknięte niepowodzeniem w wystrzeleniu brytyjskiej orbity Virgin Orbit
Nadzieje Omanu na dołączenie do szybko rosnącej listy krajów Bliskiego Wschodu zmierzających w przestrzeń kosmiczną zostały rozwiane 9 stycznia, kiedy rakieta niosąca pierwszego satelitę tego kraju nie dotarła na orbitę.
Satelita Aman podróżował na rakiecie LauncherOne, która wystartowała z portu kosmicznego w Kornwalii w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii. Początkowo transportowany był zmodyfikowanym samolotem Boeing 747 tzw Dziewczyna z kosmosu obsługiwane przez Virgin Orbit.
Samolot wystrzelił rakietę w wyznaczonej strefie startu na południowo-zachodnim wybrzeżu Irlandii. Następnie rakieta włączyła silniki i osiągnęła przestrzeń kosmiczną. Jednak w pewnym momencie podczas odpalania silnika drugiego stopnia rakiety coś zaczęło się psuć. Virgin Orbit stwierdziła, że w systemie wystąpiła „nieokreślona anomalia, która spowodowała przedwczesne zakończenie misji”.
Omańska firma Emerging Technology Company (ETCO), kluczowy gracz w rozwoju krajowego programu kosmicznego, wydała szybkie oświadczenie potwierdzając niepowodzenie i stwierdzając, że uruchomili plan reagowania, aby zapewnić ciągłość operacji misji Aman.
Wystrzelenie satelity było nie tylko pierwszą wyprawą Omanu w przestrzeń kosmiczną, ale także pierwszą próbą umieszczenia satelitów na orbicie z terytorium Wielkiej Brytanii.
Virgin Orbit próbowała nadać bieg wydarzeń pozytywny obrót, stwierdzając w oświadczeniu, że próba ta stanowi „ważny krok naprzód” i „pokazała, że wystrzelenie w przestrzeń kosmiczną z terytorium Wielkiej Brytanii jest możliwe”.
LauncherOne przewoził ładunek składający się z dziewięciu satelitów, w tym kilku amerykańskich i brytyjskich satelitów obronnych oraz innych satelitów komercyjnych z Wielkiej Brytanii i Polski.
„Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom usługi startu, na jaką zasługują” – powiedział Dyrektor naczelny Virgin Orbit, Dan Hart. „Wygląda na to, że awaria techniczna uniemożliwiła nam dostarczenie ostatecznej orbity.”
Brytyjska Agencja Kosmiczna stwierdziła, że nadal dąży do tego, aby do 2030 r. kraj ten stał się bazą dla komercyjnych wystrzeleń małych satelitów w Europie, dodając, że planuje również przeprowadzić pionowe wystrzelenie ze Szkocji.
W styczniu 2022 roku Oman podpisał umowę z Virgin Orbit, polegającą na wysłaniu w przestrzeń kosmiczną satelity zaprojektowanego przez polską firmę SatRevolution.
Jest to jeden z rosnącej liczby krajów w regionie Bliskiego Wschodu realizujących ambicje w przestrzeni kosmicznej, a wszyscy pozostali członkowie bloku regionalnego, Rada Współpracy Zatoki Perskiej, umieszczają obecnie satelity na orbicie. Większość z nich zdecydowała się na współpracę ze SpaceX Elona Muska.
Wśród ostatnich dołączył Sharjah – jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – który na początku tego miesiąca wysłał w przestrzeń kosmiczną swojego satelitę Sharjah Sat 1 na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 wystrzelonej z Cape Canaveral na Florydzie.
Kuwejt wystrzelił także na pokład swojego pierwszego satelitę, Kuwait Sat-1 ten sam lota drugi jest obecnie planowany.
Bahrajn zrobił podobny krok w grudniu 2021 r., wystrzeliwując satelitę Light-1, który również podróżował lotem SpaceX.
Największe ambicje w tym obszarze mają Zjednoczone Emiraty Arabskie, których sonda Hope dotrze na orbitę Marsa w lutym 2021 r., a łazik księżycowy mający dotrzeć na Księżyc wydany z Cape Canaveral w zeszłym miesiącu.
Chodź za mną Świergot Lub LinkedIn. wymeldować się Mój strona internetowa.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”