Najważniejsze wiadomości
Ambasador USA krytykuje polski regulator za nieprzedłużenie licencji amerykańskiej stacji telewizyjnej
Ambasador USA w Polsce Marek Brzeziński skrytykował Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT) za nieprzedłużenie licencji dla kanału amerykańskiej telewizji TVN, największego polskiego nadawcy prywatnego.
Jego zdaniem działania KRRiT mogą podważyć zaufanie inwestorów zagranicznych, a także „wspólne wartości i interesy” Polski i Stanów Zjednoczonych oraz praworządność.
Incydent wpisuje się w długotrwały spór o TVN, który od dawna krytykuje była rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Szefa KRRiT mianował PiS.
Tak jak powiedział wczoraj @prezydentpl @andrzejdudaDla naszych obu krajów współpraca amerykańsko-polska w dziedzinie bezpieczeństwa jest sprawą fundamentalną. Współpraca ta prowadzi do obrony naszych wspólnych wartości, przywiązania do demokracji, wolności prasy itp.
— Ambasador Marek Brzeziński (@USAmbPoland) 23 maja 2024 r
Interwencja Brzezińskiego była odpowiedzią na zapowiedź KRRiT, że nie przedłuży ona jeszcze koncesji dla nadawanego od 2004 roku kanału TVN Style w obawie, że „może to stanowić naruszenie prawa polskiego i europejskiego”.
Zaznaczono, że według polskiego Ustawa o radiofonii i telewizjiLicencja nie może zostać udzielona mediom, w których więcej niż 49% udziałów stanowią spółki spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
KRRiT ustaliła, że TVN jest w 100% kontrolowana przez spółkę spoza EOG. W 2015 roku TVN została kupiona przez Scripps Networks Interactive, która z kolei została przejęta przez Discovery, Inc. w 2018 roku.
W związku z tym regulator zapowiedział, że przeprowadzi dalszą „analizę struktury kapitałowej spółki” przed podjęciem decyzji o przedłużeniu licencji TVN Style, która obecnie wygasa 28 lipca br.
Komunikat Przewodniczącego KRRiT w sprawie głosowania w sprawie koncesji dla TVN Style w dniu 22 maja 2024 r.: Udzielenie koncesji na program TVN Style mogłoby stanowić naruszenie prawa polskiego i europejskiego. pic.twitter.com/uKy6I1UQTn
– KRRiT (@KRRiT__) 22 maja 2024 r
Prezesem KRRiT jest Maciej Świrski, który został powołany za poprzedniego rządu PiS. PiS od dawna krytykuje TVN za niesprawiedliwie negatywne reportaże na temat tej partii. W 2021 roku PiS uchwalił ustawę, która zmusiłaby właścicieli TVN do sprzedaży kanału, ale prezydent Andrzej Duda ją zawetował.
W 2021 roku KRRiT do ostatniej chwili zwlekała z podjęciem decyzji o przedłużeniu koncesji na całodobowy kanał informacyjny TVN. Później sąd uznał, że opóźnienia te stanowiły „rażące naruszenie prawa”.
Na początku tego roku organ regulacyjny nałożył na TVN karę finansową za „brak obiektywizmu i rzetelności dziennikarskiej” w związku z filmem dokumentalnym o rzekomym zaniedbaniu polskiego papieża Jana Pawła II w walce z wykorzystywaniem seksualnym dzieci w Kościele katolickim.
Polski organ nadzoru nadawczego nałożył karę na amerykańskiego nadawcę TVN za „stronniczy i selektywny” raport oskarżający papieża Jana Pawła II o zaniedbania w rozpatrywaniu spraw dotyczących wykorzystywania seksualnego dzieci.
TVN potępiła tę decyzję jako próbę „cenzury i zastraszenia” https://t.co/k93VJH7Bwi
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 7 marca 2024 r
W odpowiedzi na informację, że regulator nie przedłuży licencji TVN Style, Brzeziński – który w przeszłości bronił TVN przed działaniami KRRiT – ostro skrytykował tę decyzję.
„Wszystko, co podważa wiarę w przewidywalność klimatu inwestycyjnego w Polsce, jak wczorajsza wypowiedź Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji kwestionująca legalność amerykańskiej spółki działającej w Polsce, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność”. – napisał Brzeziński.
Sama TVN wydała także oświadczenie, w którym określiła działania KRRiT jako „bezprawny atak na amerykańskiego inwestora”. Stwierdzono, że legalność własności kanału została „potwierdzona orzeczeniami sądów, licznymi opiniami prawnymi i decyzjami wydanymi przez KRRiT w sprawie licencjonowania kanałów naszej grupy”.
W czwartek zarząd TVN SA wydał oświadczenie w sprawie działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.https://t.co/MSWTm9bVk7
— Newsroom TVN24 (@Newsroom TVN24) 23 maja 2024 r
Świrski poinformował także w tym tygodniu, że rozważa złożenie pozwu przeciwko byłemu szefowi KRRiT Janowi Dworakowi za brak interwencji po przejęciu TVN przez amerykańskich właścicieli w 2015 roku. Było to „poważne naruszenie prawa medialnego” – stwierdził Świrski.
„Ja jestem [therefore] o złożeniu wniosku [parliament] „Postawić Jana Dworaka przed sądem państwowym” – dodał, odnosząc się do konstytucyjnego organu odpowiedzialnego za pociągnięcie urzędników państwowych do odpowiedzialności za przestępstwa.
Obecna koalicja rządowa, która pod koniec 2023 roku zastąpiła u władzy PiS, chce postawić samego Świrskiego przed sądem państwowym. Zarzuca mu podejmowanie jednostronnych i motywowanych politycznie decyzji wobec mediów prywatnych, które postrzegał jako wrogie PiS, a także wstrzymywanie pieniędzy od mediów publicznych po objęciu urzędu przez nowy rząd.
Koalicja rządząca w Polsce podjęła próbę postawienia przed sądem szefa nadawcy, polityka powołanego przez były rząd PiS.
Zarzucają mu działania o charakterze politycznym wobec mediów krytycznych wobec PiS oraz o wstrzymanie środków dla mediów publicznych. https://t.co/5c7kQ7JBuY
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 10 maja 2024 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie jesteśmy w stanie wykonywać naszej pracy.
Główne źródło zdjęć: Maciek Jazwiecki / Agencja Wyborcza.pl
Agata Pyka jest asystentką redakcyjną w Notes from Poland. Jest dziennikarką i studiuje komunikację polityczną na Uniwersytecie w Amsterdamie. Specjalizuje się w polskiej i europejskiej polityce oraz dziennikarstwie śledczym. Pisała wcześniej dla Euractiv i The European Correspondent.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.