Najważniejsze wiadomości
Ambasador Niemiec, krytykowany przez polski obóz rządzący, kończy misję w Polsce – EURACTIV.de
Ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger, znany z krytyki ministra obrony Mariusza Błaszczaka, w najbliższych miesiącach zakończy swoją misję – poinformowały polskie media.
Odpowiednio RzeczpospolitaBagger zostaje sekretarzem stanu ds. politycznych w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych i tym samym drugą najważniejszą osobistością w ministerstwie po minister spraw zagranicznych Annie Baerbock.
„Jestem przekonany, że moje doświadczenie w Polsce było bardzo pomocne w tej ważnej misji” – powiedział ambasador Rzeczpospolita. Wyznaczono następcę Baggera, ale jego nazwisko nie zostało jeszcze ujawnione.
Stosunki między Baggerem a rządem są zawieszone, ponieważ ambasador zareagował na uwagi Błaszczaka, że Niemcy od lat wspierają militaryzację Rosji importem jej energii.
„Czy minister wie, ile miliardów złotych rocznie Polska płaci Moskwie za rosyjską energię?” Ambasador napisał na Twitterze w odpowiedzi, za co został skrytykowany przez polityków PiS i zarzucił Niemcom przedkładanie korzyści ekonomicznych nad moralność.
To nie pierwszy raz w ostatnich latach, kiedy Polska ma problemy z ambasadorami Niemiec.
W 2020 r. rząd wahał się, kiedy musiał zatwierdzić na ambasadora Arndta Freytaga von Loringhovena, byłego zastępcę sekretarza generalnego NATO ds. wywiadu i bezpieczeństwa.
Chociaż nie podano wyjaśnienia opóźnienia, polskie i niemieckie media donosiły, że członkowie PiS, w tym potężny lider partii Jarosław Kaczyński, W odróżnieniu fakt, że ojciec Freytaga von Loringhovena był bałtyckim niemieckim oficerem armii niemieckiej podczas II wojny światowej i służył jako adiutant szefa sztabu armii.
Polska przyjęła go jednak na ambasadora na początku września 2020 r. Pod wpływem wrażliwości na historyczne podziały między Polską a Niemcami oraz unikania konfliktów, jego politykę wobec Warszawy zastąpił w 2022 roku Bagger.
(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.