Świat
Ambasador mówi, że obywatele amerykańscy aresztowani w związku z rzekomą próbą zamachu stanu w Kongo
Wydaje się, że obywatele amerykańscy znajdują się w grupie zatrzymanej w Demokratycznej Republice Konga w związku z podejrzeniem udziału w nieudanej próbie zamachu stanu, poinformowały w niedzielę władze tego afrykańskiego kraju.
Do aresztowań doszło po śmiertelnej strzelaninie w pobliżu domu urzędnika rządowego w stolicy Kinszasie, w wyniku której zginęły trzy osoby. Rzecznik armii kongijskiej, generał brygady. Gen. Sylvain Ekenge powiedział, że zamach stanu, przeprowadzony zarówno przez Kongijczyków, jak i obcokrajowców, został szybko udaremniony przez narodowe siły bezpieczeństwa.
Powiedziała to ambasador USA w tym kraju Lucy Tamlyn X Została poinformowana o podejrzeniu udziału obywateli amerykańskich i stwierdziła, że ambasada współpracuje z rządem kongijskim.
„Jestem zszokowana wydarzeniami dzisiejszego poranka i bardzo zaniepokojona doniesieniami o rzekomo zaangażowanych obywatelach amerykańskich” – napisała po francusku. „Będziemy w pełni współpracować z władzami Demokratycznej Republiki Konga podczas prowadzenia dochodzeń w sprawie tych przestępstw i pociągania wszystkich zaangażowanych obywateli USA do odpowiedzialności”.
W mediach społecznościowych szybko obiegło nagranie przedstawiające aresztowanie dwóch mężczyzn. Jeden z mężczyzn widocznych na nagraniu został zidentyfikowany jako amerykański syn kongijskiego przywódcy zamachu stanu, Christiana Malangi. Również w obiegu Kino amerykański paszport, który prawdopodobnie należy do Benjamina Zalmana-Poluna, 36-latka urodzonego w Maryland. Według doniesień Zalman-Polun jest przedsiębiorcą zajmującym się konopiami indyjskimi połączony rzekomemu przywódcy Malangi. Malanga jest założycielem organizacji politycznej zrzeszającej Kongijczyków w Stanach Zjednoczonych i w niedzielne popołudnie zamieścił transmisję na żywo, która najwyraźniej wskazywała, że to on przewodzi oskarżeniom.
Według doniesień zamach stanu rozpoczął się około 4:30 w niedzielę rano w pobliżu rezydencji Vital Kamerhe, kandydata na przewodniczącego krajowej legislatury. Napastnicy stanęli w obliczu strzelaniny, w wyniku której zginął przywódca zamachu stanu i dwóch funkcjonariuszy policji – napisał rzecznik Kamerhe X.
Następnie napastnicy udali się do oddalonego o zaledwie milę pałacu prezydenckiego – podają kongijskie media. Jednak zostali tam aresztowani przez siły bezpieczeństwa i zamach stanu został przerwany. Rzecznik armii kongijskiej Ekenge powiedział Associated Press, że w starciu zginął prawdopodobny przywódca Malanga.
Uważa się, że celem zamachu stanu był prezydent Felix Tshisekedi, który w grudniu w chaotycznym głosowaniu wygrał drugą kadencję. Tshisekedi pozostał bez obrażeń i wielokrotnie Wiadomości z USA Punkty sprzedaży scharakteryzował fabułę jako słabo zorganizowany plan oparty na taktyce amatorskiej.
Demokratyczna Republika Konga, często wstrząsana korupcją polityczną i wojnami domowymi, pozostaje w centrum amerykańskiej polityki afrykańskiej, ponieważ posiada ogromne rezerwy kobaltu i innych minerałów niezbędnych do globalnego przejścia na zieloną energię.
Sytuację humanitarną w Kongo czasami opisywano w ten sposób „Ciche ludobójstwo” z powodu brutalnych skutków wydobycia surowców.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”