Connect with us

Gospodarka

Aktualizacje kryzysu na Ukrainie: Co warto wiedzieć dzisiaj

Published

on

Aktualizacje kryzysu na Ukrainie: Co warto wiedzieć dzisiaj

WARSZAWA, Polska (AP) — Stany Zjednoczone i NATO nie poszły na ustępstwa wobec głównych żądań Rosji dotyczących rozwiązania kryzysu na Ukrainie, w tym udzielenia Moskwie gwarancji, że Ukraina nigdy nie przystąpi do sojuszu zachodniego.

Skupiamy się teraz na tym, jak zareaguje Rosja – decyzja, która leży w gestii prezydenta Władimira Putina i która może zadecydować, czy Europa ponownie zostanie pogrążona w wojnie.

Oto co trzeba wiedzieć w czwartek o międzynarodowych napięciach wokół Ukrainy.

___

DOTYCHCZASOWA ODPOWIEDŹ ROSJI

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że odpowiedź USA – i podobna odpowiedź NATO – pozostawia „niewielkie pole do optymizmu”.

Dodał jednocześnie, że „zawsze są perspektywy kontynuowania dialogu, jest to w interesie zarówno nas, jak i Amerykanów”.

Tymczasem rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zauważył, że odpowiedź USA zawiera pewne elementy, które mogą doprowadzić do „rozpoczęcia poważnych rozmów w kwestiach drugorzędnych”.

Ale Ławrow podkreślił, że „dokument nie zawiera pozytywnej odpowiedzi w głównej sprawie”, rosyjskich żądań nierozszerzania NATO i nierozmieszczania broni, co Rosja uważa za zagrożenie.

___

ROSJA MA NADZIEJĘ NA ZMIANĘ POLITYCZNĄ W KIJOWA

Czołowy współpracownik Putina, były prezydent i były premier Dmitrij Miedwiediew, mówi, że wojna byłaby katastrofalna i ma nadzieję, że Ukraina wybierze przywódców, którzy chcą „normalnych” więzi z Rosją.

Miedwiediew, wiceszef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, powiedział, że konflikt Rosja-NATO „byłby najbardziej dramatycznym i po prostu katastrofalnym scenariuszem i mam nadzieję, że nigdy się nie zdarzy”.

Miedwiediew argumentował, że Moskwa nie widzi sensu w rozmowach z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, ale wyraził nadzieję, że Ukraińcy w końcu „zmęczą się tym zgiełkiem i wybiorą kierownictwo, które będzie prowadzić politykę… mającą na celu normalne stosunki gospodarcze z Rosją”.

Komentarz Miedwiediewa wynika z brytyjskiego twierdzenia, że ​​Kreml dąży do zastąpienia rządu Ukrainy przez administrację promoskiewską – czemu Rosja zaprzecza.

READ  Recaro przedstawia pierwszą w swoim rodzaju X-Tend SeatRunway Girl

___

NIEMCY OFERUJĄ POMOC GOSPODARCZA NA UKRAINIE

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock powiedziała, że ​​jej rząd ściśle koordynuje swoją politykę wobec sytuacji na Ukrainie z sojusznikami, a wachlarz opcji, które Berlin rozważy w przypadku ponownej rosyjskiej agresji, obejmuje działania przeciwko gazociągowi Nord Stream 2.

Rurociąg, który jeszcze nie zaczął działać, został zbudowany w celu pompowania gazu ziemnego z Rosji do Niemiec, ale niemiecki rząd stopniowo wycofywał się z projektu w obliczu narastających napięć z Moskwą.

Baerbock powiedział w czwartek podczas debaty parlamentarnej na temat Ukrainy, że chociaż Niemcy odmówiły dostarczenia Ukrainie śmiercionośnej broni, nadal będą udzielać Kijowowi wsparcia gospodarczego.

„Drużyna (piłkarska) nie potrzebuje 11 środkowych napastników, którzy robią to samo, ale 11 graczy, którzy dobrze się dogadują i mają wspólny plan gry” – powiedziała prawodawcom.

Baerbock podkreślił także wagę wznowienia rozmów prowadzonych w ostatnich tygodniach z Rosją, Ukrainą i sojusznikami NATO.

„Ci, którzy mówią, nie strzelają” – powiedziała.

___

MAKRON FRANCJI PODEJMUJE WŁASNĄ DROGĘ

Prezydent Francji Emmanuel Macron nadal naciska na dialog z Rosją, mimo sygnałów wskazujących na potencjalną wojnę, przekonany, że dyplomacja może jeszcze zapobiec konfliktowi.

Macron przygotowuje się do piątkowej rozmowy z Putinem, a w pałacu prezydenckim Macrona odbyły się w środę rozmowy maratonowe między doradcami rosyjskimi i ukraińskimi, pierwsze takie negocjacje twarzą w twarz od czasu, gdy Rosja zgromadziła wojska w pobliżu Ukrainy w ostatnich tygodniach.

Stanowisko Macrona odzwierciedla francuską tradycję po II wojnie światowej, polegającą na wytyczaniu własnej ścieżki geopolitycznej, odmawiając pozostawania na ślepo za Stanami Zjednoczonymi

Jednak skoncentrowana na dyplomacji strategia Francji komplikuje wysiłki USA i NATO, by pokazać twardy, zjednoczony front przeciwko Rosji. A eksperci kwestionują, czy to wystarczy, by powstrzymać rosyjską inwazję na Ukrainę.

READ  Indeksowanie 2021 - obliczenia. Jest decyzja rządu. Będzie to wzrost emerytur od marca [20.12.2020]

___

GDZIE STANOWI CZŁONEK NATO TURCJA?

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan mówi, że zbrojny atak Rosji na Ukrainę nie byłby „racjonalnym” posunięciem i powtórzył ofertę mediacji między tymi dwoma krajami.

Turcja, członek NATO, ciesząca się bliskimi stosunkami zarówno z Ukrainą, jak i Rosją, wielokrotnie oferowała zjednoczenie przywódców obu krajów.

„Mam nadzieję, że Rosja nie ucieknie się do zbrojnego ataku i okupacji Ukrainy” – powiedział Erdogan tureckiej telewizji NTV w wywiadzie pod koniec środy. „Taki krok nie byłby racjonalnym posunięciem ani dla Rosji, ani dla naszego regionu”.

Turecki przywódca kontynuował: „Chcemy, aby obecne napięcia między Rosją a Ukrainą zostały rozwiązane, zanim przekształcą się w nowy kryzys”.

Erdogan powiedział również, że istnieje potrzeba „znaczącego dialogu z Rosją”, aby rozwiązać wszelkie „rozsądne” obawy dotyczące bezpieczeństwa, jakie może mieć.

„Musimy wyjaśnić Rosji, dlaczego niektóre z jej próśb są nie do przyjęcia. Wierzę, że dialog w tym kierunku umożliwi lepsze zrozumienie NATO – powiedział.

___

Wkład w opracowanie raportu wnieśli Vladimir Isachenkov w Moskwie, Frank Jordans w Berlinie, Sylvie Corbet w Paryżu i Suzan Fraser w Ankarze w Turcji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *