Gospodarka
AKTUALIZACJA 1-UE kłóci się o pułap cen gazu, ponieważ 12 krajów krytykuje najnowszą propozycję
(Dodaje szczegóły po sobotnich wykładach)
Kate Abnett
BRUKSELA, 10 grudnia (Reuters) – Kilkanaście krajów, w tym Belgia, Włochy, Polska i Słowenia, naciskało na „znaczące” obniżenie proponowanego przez Unię Europejską pułapu cen gazu, ponieważ blok ten walczy o osiągnięcie porozumienia w sprawie tego środka.
Ceny gazu w Europie wzrosły w tym roku po tym, jak Rosja odcięła dostawy gazu po inwazji na Ukrainę, podnosząc koszty paliwa i podsycając inflację.
Kraje UE przeprowadziły w sobotę nadzwyczajne rozmowy, próbując osiągnąć porozumienie w sprawie ograniczenia cen na spotkaniu swoich ministrów energii 13 grudnia, ale państwa pozostają podzielone co do planu.
Urzędnik z jednego państwa członkowskiego UE powiedział, że kraje „nawigują po różnicach w swoich stanowiskach”, inni stwierdzili, że w sobotę poczyniono niewielkie postępy. W poniedziałek dyplomaci przeprowadzą dalsze negocjacje.
Dwanaście z 27 państw członkowskich UE rozesłało dokument wzywający do „znacząco” niższego pułapu cenowego niż ostatni kompromis wynegocjowany przez kraje.
„Tekst nie posunął się wystarczająco daleko w kierunku zadowalającego kompromisu” – powiedzieli.
Dokument, do którego dotarł Reuters, został złożony przez Belgię, Bułgarię, Chorwację, Grecję, Włochy, Łotwę, Litwę, Maltę, Polskę, Rumunię, Słowenię i Słowację.
Kraje UE od miesięcy kłócą się o to, czy ograniczyć ceny gazu, ale jak dotąd nie udało im się wypełnić luki między ich różnymi poglądami.
Niektórzy dyplomaci są sceptyczni co do tego, czy porozumienie zostanie osiągnięte w przyszłym tygodniu, wskazując, że kraje niezadowolone z najnowszej propozycji mają wystarczające poparcie, aby zablokować jej zatwierdzenie.
Podczas gdy kraje pro-cap twierdzą, że środek ten ochroni ich gospodarki przed wysokimi kosztami energii, Niemcy – największa gospodarka Europy i największy rynek gazu – oraz Holandia wypowiedziały się przeciwko niemu.
Ostrzegają, że może to zakłócić normalne funkcjonowanie rynków energii i zniechęcić producentów gazu do wysyłania bardzo potrzebnego paliwa do Europy.
Najnowszy projekt propozycji, który jest rozważany przez kraje związkowe, zakładałby uruchomienie limitu, gdyby ceny kontraktu z pierwszego miesiąca w hubie gazowym Dutch Title Transfer Facility (TTF) przekroczyły 220 euro (231,66 USD) za megawatogodzinę przez pięć dni, a także o 35 EUR wyższa niż cena referencyjna skroplonego gazu ziemnego (LNG) ustalona na podstawie istniejących szacunków cen LNG.
Proponowany pułap jest poniżej limitu 275 EUR/MWh zaproponowanego przez Komisję Europejską, ale 12 krajów stwierdziło, że wciąż nie jest wystarczająco niski.
(1 USD = 0,9497 EUR) (zgłoszenie: Kate Abnett; montaż: Marine Strauss, Mike Harrison i Jan Harvey)
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”