Najważniejsze wiadomości
Akcjonariusze PGNiG w Polsce zgadzają się na przejęcie przez PKN Orlen
WARSZAWA (Reuters) – Akcjonariusze polskiego koncernu gazowego PGNiG w poniedziałek zatwierdzili przejęcie spółki przez rafinerię PKN Orlen, przybliżając koncern naftowy do jego planu zostania narodowym czempionem energetycznym, zdolnym do konkurowania z globalnymi graczami.
Polska dąży do stworzenia globalnego gracza, który zwiększy swoje bezpieczeństwo energetyczne i pomoże w odejściu kraju od paliw kopalnych, jednocześnie maksymalizując możliwości w sektorach naftowym, gazowym i energetycznym.
Akcjonariusze posiadający co najmniej dwie trzecie akcji PGNiG musieli poprzeć warunki połączenia, aby je zatwierdzić. Prawie wszystkie głosy były za, jak pokazały wyniki głosowania. Akcjonariusze Orlenu poparli fuzję w zeszłym miesiącu.
„(Połączenie spowodowałoby) zwiększenie bufora bilansowego w warunkach dużego zapotrzebowania na kapitał obrotowy ze względu na wysokie ceny gazu” – powiedział agencji Reuters Michał Kozak, analityk Trigon DM.
„Biorąc pod uwagę wielkość grupy, udział skarbu państwa i wysiłki państwowych grup kapitałowych na rzecz redukcji kosztów, nie spodziewałbym się większych synergii” – dodał.
Transakcja podlega ostatecznemu zatwierdzeniu przez polskie organy antymonopolowe, które wstępnie zatwierdziły przejęcie pod warunkiem, że połączona spółka sprzeda Gas Storage Poland, spółkę PGNiG, która jest operatorem magazynów gazu w Polsce. Sprzedaż ma nastąpić w ciągu roku od fuzji.
Na początku tego roku Orlen połączył się z mniejszym konkurentem, Grupą Lotos, tworząc największą w Europie Środkowej zintegrowaną rafinerię ropy naftowej.
(Sprawozdawczość Anny Koper, Alana Charlisha i Marka Strzeleckiego; Redakcja Davida Evansa)
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.