technologia
Akcje Mo-BRUK: niedoceniana szansa
Wraz ze wzrostem populacji naszej planety nasz udział w marnotrawstwie nadal rośnie wykładniczo. Dlatego od wielu lat ludzie nieprzerwanie praktykują zakopywanie odpadów w ziemi lub tworzenie składowisk, na których kraje mogą zrzucać swoje odpady. Rzeczywiście wiele z naszych odpadów może przetrwać nasze życie, jeśli zostanie zakopany w ziemi, i stwarza jeszcze większe problemy dla środowiska, ponieważ niebezpieczne materiały są również mieszane ze śmieciami. Dlatego uważamy, że Mo-BRUK SA (OTCPK:MBRFF) jest atrakcyjną inwestycją, ponieważ rozwiązuje problemy związane z gromadzeniem zarówno zwykłych, jak i toksycznych odpadów przemysłowych, a także zajmuje się wysokimi kosztami energii elektrycznej w przewidywalnej przyszłości. W dłuższej perspektywie przewidujemy, że ekologiczny model biznesowy Mo-BRUK przyciągnie inwestycje ze strony ruchu ESG i przyniesie większą wartość akcjonariuszom.
analiza firmy
Mo-BRUK to firma zajmująca się utylizacją odpadów przemysłowych, której działalność obejmuje trzy główne obszary działalności: zestalanie i stabilizację odpadów nieorganicznych, spalanie odpadów niebezpiecznych i medycznych oraz produkcję paliw alternatywnych. W pierwszym segmencie działalności firma wykorzystuje własną, autorską technologię przetwarzania odpadów nieorganicznych z firm chemicznych i budowlanych do produkcji granulowanego cementu, który jako produkt końcowy przetwarzany jest na beton. W drugiej linii biznesowej firma prowadzi bezpieczną dla środowiska termiczne przetwarzanie odpadów przemysłowych i medycznych ze szpitali, rafinerii oraz producentów farb i leków, produkując parę technologiczną do produkcji energii elektrycznej na sprzedaż. Ostatnim obszarem działalności jest zbiórka palnych odpadów przemysłowych, które są dostarczane bezpośrednio przez firmy przemysłowe i firmy utylizacyjne w celu przekształcenia ich w paliwo odpadowe po bezpiecznej obróbce mechanicznej.
Spółka w ostatnich latach odniosła niebywały sukces w zwiększaniu sprzedaży i rentowności i została włączona do indeksu mWIG40 Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, plasując ją w czołówce 40 średnich spółek w Polsce.
propozycja wartości
Dostosowanie do unijnej polityki gospodarowania odpadami
Model biznesowy Mo-BRUK doskonale wpisuje się w unijną politykę gospodarowania odpadami w zakresie ograniczania składowania odpadów i wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym. Obejmuje to ponowne wykorzystanie i recykling stałych odpadów komunalnych, których liczba stale rośnie i do końca tej dekady osiągnie 60%, chyba że odpady nadające się do odzysku zostaną wysłane na składowisko. Będzie to korzystne dla drugiej i trzeciej jednostki biznesowej Mo-BRUK, ponieważ będzie w stanie spalać toksyczne odpady w celu wytwarzania energii elektrycznej i paliw alternatywnych do wykorzystania. Ponadto polski rząd jako główny powód do niepokoju podał „ekobomby”, które odnoszą się do wysypisk śmieci będących ofiarami nielegalnego i niebezpiecznego składowania odpadów i deklaruje ich systematyczne usuwanie. W tym miejscu Mo-BRUK może dodać wartość, akceptując rządowe kontrakty na spalanie odpadów, które mogą nawet pomóc krajowi zaoszczędzić dziesiątki milionów dolarów.
Konkretny przykład znaleziony w Relacjach Inwestorskich Mo-BRUK (nr 15/2022) stwierdził, że Mo-BRUK zawarł z Miastem Gorlice umowę o bezprawne usuwanie nieruchomości przy ulicy Wyszyńskiego 2. Maksymalna wartość świadczonej usługi wyniosła 48 870 000,00 zł za szacunkową ilość odpadów 5000 mg (określoną w ogłoszenie Nr 41/2020) przed podwyższeniem do 75.183.700,00 zł brutto za 2.700 ton odpadów. Widać więc, że Mo-BRUK jest dla rządu opłacalnym sposobem na eliminację pięciokrotnie większej ilości odpadów przy zaledwie dwukrotnym wzroście wynagrodzenia.
struktura własności
Trudno nam uzyskać informacje i poglądy na temat Mo-BRUK z internetu, częściowo dlatego, że był on w innym języku i dlatego, że ma stosunkowo niewielką kapitalizację rynkową. To pozwala nam głębiej zagłębić się w podstawy, aby dowiedzieć się, dlaczego te akcje są niedowartościowane. Otóż okazuje się, że Mo-BRUK jest bardzo postrzegany jako firma rodzinna, a rodzina Mokrzyckich piastuje wiele wyższych stanowisk i posiada 35% udziałów w firmie. Daje to udział w wolnym obrocie na poziomie 63,3%, po tym jak akcje własne spółki osiągnęły łącznie 1,7%. Z naszego punktu widzenia opowiadamy się za taką strukturą akcjonariatu w firmie rodzinnej, ponieważ akcjonariusze wciąż mogą wiele zyskać na strategicznych decyzjach rodziny menedżerów.
Co więcej, dość niespójnym z tradycyjnymi firmami rodzinnymi jest to, że Mo-BRUK był bardzo hojny w wypłacie dywidendy. Inwestorzy w firmach rodzinnych wiedzieliby, że firma wolałaby wręczać swoim menedżerom ogromne pakiety wynagrodzeń niż wypłacać większe dywidendy.
Obecna stopa dywidendy dla Mo-BRUK wynosi 10,2%. Uważamy, że stopy dywidendy pozostaną wysokie, ponieważ spółka nadal zwraca wartość akcjonariuszom przy relatywnie wysokim wskaźniku wypłat.
Idealnie wpisuje się w PKB Polski
pochodzi z Polski 29,3% swojego PKB z sektora przemysłowego w 2021 r. Chociaż sektor usług nadal obejmuje 55,6% PKB, widzimy potencjalne długoterminowe trendy, które mogą przynieść korzyści Mo-BRUK w sektorach wydobywczym i produkcyjnym.
W sektorze wydobywczym w 2022 r. działalność wydobywcza odnotowała dwucyfrowe tempo wzrostu za każdy miesiąc. Stwarza to więcej odpadów, z którymi firmy takie jak Mo-BRUK musiałyby się uporać niemal natychmiast.
W przetwórstwie przemysłowym odnotowaliśmy ogromny wzrost produkcji i udziału w PKB w 2021 r. po nieznacznym wzroście produkcji w poprzednich latach. Od tego czasu produkcja przyczyniła się do tego 22,4% poprzedniego PKB Polski. Ponieważ wzrost produkcji prawdopodobnie zwiększy ilość odpadów, konieczne jest, aby firmy zajmujące się gospodarką odpadami, takie jak Mo-BRUK, przetwarzały odpady, aby zapewnić, że Polska pozostanie krajem zdatnym do życia.
Dobrze przygotowana na przyszłość
Oprócz bycia firmą zajmującą się gospodarką odpadami, Mo-BRUK ma dobrą pozycję zarówno w przewidywalnej przyszłości, jak i na wiele lat, biorąc pod uwagę ruch ESG i coraz większe zainteresowanie ekologicznymi inwestycjami. Niektórzy mogą argumentować, że te firmy zajmujące się utylizacją spalają odpady i uwalniają do powietrza toksyny i gazy cieplarniane, dlatego Mo-BRUK nie powinien być klasyfikowany jako firma ekologiczna. Chcielibyśmy przedstawić alternatywny punkt widzenia, ponieważ uważamy, że Mo-BRUK ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój.
Ceny energii gwałtownie wzrosły w kluczowych regionach geograficznych, od cen energii elektrycznej i gazu ziemnego w Europie po ceny ropy naftowej w USA, a nawet wpływają na Azję, ponieważ wojna rosyjsko-ukraińska wpływa na ceny towarów potrzebnych do generowania woli energetycznej. Drugi segment działalności Mo-BRUK umożliwia odzysk energii ze spalania stałych odpadów komunalnych, a trzeci segment działalności umożliwia produkcję paliw alternatywnych z palnych odpadów przemysłowych. Może to mieć kluczowe znaczenie dla napędzania firmy w kierunku modelu biznesowego o zerowej emisji dwutlenku węgla netto, mimo że metoda spalania jest jedną z ich metod gospodarowania odpadami.
Patrząc w przyszłość, ograniczona i kontrolowana metoda przetwarzania odpadów zmniejszy ilość odpadów stałych trafiających na składowiska i pozwoli zaoszczędzić grunty pod podstawową infrastrukturę, aby wspierać rosnącą populację. Co więcej, zmniejszylibyśmy ilość gazów cieplarnianych, takich jak metan i dwutlenek węgla, wytwarzanych na tych składowiskach, ostatecznie przynosząc ludzkości korzyści z wolniejszego wzrostu globalnych temperatur i niszczącej warstwy ozonowej.
wycena
Rozważyliśmy wszystkich konkurentów Mo-BRUK w sektorze gospodarki odpadami, w szczególności w zakresie postępowania z odpadami niebezpiecznymi, a także mamy inne segmenty biznesowe, które wykorzystują produkt uboczny odpadów niebezpiecznych lub ogólnie w sektorze gospodarki odpadami. Zapewniłoby to uczciwe porównanie Mo-BRUK i jego konkurentów działających na różnych rynkach na całym świecie.
Mo-BRUK ma wyższy mnożnik EV/Przychody w porównaniu do swoich konkurentów, co pokazuje wysoki potencjał wzrostu, ponieważ inwestorzy przewidują, że jego przychody prawdopodobnie wzrosną. Ma jednak znacznie niższy wskaźnik EV/EBITDA w porównaniu do swoich konkurentów, co sprawia, że jest niedocenianą szansą w naszym procesie weryfikacji.
Na podstawie wyceny porównawczej Mo-BRUK jest notowany znacznie poniżej swoich konkurentów. Uważamy, że jego wzrost powinien być zgodny z długoterminową medianą rówieśników lub co najmniej dwucyfrowym wskaźnikiem P/E, biorąc pod uwagę jego silny wykładniczy wzrost w ciągu tych kilku lat
Dlatego uważamy, że Mo-BRUK ma ogromny potencjał wzrostowy, nawet przy prognozowanym LTM-EPS w stosunku do długoterminowego celu P/E.
Szybkie sprawdzenie za pomocą analizy wrażliwości: jest to przedział cenowy, który Mo-BRUK może być wart na podstawie mnożnika wyjścia PE i szacowanego EPS.
ryzyko
Największym zidentyfikowanym przez nas ryzykiem byłaby zmiana polityki rządu w zakresie gospodarki odpadami, a konkretnie rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie gospodarki odpadami i ochrony środowiska. Obecnie przepisy faworyzują Mo-BRUK, zamykając luki, które firmy i osoby prywatne wykorzystują do nielegalnego wyrzucania odpadów. Wierzymy, że taka postawa pozostanie w dalszym ciągu stanowisko rządu, ale jeśli powstaną kolejne luki lub zmieni się polityka, może to drastycznie wpłynąć na przychody Mo-BRUK.
Wniosek
Ogólnie rzecz biorąc, gospodarka odpadami z pewnością była sektorem ukrytym historycznie i mamy nadzieję, że sektor ten będzie nadal cieszył się zainteresowaniem inwestorów. Firmy takie jak Mo-BRUK nie tylko zmniejszają ilość odpadów w naszym środowisku, ale są również bardzo dochodowe, choć w dużym stopniu polegają na kontraktach rządowych. Nasz wybór, Mo-BRUK, prawdopodobnie nadal będzie czerpał korzyści z realizacji celu polskiego rządu, jakim jest zmniejszenie toksycznych odpadów w ich kraju, a także jego względnej pozycji w polityce gospodarowania odpadami w całym regionie UE. Wierzymy, że w miarę jak ta wyłaniająca się koncepcja ESG staje się coraz bardziej istotna i aktualna w naszym społeczeństwie, duże napływy pieniędzy instytucjonalne wypełniłyby luki, a firmy zajmujące się utylizacją odpadów zapewniłyby niezbędne fundusze na budowę większej liczby zakładów przetwórczych. Bez wątpienia przyniesie to dużą wartość lojalnym akcjonariuszom Mo-BRUK w długim okresie dzięki dywidendom i aprecjacji kapitału.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”