Connect with us

Nauka

Akademicy i studenci często atakowani przez same władze

Published

on

Akademicy i studenci często atakowani przez same władze

AZJA

Według najnowszego raportu Scholars at Risk Network, główne czynniki stojące za powszechnymi i czasami śmiertelnymi atakami na naukowców i studentów na całym świecie to nie tylko otwarte konflikty, takie jak przejęcie Afganistanu przez talibów, ale także opresyjna taktyka władz. swobodnie myśleć raport wydany 8 listopada, który udokumentował 391 ataków w 65 krajach między wrześniem 2021 a sierpniem 2022.

Stosowanie przez władze opresyjnych taktyk ogranicza przestrzeń społeczeństwa do myślenia i kwestionowania, mówi Scholars at Risk Network (SAR), a kilka kluczowych przykładów tego trendu można znaleźć w Azji Zachodniej i Południowej, regionach, w których ataki są często niedostatecznie zgłaszane. w tym w BędziePakistan i Indie.

Iran: naukowcy i studenci

Zgodnie z raportem (sporządzonym przed śmiercią Mahsy Amini 16 września 2022 r., która wywołała ogólnokrajowe protesty w Iranie i ostre represje w szczególności przeciwko protestującym studentom), naukowcy i studenci w Iranie stanęli przed szeregiem wyzwań, poczynając od zagrożeń dyscyplinarnych. karę pozbawienia wolności w związku z prowadzoną działalnością naukową i wolnością wypowiedzi.

Zauważa, że ​​władze aresztowały, zatrzymały i stosowały przemoc oraz ograniczenia w podróżowaniu wobec nauczycieli akademickich i studentów.

Na przykład we wrześniu 2021 r. władze irańskie aresztowały za szpiegostwo trzech profesorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Polsce. Jeden z nich, Maciej Walczak, został oskarżony o zbieranie próbek ziemi, skał, wody i błota na terenie zamkniętym, a następnie został skazany na trzy lata więzienia.

20 kwietnia 2022 r. tak zwani strażnicy moralności zaatakowali studentów Uniwersytetu Nauki i Technologii w Iranie, gdy próbowali rozpowszechniać oświadczenie potępiające wzmożoną obecność strażników na kampusie, zwłaszcza w akademikach dla kobiet, oraz egzekwowanie przez nich obowiązkowego islamu. strój i inne przepisy.

W innym incydencie, w maju 2022 r., władze aresztowały profesora socjologii i byłego więźnia politycznego Saeeda Madaniego, którego badania koncentrują się między innymi na ubóstwie, narkomanii, pracy seksualnej i wykorzystywaniu dzieci, pod zarzutem „powiązań”, podejrzanych kosmitów” i „ środki antybezpieczeństwa”.

READ  Globalna liczba przypadków Covid-19 sięga 156,4 miliona

Raport Scholars at Risk podkreśla również fakt, że władze irańskie nadal aresztują wielu naukowców i intelektualistów, w tym naukowca medycyny katastrof Ahmadreza Djalali, skazanego na śmierć; antropolog Fariba Adelkhah, odsiadujący karę pięciu lat więzienia; i działacz ochrony przyrody Niloufar Bayani, odsiadujący wyrok 10 lat.

Studenci Baloch w Pakistanie

W Pakistanie raport zwraca uwagę na systematyczny ucisk i nękanie przez państwo naukowców i studentów, którzy są członkami etnicznej społeczności Baluchi.

Według International Forum on Rights and Security, organizacji pozarządowej z siedzibą w Kanadzie, 48 studentów Baloch zniknęło w Pakistanie od stycznia do maja 2022 roku. bycie jedną z najbardziej docelowych grup, według raportów organizacji pozarządowych.

„W ciągu ostatniego roku policja użyła siły przeciwko członkom społeczności szkolnictwa wyższego w Pakistanie, organizując pokojowe protesty, ponieważ ekstremizm zagrażał bezpieczeństwu kampusu, a studenci Baloch stanęli w obliczu niepokojącego wzorca aresztowań i zaginięć” – czytamy w gazecie. swobodnie myśleć raport.

1 marca policja użyła pałek i wniosła oskarżenia przeciwko studentom protestującym przeciwko porwaniu kolegi z klasy z Uniwersytetu Quaid-i-Azam w stolicy Islamabadzie.

Jednak ataki są również przeprowadzane przez grupy zbrojne, które sprzeciwiają się państwu.

26 kwietnia 2022 r zamachowiec-samobójca przeprowadził ukierunkowany atak na Uniwersytet w Karaczizabicie trzech chińskich profesorów zatrudnionych przez uniwersytecki Instytut Konfucjusza i ich pakistańskiego kierowcy.

W ataku zginęli założyciel Instytutu Konfucjusza, Huang Guiping oraz jego koledzy profesorowie, Ding Mupeng i Chen Sai. Czwarty nauczyciel, Wang Yuqing, został ranny podczas ataku.

Separatystyczna Armia Wyzwolenia Baloch przyznała się do ataku i skomentowała, że ​​wymierzyła w instytut jako „symbol chińskiego ekspansjonizmu gospodarczego, kulturalnego i politycznego”.

Indie: Zagrożona wolność akademicka

Raport dokumentuje 16 spraw sądowych przeciwko naukowcom w Indiach, gdzie wolność akademicka została uznana za zagrożoną, ponieważ policja i władze stanowe stłumiły protesty studentów, władze stanowe i uniwersyteckie ukarały szczerych naukowców, a aktorzy rządowi ograniczyli wolność akademicką i prawo do edukacji.

READ  Abstrakcyjny mural przekształca fasadę budynku w cyfrowy krajobraz

Na przykład studenci z prawicowej grupy Akhil Bharatiya Vidyarthi Parishad i inni z Uniwersytetu w Lucknow otoczyli Raviego Kanta Chandana, nauczyciela Dalit Hindi, nękali i grozili mu w związku z oskarżeniami o brak szacunku dla hinduskich bóstw w komentarzach, które wygłosił podczas seminarium … wydarzenie online.

Podczas innego wydarzenia Uniwersytet Sharda zawiesił docenta Waqasa Farooqa Kuttay’a w sprawie, którą włączył do egzaminu z nauk politycznych dla studentów. Kuttay podobno zapytał: „Czy dostrzegasz jakieś podobieństwa między faszyzmem/nazizmem a hinduską prawicą (hindutva)? Opracuj argumenty”.

W Bangalore policja zaatakowała studentów, którzy maszerowali przeciwko rządowej polityce edukacji narodowej. W Khairabad policja aresztowała 52 studentów podczas pokojowego protestu w odpowiedzi na rzekome groźby gwałtu ze strony hinduskiego jasnowidza wobec muzułmańskich kobiet.

Uniwersytet Mangalore wprowadził całkowity zakaz noszenia hidżabu na terenie kampusu po protestach związku studenckiego, rządzonego przez skrajnie prawicową grupę studencką Akhil Bharatiya Vidyarthi Parishad.

Afganistan: twarde podejście

O swobodnie myśleć Raport maluje ponury obraz sektora edukacji w Afganistanie pod rządami talibów od czasu wycofania się USA i upadku republiki w sierpniu 2021 roku.

Dokumentuje ukierunkowane działania skierowane przeciwko naukowcom i studentom, a także polityki i praktyki talibów, które mają na celu dostosowanie sektora szkolnictwa wyższego do jego wizji i priorytetów.

Na przykład Sayed Asif Mubtahij Hashemi, dziekan wydziału prawa szariatu na Uniwersytecie Ghazni, został znaleziony martwy około trzy miesiące po tym, jak został porwany przez uzbrojonych rabusiów uważanych za powiązanych z talibami.

W dwóch oddzielnych incydentach talibowie zatrzymali dwóch uczonych krytycznych wobec ich rządu: Faizullaha Jalala i Sayeda Baqira Mohsiniego. Na Uniwersytecie Alberoni profesor, który obawiał się brutalnych ataków, zrezygnował ze stanowiska na 14 lat po tym, jak został oskarżony o bluźnierstwo w związku z komentarzami, które rzekomo wygłaszał na WhatsApp; ten sam uczony skrytykowałby politykę talibów.

READ  Recenzja „Strefy interesów”: mrożący krew w żyłach portret współudziału

Oprócz atakowania i karania poszczególnych członków społeczności szkolnictwa wyższego, talibowie ograniczyli wolność akademicką i prawo do edukacji naukowców i studentów. Jedną z pierwszych zasad był wymóg, aby instytucje szkolnictwa wyższego stosowały klasy segregowane ze względu na płeć.

W kwietniu 2022 r. talibowie polecili uniwersytetom wzmocnić segregacja płciowa w konferencjach naukowych i programach.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *