Connect with us

Zabawa

Agnieszka Holland żąda przeprosin po tym, jak Zieloną Granicę uznano za „nazistowską propagandę”.

Published

on

Agnieszka Holland żąda przeprosin po tym, jak Zieloną Granicę uznano za „nazistowską propagandę”.

Reżyserka Agnieszka Holland wezwała Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę do przeproszenia za swoje komentarze w Internecie porównujące nowy film Hollanda. Zielona granicado „nazistowskiej propagandy”.

Ziobro, czołowy członek prawicowo-konserwatywnego rządu Polski, ostro skrytykował film, który koncentruje się na katastrofie humanitarnej migrantów na granicy polsko-białoruskiej.

„W okresie III Rzeszy Niemcy produkowali filmy propagandowe, w których przedstawiano Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają za to Agnieszkę Holland” – napisał w poniedziałek Ziobro na X, platformie społecznościowej znanej wcześniej jako Twitter.

Holland powiedział w środę: za pośrednictwem APże planuje złożyć pozew o zniesławienie przeciwko Ziobro, jeśli w ciągu siedmiu dni nie otrzyma przeprosin. Zażądała także od niego przekazania darowizny w wysokości 50 000 złotych polskich (11 600 dolarów) na rzecz stowarzyszenia wspierającego ocalałych z Holokaustu.

Polscy reżyserzy i Europejskie Stowarzyszenie Filmowe stanęli w obronie Holandii po ataku politycznym.

W liście otwartym Reporter z HollywoodRenata Czarnkowska, prezes Stowarzyszenia Polskich Kobiet w Filmie, stwierdziła, że ​​„polski rząd i podległe mu media [have] postanowił oczernić Agnieszkę Holland w imię wulgarnej propagandy i zniesławienia szanowanych artystów, co nie miało miejsca od odzyskania niepodległości w 1989 roku [they] bezlitośnie oczerniał ją i jej film, Zielona granicaczego żaden z tych toksycznych aparatczyków nie mógł zobaczyć.”

Zielona granica miał premierę we wtorek na konkursie w Wenecji i zebrał entuzjastyczne recenzje. THR nazwał to „oszałamiającym dramatycznym triumfem”.

Film przedstawia losy migrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, których na granicę białorusko-polską zwabiła propaganda obiecująca łatwe wejście do Unii Europejskiej. Zamiast tego stali się pionkami w geopolitycznej grze, w której polski rząd rozprawił się z nimi, pozostawiając ich osieroconych i głodujących w bagnistych, niebezpiecznych lasach pomiędzy obydwoma krajami. Zielona granica to jeden z kilku filmów, których akcja rozgrywa się w Wenecji i opowiada o trudnej sytuacji migrantów próbujących przedostać się do Europy.

READ  Kiedy sezon 5 „Better Call Saul” pojawi się na Netflix?

Porównanie Holland i jej filmu do propagandy nazistowskiej jest głęboko ironiczne. Reżyserka najbardziej znana jest z filmu o Holokauście z 1990 roku Europa, Europa i nominowany do Oscara W ciemności (2011), poruszającej losy Żydów ukrywających się w Polsce podczas II wojny światowej. THRHolland połączył tematy Zielona granica Do Europa Europai stwierdził, że oba filmy badają, w jaki sposób Europa, która z jednej strony była „kolebką cywilizacji, kultury, demokracji i praw człowieka”, może stać się kolebką reżimów totalitarnych.

„Filmy Agnieszki Holland bardzo często opowiadają o odwadze i nieustraszoności w obliczu niesprawiedliwości” – zauważa Zielona granica Producent Mike Downey, będący jednocześnie prezesem Europejskiej Akademii Filmowej, pochwalił solidarność polskich kolegów Hollanda w obliczu potępienia politycznego. „Agnieszka jest w Polsce ofiarą masowych ataków osobistych i publicznych i to właśnie takie akty solidarności odzwierciedlają niezwykłą pracę, jaką wykonuje, wypowiadając się przeciwko niesprawiedliwości i uciskowi… Wszyscy się z tym zgadzamy. Milczenie nie wchodzi w grę.”

Zielona granica będzie pokazywany na Festiwalu Filmowym w Toronto, a do polskich kin trafi 22 września.

7 września, 8 rano Ta historia została zaktualizowana w celu dodania oświadczenia Hollanda.

Ta historia została pierwotnie opublikowana 6 września o 2:45.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *