Gospodarka
Agencja Moody’s potwierdza rating Malty na poziomie A2 z perspektywą stabilną
Agencja Moody’s potwierdziła rating kredytowy Malty na poziomie A2 z perspektywą stabilną, przy czym agencja podkreśliła „dobrobyt i szybko rozwijającą się gospodarkę” kraju, ale jednocześnie ostrzegła, że starzenie się społeczeństwa i środowisko mogą stanowić wyzwania.
W opublikowanym we wtorek raporcie kredytowym agencja z siedzibą w USA zauważyła, że kraj ten ma dobre wskaźniki zdolności obsługi zadłużenia, zróżnicowaną gospodarkę jak na swoją wielkość i wysoki poziom dobrobytu, który pozwala mu absorbować wstrząsy.
Zauważono jednak również, że niewielki rozmiar i otwarta gospodarka Malty sprawiają, że jest ona podatna na zmiany zewnętrzne, że dług publiczny rośnie oraz że Malta w dalszym ciągu stoi przed wyzwaniami związanymi z kontrolami mającymi na celu zwalczanie prania pieniędzy, praworządności i korupcji.
Moodys ocenił mocne strony gospodarcze Malty baa1, podobnie jak w przypadku Estonii. Kraj uplasował się wyżej, na a3na instytucjach i sile rządu wynikającej z członkostwa w UE i strefie euro, podobnie jak Polska.
Zdobył jednego a1 na poziomie odniesienia Moody’s dotyczącym siły fiskalnej, stawiając go na równi ze Słowenią oraz a Beczenie ze względu na podatność na ryzyko zdarzeń. Analitycy twierdzą, że ryzyko w sektorze bankowym wzrasta ze względu na jego wielkość dla gospodarki, ale jest również ograniczane przez fakt, że międzynarodowe i krajowe ekspozycje bankowe są od siebie odizolowane.
Moody’s wyraziła pewne obawy dotyczące ryzyka związanego ze zmianami klimatycznymi i ogólnie dla środowiska Malty.
„Bardzo ograniczone obszary leśne i niski odsetek obszarów chronionych przyrodniczo powodują również niską pozycję w rankingu kapitału naturalnego, podczas gdy kraj jest również narażony na większe ryzyko powstawania odpadów i zanieczyszczeń, częściowo ze względu na szybki wzrost liczby mieszkańców w ostatnich latach, – stwierdzili analitycy w swoim raporcie.
Niski współczynnik urodzeń pogłębia wyzwania demograficzne, chociaż rząd jak dotąd łagodził presję na rynku pracy poprzez duży import siły roboczej.
Moody’s oczekuje, że gospodarka Malty wzrośnie w tym roku o 3,8%, 3,5% w 2024 i 3,7% w 2025.
Stwierdzono, że sektory turystyki, finansów i gier osiągnęły dobre wyniki, a maltański sektor bankowy pozostał silny.
Agencja podała, że spodziewa się, że deficyt publiczny Malty wyniesie 4,5% w 2024 r. i 4,1% w 2025 r., ale ostrzegła również, że spłaty odsetek od zadłużenia wzrosną w nadchodzących latach w miarę obowiązywania wyższych stóp procentowych.
Agencja oczekuje, że do 2026 r. Malta będzie zadłużona na poziomie około 58% swojego PKB.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”