Connect with us

Gospodarka

Agencja graniczna UE chce „znacznie” zwiększyć pomoc dla Litwy

Published

on

Agencja graniczna UE chce „znacznie” zwiększyć pomoc dla Litwy

HELSINKI (dpa) – Władze graniczne Unii Europejskiej obiecują „znacznie” zwiększyć swoje poparcie dla Litwy w najbliższych dniach „ze względu na rosnącą presję migracyjną na granicy litewsko-białoruskiej”, którą naród bałtycki próbuje powstrzymać.

Decyzja Frontexu, agencji odpowiedzialnej za koordynację kontroli granicznych między państwami członkowskimi UE a państwami trzecimi, została ogłoszona późną sobotę po rozmowie wideo między dyrektorem wykonawczym Frontexu Fabrice Leggeri i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.


„Granica Litwy jest naszą wspólną granicą zewnętrzną, a Frontex jest gotowy do pomocy w razie potrzeby” – powiedział Leggeri w oświadczeniu. „Jesteśmy gotowi zwiększyć nasz poziom wsparcia i wysłać więcej europejskich stałych oficerów i sprzętu” na Litwę, członka UE i NATO, który ma 2,8 mln mieszkańców.


Agencja podała, że ​​operacja Frontexu, która rozpoczęła się na początku tego miesiąca z udziałem kilkunastu policjantów i wozów patrolowych, wzrośnie ponad dwukrotnie w przyszłym tygodniu.

Biuro w Nauseda poinformowało, że posiłki obiecane przez Frontex mają dotrzeć na Litwę do 15 lipca, a uzbrojone patrole graniczne i dodatkowi tłumacze przybyli w weekend. Ponadto na Litwę zostanie wysłany śmigłowiec patrolowy z sąsiedniej Polski i trwają rozmowy o wysłaniu kolejnego śmigłowca z Niemiec – poinformowało biuro w Nauseda.

W tweecie Nauseda podziękował Frontexowi za wsparcie „kontroli przepływu nielegalnych migrantów przez wschodnią granicę” z Białorusią, inną byłą republiką radziecką, która nie znajduje się w UE.

Litwa, która udzieliła schronienia białoruskiej opozycji, zarzuca sąsiadowi organizowanie przejść granicznych głównie z Iraku, Bliskiego Wschodu i Afryki.

W czerwcu liczba nielegalnych przejść granicznych z Białorusi na Litwę wzrosła sześciokrotnie, co zwiększyło presję na krajowe organy kontroli granicznej, poinformował Frontex. Zjawisko przyspieszyło w lipcu. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy na Litwę wjechało ponad 1500 osób z Białorusi – 20 razy więcej niż w całym 2020 roku.

READ  Koronawirus zagraża niezwykłej historii wzrostu gospodarczego Polski | Wiadomości gospodarcze i finansowe z niemieckiej perspektywy DW

Napięcia między UE a Białorusią nasiliły się po tym, jak 23 maja Białoruś przekierowała samolot pasażerski, aby aresztować opozycyjnego dziennikarza. Autorytarny prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko ogłosił, że jego kraj przestanie współpracować z blokiem 27 państw w celu ograniczenia migracji w odwecie za brutalne sankcje gospodarcze nałożone przez UE na Białoruś za zmianę trasy samolotów pasażerskich.

Litwa rozpoczęła w piątek budowę podwójnego ogrodzenia z drutu kolczastego na granicy białoruskiej. Według władz litewskich będzie miała długość 550 km (342 mil), pokryje większość z prawie 680 km (423 mil) granicy i będzie kosztować 41 mln euro (48 mln dolarów amerykańskich).

Ponadto Litwa utworzyła obozy namiotowe, aby poradzić sobie z rosnącą liczbą migrantów.

Nauseda powiedział podczas niedzielnej wizyty w Polsce, że „niezbędne są kroki techniczne, aby granica działała i jest prawdziwą barierą, ponieważ teraz łatwo ją przekroczyć”.

Nauseda powiedział, że Litwa rozmawia z rządami krajów, z których pochodzą migranci, a także z krajami tranzytowymi, takimi jak Turcja, w celu „ograniczenia (nielegalnej) migracji wspieranej przez reżim białoruski”.

„To rodzaj zemsty za sankcje UE” – powiedział Nauseda po rozmowach z prezydentem Polski Andrzejem Dudą w Krakowie.

Duda powiedział, że Polska „udzieli potrzebnej pomocy” Litwie i mówił o tym, jak najlepiej zrobić to z Frontexem.

___

Śledź wszystkie historie globalnej migracji AP poniżej https://apnews.com/hub/migration

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *