Connect with us

Świat

Afgańskie kobiety pracowały kiedyś w tym popularnym parku narodowym. Teraz nie wolno im nawet nas odwiedzać

Published

on

Afgańskie kobiety pracowały kiedyś w tym popularnym parku narodowym.  Teraz nie wolno im nawet nas odwiedzać



CNN

Park Narodowy Band-e-Amir w Afganistanie był znany z tego, że zatrudnił pierwszą w kraju strażniczkę parkową. Teraz kobietom nie wolno nawet odwiedzać tego kraju, nie mówiąc już o pracy, ponieważ talibowie zaostrzają swoje represyjne rządy w kraju.

Afgański minister ds. szerzenia cnót i zapobiegania wice Mohammadowi Khalidowi Hanafiemu ogłosił w sobotę, że kobiety nie będą już mogły odwiedzać popularnego parku w centralnej prowincji Bamiyan, jednym z najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych regionów kraju.

Założony w 2019 roku przez lokalny rząd Afganistanu we współpracy z kilkoma organizacjami międzynarodowymi, w tym USAID i Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, park był uważany za spokojną oazę ciemnoniebieskich jezior otoczonych górami.

Heather Barr, zastępca dyrektora ds. praw kobiet w Human Rights Watch, stwierdziła w poniedziałkowym oświadczeniu, że zakaz pokazuje, jak „mury zamykają się przed kobietami w Afganistanie”.

„Niezadowoleni z pozbawienia dziewcząt i kobiet edukacji, pracy i swobody przemieszczania się, talibowie chcą także odebrać im parki, obiekty sportowe, a teraz nawet przyrodę, co widać po niedawnym zakazie odwiedzania kobiet przez Band-e-Amir. ” Powiedziała.

„Krok po kroku mury zamykają się przed kobietami, a każdy dom staje się więzieniem”.

CNN rozmawia z afgańskimi kobietami o życiu po dwóch latach rządów talibów

Talibowie rzucili długi i notoryczny cień na prowincję Bamiyan. Miasto to było domem dla znacznej mniejszości szyickiej, a także miejscem straszliwych masakr podczas wojny domowej w latach 90. XX wieku i późniejszego dojścia do władzy talibów.

Było to także niegdyś centrum kwitnącej cywilizacji buddyjskiej w IV i V wieku. Jednak w marcu 2001 roku talibowie zniszczyli w Bamiyan dwa gigantyczne posągi Buddy, które stały w nienaruszonym stanie przez ponad 1500 lat, twierdząc, że są to idole gwałcący islam.

READ  W czasie wojny na Ukrainie zginęło 500 dzieci, mówi Selenskyj

Odkąd talibowie odzyskali kontrolę nad krajem w sierpniu 2021 r. w wyniku chaotycznego i kontrowersyjnego wycofania się Stanów Zjednoczonych, cofnęli oni zdobycze praw człowieka o dziesięciolecia. A ponieważ obowiązuje większość zakazów pracy i nauki, kobiety w dużej mierze są zamknięte w swoich domach.

W Afganistanie „nie ma już czegoś takiego jak wolność kobiet” – powiedziała na początku tego miesiąca Mahbouba Seraj, afgańska działaczka na rzecz praw kobiet i nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla w 2023 r.

„Kobiety w Afganistanie są powoli usuwane ze społeczeństwa, z życia, ze wszystkiego – z ich opinii, głosów, tego, co myślą i gdzie przebywają” – dodała.

To najnowsze ograniczenie wprowadzono prawie miesiąc po tym, jak kobietom w Afganistanie zakazano wstępu do salonów kosmetycznych, co jeszcze bardziej ograniczyło ich wolność, co było również poważnym ciosem ekonomicznym dla rodzin, których dochody były od nich zależne.

według Raport ONZ opublikowany w czerwcuKobietom nie wolno pracować w większości miejsc poza domem oraz nie wolno im wchodzić do publicznych łaźni, parków i siłowni. Muszą nosić luźną czarną odzież zakrywającą twarz i nie mogą opuszczać domu bez powodu, nawet jeśli nie mają męskiego opiekuna.

Raport został przygotowany po tygodniowej wizycie w Afganistanie Richarda Bennetta, Specjalnego Sprawozdawcy ds. sytuacji praw człowieka w Afganistanie, oraz Dorothy Estrada-Tanck, która przewodziła kontyngentowi Grupy Roboczej ds. Dyskryminacji Kobiet i Dziewcząt.

W raporcie napisano, że ograniczenia nałożone poza domem i trudności ekonomiczne doprowadziły do ​​„znacznych napięć” w domach i wzrostu przemocy domowej, przy czym istnieją „niezwykłe dowody” na „znaczący wzrost” liczby przymusowych małżeństw wśród dziewcząt.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *