Connect with us

Świat

Afgański personel ONZ został wezwany do pozostania w domu, ponieważ talibowie sygnalizują ONZ zakaz wstępu kobiet

Published

on

Afgański personel ONZ został wezwany do pozostania w domu, ponieważ talibowie sygnalizują ONZ zakaz wstępu kobiet

NARODY ZJEDNOCZONE/KABUL, 4 kwietnia (Reuters) – Organizacja Narodów Zjednoczonych nakazała około 3300 afgańskim pracownikom nie przyjeżdżać do pracy w Afganistanie przez następne dwa dni po tym, jak władze talibów zasygnalizowały we wtorek, że zakazują pracownikom pracy. Afgańskie kobiety zdominują świat ciała.

Przedstawiciele ONZ w Afganistanie „otrzymali wiadomość o de facto władzach zakazujących kobietom pracy w personelu narodowym ONZ” – powiedział dziennikarzom w Nowym Jorku rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

Powiedział, że Organizacja Narodów Zjednoczonych analizuje implikacje i spotka się w środę w Kabulu z urzędnikami afgańskiego ministerstwa spraw zagranicznych, aby zapewnić dalsze wyjaśnienia. Około 400 afgańskich kobiet pracuje dla ONZ

Dwa źródła ONZ powiedziały Reuterowi, że obawy związane z egzekwowaniem prawa skłoniły organizację do poproszenia wszystkich pracowników – mężczyzn i kobiet – o nieprzychodzenie do pracy przez 48 godzin. Piątek i sobota to zazwyczaj dni weekendowe w Afganistanie, co oznacza, że ​​pracownicy ONZ wrócą najwcześniej w niedzielę.

Misja Organizacji Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) we wtorek wyraziła zaniepokojenie faktem, że pracownicy płci żeńskiej we wschodniej prowincji Nangarhar nie mogą zgłaszać się do pracy.

„O wiele więcej oficjalnej komunikacji było w (stolicy prowincji Nangarhar) Dżalalabadzie. Powiedziano nam różnymi kanałami, że dotyczy to całego kraju” – dodał Dujarric, dodając, że nic nie zostało napisane.

„Pracownicy kobiet są niezbędni, aby Organizacja Narodów Zjednoczonych mogła nieść pomoc ratującą życie” – powiedział, dodając, że około 23 milionów ludzi – ponad połowa populacji Afganistanu – potrzebuje pomocy humanitarnej.

Rząd talibów i afgańskie Ministerstwo Informacji nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz.

CIĘCIA FUNDUSZY?

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił egzekwowanie zakazu w Nangarhar, pisząc na Twitterze: „Jeśli ten środek nie zostanie cofnięty, nieuchronnie podważy to naszą zdolność do udzielania ratującej życie pomocy tym, którzy jej potrzebują”.

READ  „Świat patrzy”: rosną obawy przed ogromną inwazją Izraela w Gazie | Wiadomości na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Rząd talibów, który przejął władzę po wycofaniu się sił pod dowództwem USA z Afganistanu po 20 latach wojny, twierdzi, że szanuje prawa kobiet zgodnie ze swoją ścisłą interpretacją prawa islamskiego.

Od czasu obalenia wspieranego przez Zachód rządu w Kabulu talibowie zaostrzyli kontrolę nad dostępem kobiet do życia publicznego, w tym zakazując kobietom wstępu na uniwersytety i zamykając większość żeńskich szkół średnich.

W grudniu władze talibskie zakazały pracy większości kobiet pracujących w organizacjach humanitarnych, co zdaniem pracowników organizacji humanitarnych utrudnia dotarcie do potrzebujących kobiet i może skłonić darczyńców do wstrzymania finansowania.

Ograniczenia początkowo nie dotyczyły ONZ i niektórych innych organizacji międzynarodowych. W styczniu zastępca sekretarza generalnego ONZ Amina Mohammed wyraziła zaniepokojenie, że władze mogą w następnej kolejności ograniczyć afgańskie kobiety pracujące w organizacjach międzynarodowych.

Nie było od razu jasne, czy zagraniczne ambasady w Kabulu otrzymały podobne instrukcje dla personelu płci żeńskiej.

Zakaz zatrudniania afgańskich kobiet-pracownic ONZ może stanowić poważne wyzwanie dla kontynuacji operacji ONZ w Afganistanie. Karta założycielska Organizacji Narodów Zjednoczonych stanowi, że uprawnienia mężczyzn i kobiet do pracy w Organizacji Narodów Zjednoczonych nie będą ograniczone

Pracownicy organizacji humanitarnych wskazywali również na ryzyko, że kraje-darczyńcy obetną fundusze z powodu frustracji ograniczeniami nałożonymi na kobiety, gdy pojawią się inne międzynarodowe kryzysy.

ONZ wystosowała największy jak dotąd pojedynczy apel skierowany do jakiegokolwiek kraju, prosząc o 4,6 miliarda dolarów w 2023 roku na pomoc dla Afganistanu. Na razie jest to mniej niż 5 proc.

Reportaż Charlotte Greenfield i Michelle Nichols; Pod redakcją Franka Jacka Daniela, Marka Heinricha i Josie Kao

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *