Najważniejsze wiadomości
Aegis Ashore Polska wchodzi w fazę konserwacji przed akceptacją NATO
WASZYNGTON – Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych, która z pięcioletnim opóźnieniem odebrała w Polsce system Aegis Ashore, natychmiast przeprowadziła prace modernizacyjne i konserwacyjne systemu.
System Aegis Ashore, który ma zapewniać regionalną tarczę przeciwrakietową dla Europy, działa w Deveslu w Rumunii od 2016 r., jednak Agencja Obrony Przeciwrakietowej miała trudności z osiągnięciem zdolności operacyjnej w drugiej lokalizacji Aegis Ashore w Redzikowie w Polsce ze względu na budowę problemy.
Prawie rok temu ówczesny dyrektor MDA, wiceadmirał Jon Hill, poinformował, że przyczyną MDA są właśnie te problemy, informując dziennikarzy, że agencja instaluje i testuje systemy bojowe. Testy trwały latem i jesienią, a 15 grudnia 2023 r. Marynarka Wojenna oficjalnie przyjęła system.
Według rzecznika Sił Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Europie/Szóstej Floty Stanów Zjednoczonych obecnie oczekuje się, że oficjalne przekazanie NATO nastąpi wiosną lub latem tego roku.
Aegis Ashore przechodzi obecnie prace konserwacyjne i modernizacyjne. Kapitan Raphael Castillejo, kierownik programu integracji statków w Biurze Wykonawczym Programu Marynarki Wojennej ds. dowodzenia, kontroli, łączności, komputerów i wywiadu (C4I), powiedział Defense News, że system podlega podobnym wysiłkom w zakresie konserwacji i modernizacji jak w Aegis Ashore w Rumunii.
„Zazwyczaj te możliwości modernizacji po dostawie dotyczą modernizacji i rozszerzeń systemu C4I w przypadku sprzętu zakupionego ponad pięć lat przed ukończeniem budowy i uwzględniają kwestię starzenia się, nowych wymaganych funkcji i ulepszeń bezpieczeństwa” – powiedział.
W przypadku tego systemu Aegis Ashore aktualizacje obejmują system infrastruktury sieciowej i komputerowej Consolidated Afloat Networks and Enterprise Services oraz globalny system nawigacji i pomiaru czasu.
Według Naval Information Warfare Center Atlantic okres konserwacji ma trwać cztery miesiące.
Opóźnienia w osiągnięciu zdolności operacyjnej spowodowały wzrost kosztów. Na przykład w roku finansowym 2021 MDA stwierdziło, że będzie potrzebować dodatkowych 96 mln dolarów na konserwację systemu uzbrojenia Aegis na miejscu, jego ochronę i przechowywanie w pojemnikach o kontrolowanej temperaturze.
MDA i Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych odmówiły podania informacji, ile opóźnienie kosztowało ogółem program lub koszt bieżącej fazy konserwacji i modernizacji, powołując się na toczące się dochodzenie Kongresu.
Polska placówka Aegis Ashore stanowi część europejskiego podejścia Phased Adaptive do regionalnej obrony przeciwrakietowej przed zagrożeniami ze strony Iranu i obejmuje statki radarowe Aegis stacjonujące w Rota w Hiszpanii, radar AN/TPY-2 w Turcji (działa od 2011 r.) oraz inne statki Aegis Lokalizacja na lądzie w Rumunii.
Jen Judson jest wielokrotnie nagradzaną dziennikarką piszącą dla Defense News o wojnach lądowych. Pracowała także dla Politico i Inside Defense. Uzyskała tytuł magistra dziennikarstwa na Uniwersytecie Bostońskim i tytuł licencjata w Kenyon College.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.