Connect with us

Gospodarka

Advanced Grants 2022: przykłady projektów

Published

on

Advanced Grants 2022: przykłady projektów

Odkrywanie tajemnic pola magnetycznego Słońca

Advanced Grants 2022: przykłady projektów

Słońce dostarcza energii niezbędnej do podtrzymania życia na Ziemi, co czyni ją gwiazdą o wyjątkowym znaczeniu dla ludzkości. Jest to również jedyna gwiazda, której powierzchnię możemy badać we względnej bliskości. Pole magnetyczne Słońca ma skomplikowaną strukturę i oddziałuje z turbulentną plazmą, tworząc wiele z tego, co widzimy na jego powierzchni iw jego atmosferze. Istnieją jednak znaczne luki w naszym rozumieniu procesów napędzających ewolucję słonecznego pola magnetycznego.

W tym nowo finansowanym projekcie badawczym Sami Solanki i jego zespół wykorzystają najnowocześniejszy sprzęt obserwacyjny, aby odpowiedzieć na odwieczne pytania dotyczące anatomii naszego Słońca, w tym Solar Orbiter i największy na świecie teleskop słoneczny, teleskop DKIST na hawajskiej wyspie z Maui.

Jego celem jest wykorzystanie pierwszych wyraźnych widoków biegunów Słońca i najwyższej jak dotąd rozdzielczości przestrzennej, zarówno w zakresie ekstremalnego ultrafioletu, jak i widzialnego widma. W ramach projektu zbadane zostanie również nowe okno spektralne w fotosferze i chromosferze słonecznej, które znacząco przyczynią się do naszego zrozumienia fundamentalnej fizyki stojącej za wewnętrznym funkcjonowaniem Słońca.

Sami Solanki, szwajcarski astronom, jest obecnie dyrektorem Instytutu Badań nad Układem Słonecznym Maxa Plancka.

Badacz: Sami K. Solanki

Projekt: Nowe okna na Słońcu: badanie pola magnetycznego Słońca za pomocą serii nowych misji i obserwatoriów (WINSUN)

Instytucja goszcząca: Max Planck Institute for Solar System Research (Niemcy)

Grant ERBN: 2,49 mln euro na 5 lat

Przerwanie cyklu przestępczości i nierówności ekonomicznych

POLICYJNE SPÓŁKI WIĘZIENNE

Nierówność ekonomiczna i segregacja implikują rażąco nierówne szanse pod wieloma względami – rynek pracy, służba zdrowia, nieformalne sieci, kontakt z policją – co może wpływać na prawdopodobieństwo popadnięcia w konflikt z prawem. Po uwięzieniu w systemie wymiaru sprawiedliwości, uwolnienie się może być trudne, zwłaszcza gdy karalność podnosi bariery zatrudnienia. Ten cykl przestępczości i nierówności ekonomicznych może trwać nawet przez pokolenia, jeśli skutki karalności przeniosą się na członków rodziny przestępcy.

Aby ustalić, w jaki sposób można przerwać to błędne koło, nowo finansowane badania Randi Hjalmarsson przyglądają się rolom odgrywanym przez trzy kluczowe instytucje społeczne – policję, więzienia i korporacje.

Pierwsza część badania koncentruje się na wykorzystaniu i efektach policyjnego szkolenia w zakresie ukrytego uprzedzenia. W drugiej części dokonano oceny zarówno potencjalnych skutków ubocznych przedłużonych wyroków pozbawienia wolności dla członków rodziny, jak i wpływu więziennej opieki zdrowotnej na przestępcę, jego rodzinę i społeczeństwo. Trzecia i ostatnia część ma na celu lepsze zrozumienie możliwości zatrudnienia – lub ich braku – dla osób z rejestrami karnymi. W tej końcowej części podkreślona zostanie zarówno potencjalna rola korporacyjnych decyzji o zatrudnieniu, jak i nieformalne sieci sprawców.

READ  Przedsiębiorcy mogą teraz ubiegać się o dotację z PUP. Zgłoszenia tylko do 31 stycznia 2021 r.

Randi Hjalmarsson jest obecnie profesorem ekonomii na Uniwersytecie w Göteborgu. Jest ekonomistką pracy, której badania zagłębiają się w ekonomię przestępczości i wewnętrzne funkcjonowanie systemu sądownictwa karnego.

Badacz: Randiego Hjalmarssona

Projekt: Przerwanie cyklu nierówności i przestępczości: stronniczość w podejmowaniu decyzji przez policję, „Co działa w więzieniu” i mocne zapotrzebowanie na pracowników rejestru karnego (POLICJA-WIĘZIENIE-FIRMA)

Instytucja goszcząca: Uniwersytet w Göteborgu (Szwecja)

Grant ERBN: 2,29 mln euro na 5 lat

Budowanie sprawiedliwego podejścia do światowych technologii językowych

NAWET

Przetwarzanie języka naturalnego (NLP) to gałąź sztucznej inteligencji, która umożliwia komputerom rozumienie i generowanie ludzkiego języka. Może to ułatwić komunikację, edukację, opiekę zdrowotną i inne ważne dziedziny życia człowieka. Jednak ta technologia nie jest równomiernie rozłożona i jest dostępna tylko dla niewielkiej części światowej populacji, głównie mieszkańców Globalnej Północy. Wynika to z niedoboru zasobów potrzebnych do opracowania NLP dla większości z ponad 7000 żywych języków.

W tym projekcie Anna Korhonen ma na celu ustanowienie podejścia NLP, w którym priorytetem jest globalna sprawiedliwość i integracja. Aby to osiągnąć, jej zespół dokona profilowania języków świata i ich populacji pod kątem ich gotowości do NLP, badając mnogość wyzwań metodologicznych, aby osiągnąć równość na różnych poziomach gotowości do NLP. Wreszcie, projekt zaprojektuje transformacyjne podejścia do NLP, które można łączyć, aby uczynić technologie językowe bardziej sprawiedliwymi na całym świecie.

W ten wysoce interdyscyplinarny projekt wezmą udział zarówno naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją, jak i socjologowie.

Anna Korhonen jest profesorem przetwarzania języka naturalnego na Uniwersytecie w Cambridge, gdzie kieruje Centrum Sztucznej Inteligencji Inspirowanej Człowiekiem.

Badacz: Anny Korhonen

Projekt: W drodze do globalnie sprawiedliwych technologii językowych (EQUATE)

Instytucja goszcząca: The Chancellor Masters and Scholars z University of Cambridge (Wielka Brytania)

Grant ERBN: 2,49 mln euro na 5 lat

Następna generacja terapii mRNA

ViveRNA

Szczepionki mRNA zmieniły zasady gry w walce z pandemią COVID-19, torując drogę do szerszego stosowania terapii opartych na mRNA w medycynie. Jednak nadal istnieją znaczne luki w naszej wiedzy na temat metabolizmu mRNA na poziomie organizmu, co ogranicza optymalizację i udoskonalenie tych terapii. Aby temu zaradzić, Andrzej Dziembowski i jego zespół zbadają sposoby zwiększenia stabilności mRNA i umożliwienia jego głębszej integracji z medycyną terapeutyczną.

READ  Asia Tech x Singapore, flagowe wydarzenie technologiczne w regionie, zgromadzi ponad 17 000 światowych liderów i decydentów, aby kształtować integracyjną globalną cyfrową przyszłość. Indie – angielski APAC – angielski

Na stabilność cząsteczek mRNA wpływa długość ogona poli(A), co z kolei wpływa na siłę działania leków. Wstępne dane zebrane przez zespół Dziembowskiego pokazały, że zmienność w sposobie przetwarzania ogonów poli(A) w różnych komórkach jest znacznie większa niż wcześniej sądzono. Jej nowo sfinansowany projekt ViveRNA poprawi dokładność metody stosowanej do określania właściwości mRNA. Wykorzystując metody pierwotnej hodowli komórkowej i biologii syntetycznej, projekt ułatwi projektowanie leków mRNA nowej generacji.

Profesor Andrzej Dziembowski obecnie kieruje Pracownią Biologii RNA w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Jest także związany z Uniwersytetem Warszawskim.

Badacz: Andrzeja Dziembowskiego

Projekt: Zasady endogennego i terapeutycznego obrotu mRNA in vivo (ViveRNA)

Instytucja goszcząca: Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (Polska)

Grant ERBN: 2,4 miliona euro na 5 lat

Jak sprawić, by kwiaty były ładniejsze, pszczoły szczęśliwsze, a ludzie spokojni o zapasy żywności

gruczoł nektarowy

Zapylacze zwierząt są kluczem do podtrzymania życia na Ziemi. Wraz ze wzrostem populacji ludzkiej zmniejszająca się populacja owadów zapylających stanowi zagrożenie dla naszych zasobów żywności.Pszczoły są najważniejszymi owadami zapylającymi w rolnictwie, ale nadal nie rozumiemy dokładnie, w jaki sposób rośliny uprawne je przyciągają i wynagradzają.

Abdelhafid Bendahmane otrzymał teraz fundusze na projekt badawczy mający na celu stworzenie zestawu narzędzi, który może pomóc uatrakcyjnić uprawiane kwiaty i rośliny jako źródło pożywienia dla pszczół poprzez zmianę struktury i składu chemicznego roślin. Dzięki zrozumieniu mechanizmów molekularnych leżących u podstaw tych procesów możemy przyczynić się do zrównoważonych zbiorów i lepiej zrozumieć, w jaki sposób rośliny i zapylacze współewoluowały w czasie.

Aby osiągnąć ten cel, Bendahmane i jego zespół badawczy zbadają, w jaki sposób różnice genetyczne w strukturach roślin prowadzą do powstania odrębnych odmian (genetyka molekularna) i dokładnie zmierzą ich cechy (precyzyjne fenotypowanie). W ramach badań zbadane zostanie, czy pewne cechy roślin, które wcześniej przyciągały pszczoły, zostały utracone z powodu nowszych praktyk rolniczych.

Bendahmane będzie badał melony i dyniowate, takie jak ogórki, arbuzy i kabaczki, które są niezbędne do utrzymania biednych rolników. Często jakość tych roślin jest niska ze względu na słabe zapylanie, dlatego opracowanie lepszych rozwiązań reprodukcyjnych ma kluczowe znaczenie.

READ  Bloomberg rozszerza unijną inicjatywę Women in Finance, aby dalej inspirować następne pokolenie

Abdelhafid Bendahmane jest dyrektorem ds. badań w Departamencie Hodowli Roślin i Genetyki Francuskiego Narodowego Instytutu Rolnictwa, Żywności i Środowiska (INRAE).

Badacz: Abdelhafid Bendahmane

Projekt: Poprawa atrakcyjności kwiatów dla zapylaczy: badanie rozwojowych, morfologicznych i chemicznych wskazówek związanych z żerowaniem pszczół (gruczoł nektarowy)

Instytucja goszcząca: Francuski Narodowy Instytut Badawczy ds. Rolnictwa, Żywności i Środowiska (Francja)

Grant ERBN: 2,50 mln euro na 5 lat

Zrozumienie przyczyn przemocy domowej w UE

Kobieca moc

Przemoc w rodzinie jest poważnym problemem w naszym społeczeństwie. W Unii Europejskiej jedna na trzy kobiety w wieku powyżej 15 lat doświadczyła przemocy fizycznej i/lub seksualnej ze strony swojego partnera lub byłego partnera. Celem tego projektu badawczego zaproponowanego przez Núrię Rodríguez-Planas jest zrozumienie, w jaki sposób różne czynniki, takie jak macierzyństwo, normy dotyczące płci i wzrost dochodów kobiet o niskich dochodach, wpływają na ryzyko doświadczania przez kobiety przemocy domowej. Długofalowym celem jest poprawa zdrowia i dobrostanu kobiet i ich dzieci w Europie.

Ponadto projekt zbada również, w jaki sposób doświadczenia kobiet związane z dyskryminacją ze względu na płeć i postawy wobec hegemonicznych męskich norm mogą wpływać na ryzyko wiktymizacji. Wreszcie, projekt przeanalizuje, czy zwiększenie dochodów kobiet znajdujących się w trudnej sytuacji pomaga zapobiegać przemocy domowej w krajach o wysokich dochodach.

Twój zespół badawczy zajmie się tym problemem za pomocą nowego podejścia. Połączą duże populacyjne źródła danych i zaawansowane metody ilościowe, aby analizować informacje o dużych grupach ludzi, a nie tylko badać małe grupy kobiet o wysokim ryzyku wiktymizacji.

Núria Rodríguez-Planas jest obecnie profesorem na City University of New York (CUNY), Queens College i będzie prowadzić badania w Hiszpanii. Specjalizuje się w ekonomii pracy, ekonomii edukacji, ekonomii kultury, europejskich rynkach pracy i problematyce płci.

Badacz: Nuria Rodriguez Planas

Projekt: Przyczynowy wpływ macierzyństwa, norm płciowych i przekazów pieniężnych kobietom na przemoc ze strony partnera (WomEmpower)

Instytucja goszcząca: Uniwersytet w Barcelonie (Hiszpania)

Grant ERBN: 2,49 mln euro na 5 lat

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *