Nauka
Aby stawić czoła Chinom i USA, przywódcy UE dążą do jedności
We wtorek przywódcy UE będą mieli trudną dyskusję na temat miejsca Europy w świecie, szukając jedności w kwestii powiązań z supermocarstwami, Chinami i USA.
Oczekuje się, że 27 szefów państw i rządów spotka się na zamku Brdo w byłej jugosłowiańskiej republice Słowenii, kraju, który obecnie sprawuje rotacyjną prezydencję w UE.
Chociaż nie oczekuje się żadnych konkretnych rezultatów spotkania, „przywódcy spotykają się po raz pierwszy od czerwca, a mimo wszystko wydaje się, że było to dawno temu”, powiedział czołowy dyplomata UE.
Kolacja odbywa się w przeddzień szczytu UE-Bałkany Zachodnie, na którym kraje na wschód od bloku będą starały się o gwarancje w dniu przystąpienia do Unii Europejskiej.
Czytaj więcej: Walka z Chinami: Rosnące więzi UE-Indie w regionie Indo-Pacyfiku
Podczas kolacji przywódcy odbędą „strategiczną dyskusję na temat roli Unii na arenie międzynarodowej”, zgodnie z zaproszeniem wysłanym przez szefa Rady UE Charlesa Michela, byłego premiera Belgii, który organizuje szczyty. .
Oczekuje się, że prezydent Francji Emmanuel Macron ponownie ostrzeże swoich partnerów, że ścisły sojusz Waszyngtonu z Europą nie jest już gwarantowany, a Paryż nadal cierpi z powodu anulowania ogromnego kontraktu na okręty podwodne w imieniu USA.
„Błędem byłoby udawać, że nic się nie stało” – powiedział przed negocjacjami źródło we francuskiej prezydencji.
Okazuje się, że podczas gdy USA wywierały ogromną presję na UE, aby nie importowała energii z Rosji i nie podpisywała umowy inwestycyjnej z Chinami, to zwiększały import energii z Rosji i podpisywały umowę inwestycyjną z Chinami!
— Bruno Maçães (@MacaesBruno) 3 października 2021
Francja była wściekła w zeszłym miesiącu, kiedy Australia anulowała umowę na francuskie okręty podwodne o wartości dziesiątek miliardów dolarów, mówiąc, że będzie ścigać amerykańskie wersje nuklearne, gdy napięcia z Chinami nasilają się.
Partnerzy UE w różnym stopniu wyrażali solidarność z Paryżem, a kraje bałtyckie i nordyckie niechętnie krytykują supermocarstwo z czasów zimnej wojny, które uważają za swojego ostatecznego obrońcę przed Rosją.
Zajęcia w Afganistanie
Katastrofa okrętów podwodnych nastąpiła kilka tygodni po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały swoje wojska po dwóch dekadach obecności w Afganistanie, widząc dojście do władzy talibów i zaskakując Europejczyków.
Pod auspicjami NATO Europejczycy dostarczyli żołnierzy i byli głównymi darczyńcami obalonego afgańskiego reżimu i ostrzegli, że nie uznają rządu talibów, składającego się głównie z islamskich ekstremistów i bez kobiet.
Czytaj więcej: Wojna USA w Afganistanie była strategiczną porażką: czołowy generał USA
Upadek w Afganistanie – plus opad okrętu podwodnego – dały nowy impuls tym, którzy popychają UE do rozwijania własnych zdolności wojskowych, z Francją na czele.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, najbardziej z UE wpływowy lider przez ostatnie 15 lat będzie obecny, gdy negocjacje koalicyjne przesuwają się o cale w Berlinie, by dotrzeć do rządu, który go zastąpi.
Ostrożna, proamerykańska strategia Merkel zdominowała Europę, a jej zbliżające się odejście spowoduje, że przywódcy tacy jak Macron, włoski Mario Draghi i holenderski premier Mark Rutte będą próbować odcisnąć swój ślad.
Jako liderka Niemiec, potęgi eksportowej UE, Merkel zawsze zachęcała do bliskich więzi z Chinami, ale okazało się to również trudniejsze do obrony, ponieważ przywództwo chińskiego prezydenta Xi Jinpinga staje się bardziej scentralizowane i twarde.
Stosunki z Pekinem jeszcze bardziej się skomplikowały, gdy pożądana przez Niemcy umowa inwestycyjna między UE a Chinami została zawieszona na czas nieokreślony po tym, jak obie strony wymieniły podobne sankcje na traktowanie chińskiej ujgurskiej mniejszości muzułmańskiej.
Czytaj więcej: Narody UE napominają chińskich wysłanników za „niedopuszczalne zachowanie”
Hiszpania podkreśli pilniejsze obawy, wzywając do odważnej reakcji UE, która zamiast tego skupia się na nagłym wzroście cen energii, przy czym Francja, Grecja i Polska również dążą do działania.
Oczekuje się, że Komisja Europejska zaoferuje krótkoterminowe rozwiązania kryzysu energetycznego we wtorek, z dalszą dyskusją przywódców na szczycie w dniach 21-22 października.
AFP z dodatkowym wkładem GVS News Desk
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”