Connect with us

Gospodarka

Aby ograniczyć nielegalną migrację, Polacy i Czesi rozszerzają kontrole graniczne ze Słowacją

Published

on

Aby ograniczyć nielegalną migrację, Polacy i Czesi rozszerzają kontrole graniczne ze Słowacją

WARSZAWA/PRAGA (Reuters) – Polska i Czechy przedłużyły tymczasowe kontrole na granicach ze Słowacją odpowiednio do 3 grudnia i 3 stycznia w odpowiedzi na ciągłe wysiłki migrantów mające na celu przedostanie się z terytorium Słowacji.

Słowacja jest krajem tranzytowym dla migrantów, szczególnie z Bliskiego Wschodu i Afganistanu, którzy po wjeździe do Unii Europejskiej przez Węgry z nienależącej do UE Serbii chcą dotrzeć do Europy Zachodniej, zwłaszcza Niemiec.

Na dzień 12 listopada liczba nielegalnych migrantów, którzy przybyli na Słowację, przekroczyła w tym roku 46 000, co stanowi ponad sześciokrotny wzrost w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

„Kontrola graniczna… zostanie przedłużona na okres od 23 listopada 2023 r. do 3 grudnia 2023 r.” – czytamy w rozporządzeniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Minister spraw wewnętrznych Czech Vit Rakusan powiedział, że tymczasowe kontrole są konieczne ze względu na brak wspólnej polityki UE, która lepiej chroniłaby zewnętrzne granice bloku i wspólnie zarządzała migracją.

„Jeśli kraje sąsiadujące są zainteresowane utrzymaniem tych kontroli, nie wyobrażam sobie, żebyśmy byli jedynym krajem, który je zniesie” – powiedział na konferencji prasowej.

4 października Polska, Czechy i Austria zacieśniły granice ze Słowacją. Warszawa mówiła o „poważnym niebezpieczeństwie nielegalnej imigracji na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej”. Środek ten był później kilkakrotnie przedłużany.

Podobnie Słowacja zatwierdziła w poniedziałek przedłużenie własnych tymczasowych kontroli granicznych z Węgrami do 23 grudnia.

We wrześniu Niemcy wprowadziły kontrole na swoich granicach ze swoimi wschodnimi sąsiadami w związku z rosnącymi nielegalnymi przepływami migracyjnymi, podczas gdy UE przygotowała nowy pakt migracyjny, który zrewiduje zasady postępowania z nielegalnymi przyjazdami.

Polska, Słowacja, Czechy, Węgry, Austria i Niemcy należą do strefy Schengen z otwartymi granicami w Europie.

Rakusan powiedział, że on i ministrowie spraw wewnętrznych Polski, Słowacji, Węgier, Austrii i Niemiec spotkają się na Węgrzech w przyszły poniedziałek, aby omówić sytuację.

READ  Polski PKB wzrośnie o 3,5% w 2024 r. i 4,2% w 2025 r.: Bank Centralny – sekcja angielska

(Reportaż: Anna Włodarczak-Semczuk w Warszawie i Jan Lopatka w Pradze; redakcja: Gareth Jones)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *