Connect with us

Gospodarka

Absolwent towarzyszący przejściu Polski do kapitalizmu wygłasza wykład Henry’ego George’a

Published

on

Absolwent towarzyszący przejściu Polski do kapitalizmu wygłasza wykład Henry’ego George’a
16 kwietnia 2024 r

Jeden z architektów przejścia Polski od gospodarki socjalistycznej do kapitalizmu wolnorynkowego przypomniał wyzwania gospodarcze stojące przed narodem europejskim pod koniec lat 80. w wykładzie na Uniwersytecie Św. Jana 11 kwietnia 2024 r.

absolwent Leszek Balcerowicz, dr hab. ’74CBA, wicepremier i minister finansów w pierwszym postsocjalistycznym rządzie Polski, był głównym mówcą podczas wykładu Henry George’a wiosną 2024 r., prowadzonego przez Peter J. Tobin College of Business. Dr. Balcerowicz, którego plan transformacji gospodarczej nosi jego imię, wspominał wysiłki na rzecz wprowadzenia reform gospodarczych w państwie, które wraz z Inne byłe gospodarki socjalistyczne doświadczyły zmian społecznych, gospodarczych i politycznych.

Między innymi inicjatywa z 1989 r planu Balcerowicza przyniósł głębokie zmiany w strukturze gospodarczej Polski poprzez ograniczenie kontroli cen, rozpoczęcie prywatyzacji, wprowadzenie nowych przepisów bankowych i podatkowych, promocję inwestycji zagranicznych i liberalizację handlu międzynarodowego. Na tle innych krajów postsocjalistycznych Polska, posiadająca także stosunkowo silniejsze wewnętrzne struktury gospodarcze, była w stanie odrobić straty w produkcie krajowym brutto (PKB). Spadek o siedem procent w 1990 r. do siedmiu procent w 1995 r., zanim pojawiła się bardziej stabilna ścieżka wzrostu. Reformy Balcerowicza w Polsce okazały się skuteczne dla gospodarki 500 procent Roczna stopa inflacji spadła do 35 procent w 1993 r. i stopniowo została opanowana w 1993 r. nowsze lata.

„To była katastrofalna sytuacja” – stwierdził dr. Balcerowicz, który uzyskał tytuł magistra administracji biznesowej ze specjalizacją ekonomią w St. John’s w 1974 r. oraz doktorat w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. „Kiedy tworzyli rząd, nie mieli problemu ze znalezieniem kandydatów na ministra kultury czy ministra spraw zagranicznych, ale jak można sobie wyobrazić, kandydatów na ministra finansów rzeczywiście brakowało”.

„Kiedy objąłem tę pracę, zebrałem zespół znanych mi ludzi, którzy weszli razem ze mną do rządu” – mówi dr. Balcerowicz kontynuował. „Bez zespołu nie da się rozwiązać problemów, a było ich wiele”.

Uważa się, że dr. Balcerowicz (77 l.) był pierwszym absolwentem, który wystąpił jako gość gościnny w ramach serii wykładów Henry George Lecture Series, która od 1981 r. zaprasza do St. John’s czołowych myślicieli, aby omawiali istotne kwestie z zakresu ekonomii i polityki gospodarczej. Cykl wykładów z wyróżnieniem Panie Jerzy (1839–97), XIX-wieczny amerykański ekonomista polityczny, który opowiadał się za postępem, wolnym handlem itp. rozwój społeczny.

Katedra Henry’ego George’a to godne stanowisko w Tobin College of Business w St. John’s, założonej w 1981 r. dzięki grantowi Fundacja Roberta Schalkenbacha. Doktor Aleksandr V. Gevorkyan, profesor nadzwyczajny ekonomii i finansów, pełni funkcję katedry Henry George’a od 2019 r.

Kiedy przedstawiałem dr. Balcerowicz powiedział dr. Gevorkyan powiedział, że od tego czasu jest szczególnie zainteresowany Zajmuje się także badaniami nad postsocjalistycznymi gospodarkami przejściowymi.

„To rzadka okazja dla naszej społeczności uniwersyteckiej, aby uczyć się nie tylko od jednego z najbardziej wpływowych i czołowych mężów stanu, ekonomistów i decydentów na świecie, ale także od kogoś, kto jest także absolwentem jednego z naszych programów akademickich” – powiedział dr. Geworkjan. „Reformy makroekonomiczne wprowadzone w Polsce przez Leszka Balcerowicza i jego zespół odbiły się później echem w pozostałej części obszaru postsocjalistycznego”.

dr Maciej Nowak, dziekan oraz wybitna katedra Josepha H. i Marii C. Schwartz w Tobinie, mianowana dr. Balcerowicza, „Św. Najsłynniejszy absolwent Johna w Europie.”

„Moim zdaniem jest najważniejszą postacią pozycjonującą Polskę jako potęgę gospodarek Europy Wschodniej” – dodał dziekan Nowak.

Podobnie jak wielu rodowitych Polaków, dr. Balcerowicz powiedział, że dorastał w atmosferze wrogości wobec socjalistycznych systemów politycznych i gospodarczych, które tłumiły wolność myśli. Przyznał, że „nigdy w życiu nie marzył, że Polska będzie całkowicie niepodległa i wolna”.

Zmieniło się to wraz z pojawieniem się antyautorytaryzmu Solidarny ruch robotniczy w 1980 r. Grupa opowiadała się za prawami pracowniczymi poprzez opór obywatelski i opowiadała się za zmianami społecznymi. Dr. Balcerowicz był doradcą ekonomicznym organizacji. Wraz ze wzrostem poparcia społecznego grupy rząd został zmuszony do ustępstw. W ciągu dekady socjalizm upadł w Polsce, w całej Europie Środkowo-Wschodniej i byłym Związku Radzieckim.

„Gdybyśmy mogli zrobić coś inaczej, staralibyśmy się działać szybciej, a nie wolniej, szczególnie w sektorze prywatnym, który jest hamowany przez przeszkody polityczne” – wspomina dr. Balcerowicza.

READ  Węgry i Polska (znowu) blokują wspólną deklarację UE ws. migracji

Dziś Polska się przechwala szósty co do wielkości Gospodarka w 27-państwowej Unii Europejskiej. Pierwsza kadencja dr. Balcerowicza na stanowisku ministra finansów zakończyła się w 1991 r.; Pełnił drugą kadencję od 1997 do 2000 roku, zanim został wybrany na przewodniczącego Narodowy Bank Polski, polski bank centralny. Opuścił życie rządowe w 2007 roku i obecnie stoi na jego czele Forum Rozwoju Obywatelskiegozespół doradców zajmujący się poprawą globalnej wolności gospodarczej i członek firmy doradztwa finansowego z siedzibą w Waszyngtonie Grupa trzydziestu.

Za jego panowania polska gospodarka otworzyła się na świat i zintegrowała ją z rynkiem światowym. „To była moja mantra: obietnica rozszerzenia zakresu wolności gospodarczej i stabilizacji gospodarki” – powiedział dr. Balcerowicza.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *