Gospodarka
Większość Polaków pesymistycznie odnosi się do zmian w kraju
Sześćdziesiąt sześć procent Polaków pesymistycznie odnosi się do zmian w ich kraju, jak ujawnił ankieter Kantar w piątkowym sondażu.
Tylko 19 procent stwierdziło, że zmiany były pozytywne, a 15 procent nie mogło tego powiedzieć.
Odsetek pesymistów był o 4 punkty wyższy niż w podobnym sondażu w grudniu, odsetek optymistów pozostał na niezmienionym poziomie.
79 proc. Stwierdziło, że polska gospodarka jest w kryzysie, 44 proc. Z tej grupy stwierdziło, że kryzys był niewielki, a 35 proc. Głęboki.
Piętnaście procent stwierdziło, że jest pozytywny dla gospodarki, 13 procent z tej grupy stwierdziło, że jest powolny, a 2 procent stwierdziło, że wzrost gospodarczy jest szybki.
Odsetek pesymistów biznesu wzrósł o 7 punktów w porównaniu z grudniem, a optymistów o 6 punktów.
Trzydzieści jeden procent uważało, że materialne warunki życia w Polsce pozostaną niezmienione w ciągu najbliższych trzech lat, tylko 16 procent oczekiwało poprawy. 46% stwierdziło, że pogorszy się, 15% z tej grupy spodziewa się poważnego, a 31% oczekuje umiarkowanego pogorszenia.
Odsetek optymistów co do materialnego poziomu życia był o 1 punkt mniejszy niż w grudniu, a pesymistów o 3 punkty więcej.
39% stwierdziło, że w Polsce łatwo było znaleźć pracę, 35%, że można było znaleźć pracę, ale nie zawsze w pożądanych zawodach, 4%, że łatwo było znaleźć satysfakcjonujący zawód. Czterdzieści dziewięć procent było pesymistami co do rynku pracy.
Odsetek optymistów zatrudnienia był o 6 punktów niższy niż w grudniu, a pesymistów wyższy o 3 punkty.
Kantar przeprowadził badanie od 29 stycznia do 3 lutego na losowej próbie 1011 Polaków w wieku 15 lat i więcej.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”