Gospodarka
Podsumowanie po wizycie w Moskwie – EURACTIV.com
Argumenty wysuwane przez Polskę przed wizytą Wysokiego Przedstawiciela Josepa Borrella w Moskwie zostały zignorowane i teraz należy z nich wyciągnąć wnioski. Przede wszystkim należy wzmocnić dobre praktyki doradztwa i formułowania naszej polityki wschodnioeuropejskiej w ramach UE27 – pisze Andrzej Sadoś.
Andrzej Sadoś jest stałym przedstawicielem Polski w Unii Europejskiej. Ta opinia została przesłana wyłącznie do EURACTIV.
Zapowiedziane dzisiaj sankcje UE w ramach reżimu horyzontalnego były dla nas jasne już przed naszą wizytą. Będziemy nadal zabiegać o ich szybką realizację w odpowiedzi na przekonanie Aleksieja Nawalnego.
Wizyta ujawniła także prawdę o postawie Federacji Rosyjskiej, która jest konsekwentnie zaniedbywana przez instytucje unijne. Władze rosyjskie chcą zdyskredytować i rozwiązać naszą Unię i jedność naszych zachodnich sojuszy.
Jedyną właściwą odpowiedzią na dzisiejsze konfrontacyjne stanowisko Rosji może być zaprzestanie inwestycji w Nord Stream 2 (NS2). Byłoby to jasną i jednoznaczną konsekwencją oburzających wypowiedzi przedstawiciela władz rosyjskich na temat UE w ogóle i poszczególnych państw członkowskich.
Państwa członkowskie nie mogą pozwolić sobie na uzależnienie od państwa o jawnie wrogiej polityce wobec UE.
Ukończenie gazociągu i możliwość skorzystania przez Rosję na porozumieniu z „nierzetelnym partnerem” w ten sposób oznaczałyby łamanie prawa, pozwalające na prześladowania, korupcję i podziały państw zachodnich.
Skorzystanie z NS2 będzie ciosem dla rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego i wysiłków A. Nawalnego, który rzuca światło na to, na co zostaną przeznaczone pieniądze ze sprzedaży rosyjskich surowców. Zyski z NS2 wzmocnią potencjał moskiewskiego aparatu represji.
W ostatnich tygodniach władze rosyjskie ogłosiły szereg projektów rozwoju uzbrojenia ofensywnego. Polityka militaryzacji kosztem rozwoju społecznego kraju wyraźnie ukazuje intencje Rosji i szkaluje pełnienie jej roli w stosunkach międzynarodowych. Realizacja tych niebezpiecznych planów będzie możliwa dzięki dofinansowaniu z NS2.
Biorąc pod uwagę efekty wizyty w Moskwie, obrona NS2 jawi się jako retoryka antyeuropejska i antytransatlantycka. Wzywamy do zakończenia kampanii dezinformacyjnej w UE na temat tego konkretnego projektu gazociągu z Rosji.
Z niezadowoleniem odnotowujemy brak reakcji na rosyjskie środki podważające spójność UE. Jesteśmy przeciwni ignorowaniu głosu państw, na których bezpieczeństwo ma bezpośredni wpływ polityka militarna, energetyczna, dezinformacja i historyczna polityka Federacji Rosyjskiej.
Widzieliśmy lekceważenie tego głosu przed wizytą w Moskwie. Jest to również widoczne w szeregu innych pytań, szczególnie w odniesieniu do konsekwencji nalegania na ukończenie NS2.
Rezygnacja z budowy tego projektu może być również pozytywnym sygnałem dla naszego najważniejszego sojusznika, który jest jawnym przeciwnikiem budowy NS2. Ten sam sojusznik, który był tak niestety krytykowany w Moskwie. Silne stosunki transatlantyckie powinny znacznie przewyższać bezpośrednie, krótkotrwałe interesy gospodarcze wybranych państw europejskich.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”