Najważniejsze wiadomości
Polscy aktywiści szukają wsparcia w liberalizacji prawa aborcyjnego
WARSZAWA, Polska (AP) – polskie organizacje na rzecz praw kobiet i lewicowi prawnicy przedstawili w środę plan zebrania podpisów popierających propozycję legalizacji aborcji w kraju, w którym dominują katolicy.
Inicjatywa jest odpowiedzią na niedawne wprowadzenie w Polsce niemal całkowitego zakazu aborcji. Krajowy Trybunał Konstytucyjny orzekł w październiku, że aborcje płodów z wadami wrodzonymi są nielegalne. Decyzja wywołała największy ruch masowego protestu w postkomunistycznej Polsce, a nowe ograniczenie weszło w życie w zeszłym tygodniu.
Aktywiści wzywają do zalegalizowania aborcji na żądanie do 12 tygodnia ciąży, z procedur finansowanych przez krajowy system opieki zdrowotnej.
W międzyczasie partner koalicyjny w prawicowym rządzie RP proponuje ustawę o tworzeniu większej liczby hospicjów okołoporodowych – ośrodków, w których kobiety z płodami, które mają umrzeć przy urodzeniu lub wkrótce potem, mogą otrzymać opiekę paliatywną i psychologiczną. W tych okolicznościach kobiety nie są już prawnie upoważnione do przerwania ciąży.
Propozycja liberalizacji aborcji, przedstawiona w środę na konferencji prasowej przed parlamentem, musi otrzymać 100 000 podpisów obywateli, aby została przedstawiona Zgromadzeniu do debaty.
Działacze przyznali, że nie będzie można uzyskać zgody legislacyjnej na legalizację aborcji, dopóki rządząca Partia Konserwatywna Prawo i Sprawiedliwość będzie miała większość w parlamencie. Centrowe ugrupowania polityczne w Polsce również nie poparły tej inicjatywy. Największa partia opozycyjna w kraju, Platforma Obywatelska, jest podzielona w kwestii aborcji.
Celem prawników zajmujących się aborcją jest wywołanie szerszej debaty społecznej, która, jak mają nadzieję, może argumentować, że aborcja powinna być bezpieczna i legalna, ponieważ kobiety przerywają ciążę niezależnie od prawa.
Marta Lempart, liderka Women’s Strike, grupy stojącej za niedawnymi protestami ulicznymi, powiedziała, że posunięcie to jest częścią długoterminowej walki, która, jak wierzy, zwycięży, ponieważ w Europie dominuje poparcie dla wyborów reprodukcyjnych kobiet.
„Dlatego pomimo tej strasznej chwili, w której się znajdujemy, nie tracimy nadziei” – powiedziała.
Lempart powiedział, że ogłoszona w środę propozycja jest piątą próbą ułatwienia dostępu do aborcji w Polsce od czasu wejścia w życie ustawy z 1993 r., Która ogranicza aborcję tylko w przypadkach przestępstw (gwałt lub kazirodztwo), zagrożenia życia lub zdrowia Wady kobiet lub płodu dozwolony. Orzeczenie październikowe wyeliminowało wady płodu, w tym śmiertelne, jako podstawę legalnej aborcji.
Lempart zauważył, że kobiety w Argentynie walczyły przez 15 lat i miały dziewięć nieudanych prób, zanim aborcja została niedawno zalegalizowana w kraju Ameryki Południowej.
„Podobnie jak w przypadku naszych argentyńskich sióstr, robimy duże kroki do przodu, ale też musimy cofać się i tak właśnie stało się w Polsce”.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.