Connect with us

Nauka

Prezydent Polski chwali emancypację z Europy Środkowej – Pierwsza wiadomość

Published

on

Prezydent Polski chwali emancypację z Europy Środkowej – Pierwsza wiadomość
lopinion.fr

Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział, że Europa Środkowa z sukcesem się wyemancypowała i nie jest już przestrzenią peryferyjną między Zachodem a Wschodem.

„Europa Środkowa przestała być przestrzenią peryferyjną między Zachodem a Wschodem. Stała się strukturą świadomą swoich interesów i mającą wpływ na bieg spraw europejskich” – powiedział prezydent Duda w artykule opublikowanym przed końcowym wydaniem. Francuski dziennik L’Opinion.

Szef polskiego państwa, szef OECD Angel Gurria, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), Marek Dietl i niemiecki ekonomista Timo Baas przedstawili w dzienniku swoje poglądy na temat potencjału politycznego i gospodarczego Europy Środkowej.

Odnosząc się do przyszłości Europy Środkowej, polska głowa państwa powiedziała, że ​​„właśnie rozpoczęła się dekada niepewności wywołanej pandemią koronawirusa”, ale dodał, że „to także dekada nadziei i szans na cywilizacyjną odnowę lepszy, sprawiedliwszy i bardziej zielony świat, w którym będą obowiązywały zasady zrównoważonego rozwoju ”.

Powtarzając, że Europa Środkowa przestała być przestrzenią peryferyjną między Zachodem a Wschodem oraz między mocarstwami cesarskimi, Prezydent Duda pisał, że stał się podmiotem procesów politycznych i cywilizacyjnych.

Na temat współpracy w Europie Środkowej polska głowa państwa wymieniła jej trzy główne obszary, a mianowicie Grupę Wyszehradzką, obejmującą Polskę, Czechy, Węgry i Słowację, Grupę B9 zrzeszającą państwa wschodniej flanki. NATO (Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria) oraz Inicjatywa Trójmorza, która obejmuje kraje położone pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

„Przystąpienie do NATO i UE krajów Europy Środkowej jest ważną i ugruntowaną częścią porządku europejskiego i atlantyckiego” – napisał prezydent Duda, dodając, że sukcesy tego regionu mogą być inspiracją dla innych krajów.

Szef OECD pochwalił Polskę, mówiąc, że dobrze sobie radzi i ogranicza straty gospodarcze. Według Gurrii, po spadku o 3,5 proc. W 2020 r., PKB Polski wzrośnie o 2,9 proc. W 2021 r. I 3,8 proc. W 2022 r.

Zwrócił również uwagę, że przed pandemią polskie wyniki gospodarcze były doskonałe, poziom życia w Polsce szybko zbliżał się do poziomu najbardziej rozwiniętych krajów OECD, a stopa bezrobocia i ubóstwa są bardzo niskie. niższy od średniej OECD.

Szef OECD zaznaczył, że spowolnienie gospodarcze w Polsce ze względu na wsparcie budżetowe i monetarne było znacznie słabsze niż w większości krajów OECD.

Odnosząc się do pozycji Europy Środkowej, Gurria powiedział, że awansował z regionu, który niemal zniknął ze świadomości największych bohaterów światowej sceny politycznej, do grupy regionów szybciej rozwijających się i aspirujących do roli centrum cywilizacyjnego.

Prezes GPW określił Europę Środkową jako region o ogromnym potencjale wzrostu i pochwalił pomyślny rozwój polskiego rynku kapitałowego w ostatnich trzech dekadach.

Profesor Baas wyraził opinię, że w bieżącej dekadzie kraje Europy Środkowej znacznie zwiększą swój dochód na mieszkańca i dotrą do gospodarek Europy Południowej.

Bieżący projekt „Opowiadać światu o Polsce: Dekada Europy Środkowej” był realizowany przez Instytut Nowych Mediów we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP i Polską Agencją Prasową PAP. Jest to część powtarzającej się kampanii, która pojawia się w wiodących światowych gazetach i tygodnikach oraz w Internecie.

Wszystkie materiały projektowe zostały opublikowane na portalu www.WszystkoCoNajważniejsze.pl.

Poprzednie projekty z tej samej serii miały ogromny globalny zasięg. W 40. rocznicę powstania związku zawodowego Solidarność powiązane artykuły dotarły do ​​ponad miliarda ludzi na całym świecie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *