Gospodarka
Polska gospodarka jest silna dzięki różnorodności
Różnorodność siłą polskiej gospodarki podczas epidemii koronawirusa – powiedział w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński na otwarciu III Forum Wizji Rozwojowych w Gdyni.
Kościński powiedział, że nie wszystkie sektory gospodarki w Polsce w równym stopniu cierpiały z powodu epidemii, a niektóre, takie jak dostawy do domu i IT, radziły sobie dobrze. Dodał, że w przyszłości cała gospodarka będzie musiała funkcjonować w zmienionych warunkach, czemu sprzyja jej znaczne zróżnicowanie.
„Niektóre, takie jak podróże lotnicze, rozrywka, catering i handel detaliczny, są bardziej dotknięte. Ale mamy sektory, które radzą sobie całkiem dobrze, takie jak IT lub dostawa do domu. W przyszłości wszystkie te sektory będą musiały znaleźć sposoby na funkcjonowanie w nowych warunkach. W tej sytuacji siła polskiej gospodarki tkwi w jej dywersyfikacji, która w przeciwieństwie do niektórych krajów nie jest uzależniona od branży, jaką jest turystyka – powiedział Koscinki.
Kościński ostrzegał, że zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego jest spowolnienie inwestycji spowodowane epidemią i przyznał, że ponad jedna czwarta polskich firm przestała inwestować. W tej sytuacji wezwał do biurokracji i obniżenia podatków, aby zachęcić inwestorów.
Ostrzegł też o zbliżającym się spadku eksportu, przypominając, że 80 proc. Polskiej sprzedaży zagranicznej trafiało do UE, głównie do Niemiec, gdzie recesja wywołana epidemią była znacznie głębsza niż w Polsce.
Na dwudniowym forum spodziewanych jest ponad 450 prelegentów, w tym premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, minister finansów Tadeusz Kościński i Wiceminister Zdrowia Józefa Szczurek-Żelasko.
W spotkaniu wezmą również udział eksperci biznesowi, naukowcy i dziennikarze, a także delegaci z Polskiej Agencji Kosmicznej i czołowych firm przemysłowych.
Podzieleni na kilka grup panelowych, delegaci przeanalizują aktualne regionalne i krajowe wyzwania gospodarcze i poszukają innowacyjnych sposobów radzenia sobie z nimi. Dyskusje dotyczą szkoleń zawodowych, automatyki, robotyki, społecznych aspektów handlu oraz najważniejszych firm inwestycyjnych w Polsce, takich jak trwająca budowa drogi wodnej przez północną Wisłę i centralny port transportowy (CPK) w centralnej Polsce.
Omówiono także dywersyfikację polskiej produkcji przemysłowej, pomoc dla polskich MŚP, wpływ środków masowego przekazu, branży filmowej i sieci 5G na wzrost gospodarczy i życie publiczne, rozwiązania ekonomiczne dla seniorów oraz bieżące kwestie związane z epidemią koronawirusa.
Osobny blok debaty będzie dotyczył morskiej energetyki wiatrowej.
Prezentacjom towarzyszyć będzie hackathon dla programistów online pracujących nad aplikacjami ułatwiającymi życie w dużych miastach.
Wszystkie debaty będą transmitowane online.
W pierwszym dniu forum zostanie również wręczona Nagroda Gospodarcza Forum Wizji Rozwojowych.
Spotkanie odbędzie się przy pełnym przestrzeganiu obowiązkowych środków ostrożności w przypadku epidemii.
Polska agencja prasowa jest głównym partnerem medialnym forum.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”