Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGN, GPW) we współpracy z ORLEN (PKN, GPW) Upstream zakończyło z sukcesem wiercenie otworu Grodzewo-1 w gminie Śrem. Firma szacuje, że odwiert pozwoli na wydobycie około 20 mln m sześc. Gaz ziemny rocznie.
/.INTERIA.PL
– Sukces odwiertu Grodzewo-1 to kolejny dowód na wysoki potencjał węglowodorowy centralnej części województwa wielkopolskiego. Jesteśmy zdeterminowani, aby w pełni wykorzystać te zasoby, dlatego w przyszłym roku planujemy dalsze wiercenia na tym terenie – powiedział Paweł Majewski, Prezes PGNiG SA. – Sukces odwiertu jest tym bardziej satysfakcjonujący, że prace prowadzono w trudnych warunkach spowodowanych ograniczeniami związanymi z epidemią koronawirusa – dodał.
Odwiert Grodzewo-1 został zrealizowany w ramach wspólnej koncesji nr 29/2001 / Ł Śrem-Jarocin na poszukiwanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz na wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego. Prace były realizowane wspólnie z ORLEN Upstream – zgodnie z umową o współpracy zawartą w 2009 roku PGNiG posiada 51 proc. a ORLEN upstream 49 proc. Zainteresowania koncesją.
Studnia miała głębokość 2940 metrów. Prace wiertnicze wykonała spółka Exalo Drilling SA z GK PGNiG.
Wcześniej w tym obszarze, np. pola Zaniemyśl, Środy Wielkopolskiej, Roszkowa, Kromolic i Kromolic Południe, Winnej Góry, Lisewo, Komorze i ostatnio Miłosław.
Prace w toku są częścią intensywnego programu poszukiwawczego prowadzonego przez PGNiG, obejmującego złoża rudzielca na nizinach polskich. O ich bogactwie i perspektywach dla tego obszaru świadczy fakt, że w ciągu ostatnich 50 lat w osadach Czerwonej Gleby odkryto kilkadziesiąt złóż. Od lat 90. głównym celem prac poszukiwawczych PGNiG na zachodzie kraju pozostaje Czerwony Dywan.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Zaangażuj się i czytaj wiadomości biznesowe