Gospodarka
PKB za trzeci kwartał. Wynik jest lepszy niż początkowo sądzono
W okresie od lipca do września polska gospodarka skurczyła się o 1,5 proc. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku GUS poinformował w poniedziałek. To nieco mniej niż pierwotne szacunki z połowy listopada, które zakładały spadek PKB o 1,6%. Rocznie.
Dane wyrównane sezonowo (z uwzględnieniem dni roboczych) pokazują jednak, że polska gospodarka skurczyła się o 1,8%. Rok po roku (wstępne szacunki zakładały spadek o & nbsp2 & nbspproc).
Dlaczego te dane są tak ważne? Po pierwsze, patrząc na PKB za trzeci kwartał, możemy określić, w jakim stopniu gospodarka ożywiła się w tym okresie. Pokazuje również poziom, z którego wchodzimy w okres spowolnienia. Po drugie, dzisiaj poznaliśmy również strukturę PKB. Wiemy już, co przyczyniło się do takiego wyniku.
Zobacz też: Wejście Amazona do Polski. „Niektóre firmy upadną”
Według GUS niewielkiemu wzrostowi spożycia indywidualnego (o 0,4% w stosunku do roku poprzedniego) towarzyszył nieco mniejszy spadek inwestycji niż w II kwartale (o 9% w porównaniu z rokiem poprzednim).
Okazuje się więc, że Polacy kupili nieco więcej (0,4%) w okresie od lipca do września niż w tym samym okresie rok temu. Pamiętajmy, że w ostatnich latach motorem napędowym polskiej gospodarki była konsumpcja.
Jeśli jednak porównamy dane z kwartału na kwartał, okazuje się, że polska gospodarka wzrosła o 7,9 proc. Po głębokim i silnym spadku PKB w drugim kwartale (łącznie z okresem blokady), doszło zatem do znacznego ożywienia.
– Niestety czwarty kwartał 2020 roku doprowadzi do dalszego spadku aktywności gospodarczej z kwartału na kwartał. Lepiej będzie w & nbsp2021 – & nbspowiadamy ekonomistów z & nbspBank Pekao.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”